Bilgisayar Donanım : quadro 1800 vs. quadro 2000 vs. gtx 670

quadro 1800 vs. quadro 2000 vs. gtx 670

Arkadaşlar merhabalar. i7 3770k işlemci, 16 gb ram`lik bilgisayarıma ekran kartı alacağım fakat kör düğüm oldum tabiri caizse. 1 milyarın üzerine çıkamam kart konusunda, aklıma takılan seçenekler şunlar...

Diyorlar ki quadro 2000 eski bir kart 2 sene sonra çok değer kaybederek satarsın. Böyle söylenince 0 bir quadro 2000 alasım gelmiyor haliyle, 2. ele yöneliyorum fakat 2. el almak mantıklı mıdır?

Madem 2. ele yöneldik, 250-300 TL`ye quadro 1800 de alabilirim, 3-4 ay sonra ise para biriktirip quadro 4000 alırım. Bu iki kart eğer yan yana sorunsuz çalışırsa kaymaklı bir durum olur, çalışmazlarsa 250-300 TL pek bir para olmadığı için bir şey kaybetmem.

Öte yandan 0 gtx 670 öneriyorlar sürekli, bu kart 1000 TL neredeyse. Fakat quadro`lar gibi tamamen modellemeye yönelik olmadığı için oynamadığım oyunlar için de ücret ödemiş olacağım bir nevi. Düğümü çözecek sorular şunlar; quadro 1800 3dsmax`te gtx 670`in performansını gösterir mi? Eğer daha sonra q1800`in yanına q4000 alırsam yan yana kardeş kardeş çalışırlar mı?

Kendinizi yerime koyun arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum. geçici süreliğine quadro 1800 mi, alıp uzun süre kullanmak üzere 2000 mi, gtx 670 mi?

2013-02-18 19:00:56
  • Erkek
{islemler}
birincisi grafik kartlarında oyun
KediEti7ümit ülkerAvatar

birincisi grafik kartlarında oyun ya da iş diye bir ayırım yoktur. makina iş mi yapılıyor oyun mu oynanıyor bilemez. direct3d direct3d dir. görüntü basılacaksa görüntü basılacaktır. kastedilen fog efect`leri falansa zaten mevcut teknoloji paralelinde 3 aşağı beş yukarı hepsinde mevcuttur. oyunlar fazladan bu özelliklere daha çok yüklenir ama 3d proğramları pek ilgilenmez bu özelliklerle. onun dışında bu özelliklerin performansla bir alakası yoktur. oyunda iyiyse iş için de iyidir.

ikincisi gtx 670 in performansını quadro ile yakalamaya çalışırsanız 6000 almanız gerekir. öyle 4000 le falan olmaz. onun da fiyatı 10.000 tl nin üzerindedir.

üçüncüsü oynamadığım oyunlar için ücret ödemek istemiyorum demişsiniz fakat asıl quadro alarak hiçbir zaman kullanmayacağınız 10 bit görüntü işleyebilme özelliği için fazladan binlerce dolar para vereceksiniz. bu özelliği sadece görüntü key`leyen post production stüdyoları kullanır. bu kartların bu kadar pahalı olmasının sebebi de budur.

2013-02-18 19:33:24
  • Erkek
{islemler}
Al işte farklı yorumlar

Al işte farklı yorumlar geliyor ve ben dağılıyorum :) Yorumlar için teşekkürler.

@metalhuck666 hocam benim de aklıma yatan bir yorum yaptınız o paralelde düşünüyordum ben de fakat @KediEti7 arkadaşımızın yorumu bambaşka dünyalardan yazılmış gibi :)

Quadro kart grafik performansına özel bir kart değil midir? Diğer kartlara nazaran 3dsmax`te üstünlüğü yok mudur?

@KediEti7 hocam binlerce dolar verecek param yok zaten. En en fazla quadro 4000 alabilirim o da 3-5 ay sonra. Şimdi kafam iyice karıştı somut veriler yok mudur bu konuda? İki kartı da kullanmış olanların yorumları sanırım düğümü çözer...

Bir de i7 3770k makinam var dedim fakat henüz almadım işlemciyi. Onun yerine Fx8350`nin performansının modelleme konusunda 3770 kadar iyi olduğunu gördüm forumda 300 liralık fiyat farkına rağmen. Eliniz değmişken bu iki işlemci arasında da bir tavsiye bulunun lütfen. Sadece ekran kartı ve işlemcim kaldı ki bu hafta almam gerek ikisini de.

2013-02-18 20:59:55
  • Erkek
{islemler}
http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html buradaki performans
KediEti7ümit ülkerAvatar

http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

buradaki performans sıralaması tam olarak 3dsmax performansıyla aşağı yukarı aynıdır.

aslında mesele teknoloji olunca düz mantık çok faydalıdır. alacağınız ekran kartını fiziksel olarak mutlaka görün. eğer kol kadar soğutucusu yoksa hiçbir övgüye inanmayın. gtx kartlar anakarta sığamazken quadro kartlar kibar kibar incecik pırpır bir pervane ile nasıl dağları deviriyormuş bir düşünmek gerekir. teknoloji bellidir. fiberoptik değilse ki olmadığını biliyoruz bunun başka yolu yoktur.

ufak bir örnek vereyim:

90`lı yıllarda elektronik tamircisi bir arkadaşım gelmişti eve. evde midi müzik seti vardı ve üzerinde yaldızlı bir şekilde 1000 watt yazıyordu. arkadaş baya bi alay etti. ben de "yaa öyle olmasa yazmazlar" dedim. sonuçta markalı bir aletti. arkadaş dedi ki: 1000 watt için bu müzik seti boyutunda 10-15 kilo sarmal bobin gerekir. alet kuş gibi bişey :) e dedim başka bi yolla yapmışlardır... yok dedi başka yolu. sonra o gittikten sonra arkasını açtım. en büyük hoporlor`un üzerinde 7 watt yazıyor. küçüklerin de 2-3 falan. yani toplamda 20 watt`ı geçmiyor.

aynı mesele. 2013 teknolojisinde bilmemkaç milyor poligonu döndürmenin maliyeti marka model ne olursa olsun yüksek ısılardır. bu sorun çözülebilseydi o kasaya sığamayan gtx ler de küçülürdü ve üzerindeki boruları falan kaldırırlardı. aptal değiller sonuçta o kadar elektronik devleri. ve boyut küçültmenin de bir telifi yok.

kısaca bir kart ince ve küçükse uzak durun. benden tavsiye dinlersiniz dinlemezsiniz size kalmış.

2013-02-18 21:29:26
  • Erkek
{islemler}
Hocam önemli olan argümanlar,

Hocam önemli olan argümanlar, niye sizin tavsiyenizi dinlemeyeyim ayıpsınız :) Açıkçası çok ikna edici bir açıklamaydı. Fakat o kadar insanın tabiri caizse quadroyu bir ot sanması ve milyarlar bayılmaları çok garipsenesi bir durum o halde. Gerçi insanları yeterince güçlüyseniz her şeyin peşinden koşturabilirsiniz orası ayrı konu, ama yine de çok şaşırdım doğrusu.

Peki sizden Fx 8350 ve İntel 3770k arasında bir tavsiye isteyebilir miyim? Testlerde render-zaman performansları aynı ve ben tamamen bilgisayarı modelleme için düşünüyorum. Aradaki fiyat farkını vermeye değer mi yoksa gidip paşa paşa 8350 ile 670`i alayım mı?

Bilmiyorum beni aydınlatın ama intel işlemci intel ekran kartıyla bir başka çalışır, güzelleşir diye bir şey var mıdır yoksa 3770, gtx 670 ile nasıl çalışıyorsa fx 8350 de 670 ile o şekilde çalışır mı?

2013-02-18 21:47:27
  • Erkek
{islemler}
Tabii quadroyu kullanan hatta

Tabii quadroyu kullanan hatta hem quadro hem o fiyatlarda başka başka bir kart kullanan arkadaşlardan da yorum almak gerek.

Bu arada bir traktörün motoru bir aracınkinden büyüktür fakat 30 km hız yapabiliyor ancak :) Düz mantık her yerde doğru olmayabilir. Yine de beni neredeyse ikna ettiniz.

2013-02-18 21:59:38
  • Erkek
{islemler}
valla nvidia`nın bir suçu
KediEti7ümit ülkerAvatar

valla nvidia`nın bir suçu yok bu konuda. adamlar özel bir amaç için kart ürettiler. ve video fx işleriyle uğraşanlar çok iyi bilir bu tip özel teknolojiler aşırı pahalıdır. zamanında betacam player`lar 100 bin dolara satılıyordu. işte bu fiyata aldananlar başladılar peynir ekmek gibi almaya. e napsın nvidia? aman almayın mı desin... düşük olan 3d performansını mahçup kalmayacak şekilde biraz arttırıp başladılar kendisiyle stratejik ortak olan autodesk gibi firmalarla övgülere. napsın adamlar kar etmeyelim kul hakkı yemeyelim mi diyecekler...

yani büyük adamların ne kullandığına bakacak olunursa en kaliteli tekstil ürünü atıyorum benetton deriz. ama kimse bilmez ki o benetton kazak babamın bağcılardaki atölyesinde dikiliyor hem de herşeyiyle. 200 tl ye satılıyor ve benettonun işleri dışında pazarda 5 tl ye satılan kazaklar da aynı iplikle aynı makinalarla aynı işçiler tarafından üretiliyor. kalite aynı. zaten de benettonun bir üretimhanesi yok.

işlemci konusunda şunu söyleyebilirim:
6 dakikalık bir animasyon film için dün bir render makinası topladım. iş daha render aşamasına değil ama haftasonu indirimi durumundan dolayı dün vatandan aldığım sistem şu:

işlemci: i7 3930
işlemci fanı
anakart: P9X79PRO (asus`un socket 2011 olan en ucuz kartı)
ram: 4*4=16
2tb baraküda harddisk
en dandik kasa
en dandik ekran kartı
en ufak en dandik monitor

hedeflediğim tek şey render`da uçmasıydı.
aleti 4.2 ghz overclock yaptım. ram leri de 1866 mhz`a çektim zerre ısınma yok hiçbir extra soğutucu yok ve render`da uçuyor. bir gece boyu stabilize testi için rendera bıraktım hiç sorun yok.

http://www.tr3d.com/?id=forum&f=4&oku=4632&basla=0

buradaki test sahnesini 3:52 de render ediyor. bu çok iyi bir süre. 32 threat`lı 20-30 bin tl lik xeonlar anca geçebiliyor bu süreyi.

ve bu makina monitor kasa komple herşey dahil 2700 tl`ye halloldu.
ben sadece render için kullanacağımdan işlemci-ram-anakart dışındakileri en ucuzundan aldım ama siz normal makina olarak kullanacağınız için ekran kartı en az gtx660 ve dolayısıyla power`ı 800+ tercih etmelisiniz. 3000`i geçersiniz ama 4000`i bulmazsın. bilmiyorum bütçeniz ne kadar.

söylediğiniz işlemcileri açıkçası kullanmadım ama 3930 gibi bir seçenek varken bence başkasına bakmayın. yine söylüyorum bütçenizi bilmiyorum. 3000`in altındaysa birşey diyemem.

burada her işlemcinin performansı var. kıyas yapabilirsiniz.

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

2013-02-18 22:23:30
  • Erkek
{islemler}
http://www.tr3d.com/forum/oku/donanim/bilgisayar-toplamak-istiyoirun-onerilerinizi-bekliyorum/1/ bu sayfadaki
KediEti7ümit ülkerAvatar

http://www.tr3d.com/forum/oku/donanim/bilgisayar-toplamak-istiyoirun-onerilerinizi-bekliyorum/1/

bu sayfadaki en alttaki mesaj ne ilk, ne de son olacak :)

2013-02-18 22:25:27
  • Erkek
{islemler}
eğer profesyonel olarak iş
cebliyunus akdagcik

eğer profesyonel olarak iş yapıyorsanız üst sınıf bir oyun ekran kartı veya quadro pek birşeyi değiştirmez. ikisiylede hertür işi yapabilirsiniz. quadro daha hızlı olabilir ama bu işinizi hızlandıracak anlamına gelmez. sadece daha konforlu çalışırsınız.

ben quadro alacağıma 2 render kasası almayı tercih ederim. ek olarak yaptığım tüm işleri gtx580 ile yaptım.

işlemci konusunda eskiden kesinlikle intel diyordum. şuan render için i7 2600, 3770 ve amd t1100 kullanıyorum. en çok iş yapan makina t1100. aslında en yavaş makina, ama çok nadir hata veriyor. tavşanla kaplumbağa misali intel makinalar renderın sonunda hata verip baştan başlıyor, amd hiç hata vermeden sürekli çalışıyor.

tek sorun amd stock fanı çok gürültülü onu değiştirmelisiniz.

www.cebli.com
2013-02-18 22:44:53
  • Erkek
  • http://www.cebli.com
{islemler}
Madem konusu geldi şöyle

Madem konusu geldi şöyle bir manzara koyayım o halde. Bütçem 3500-4000 TL kadar, ekran kartı ve işlemci konusunda tamamen tavsiyelerinize açığım. Kafam çorba oldu ve net bir kararım yok.

İşlemci AMD Fx 8350 veya i7 3770k
Corsair Vengaence 2x8 DDR3 1600 Mhz CL10 Soğutuculu Dual Kit Ram
MSI 990FXA-GD65 AM3+ AMD 990FX/SB950 DDR3 2133MHZ (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 ANAKART
GTX 670 Ekran kartı veya quadro 2000/1800
OCZ 128GB VERTEX 4 SERISI SATA 3.0 SSD (560MB OKUMA / 430MB YAZMA)
Corsair Carbide 400R 80Plus 750W Kasa
3.5`` 2 TB Seagate Barracuda Sata 3.0 64 MB cache 7200 Rpm HDD
Pioneer DVR-S20LBK Double Layer Sata DVD Yazıcı
Hyper 612s LGA Cooler Master Soğutucu (100 TL)

2013-02-18 23:51:23
  • Erkek
{islemler}

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !