V-Ray : Vray distributed render

Vray distributed render
adheladhel ran

Merhaba arkadaşlar, render süresini kısaltmak için distributed render kullanmak istiyorum kendi bilgisayarımda çalışıyor ama başka bilgisayarı da bağlamak istiyorum bazı toterialler inceledim ama yapamadım nasıl başka bilgisayarı bağlayabilirim bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

2019-02-07 17:20:05
  • Bayan
Merhaba maya, 3dmax veya
tumaylmz

Merhaba maya, 3dmax veya cinema 4d yüklü ana bilgisayarınızın vray ayarlarından distributed renderi açıp diğer bilgisayarların ipsini girmeniz gerekiyor. Ayrıca diğer bilgisayarlardan vray render slave uygulamasını manuel veya hizmetler bölümünden çalıştırmanız gerekiyor.

2019-02-15 09:42:06
Tümay yılmaz, öncelikle cevabın
adheladhel ran

Tümay yılmaz, öncelikle cevabın için teşekkürler.Ben bilgisayarın özelliklerinden bilgisayar adı var onu yazıyorum diğer bilgisayarın vray render uygulamasını çalıstırıyorum ama karşı bilgisayarı görmüyor ipsi derken nasıl bulmam gerekiyor bu kodu ..

2019-02-15 10:31:01
  • Bayan
Tekrar merhaba.Bilgisayar ismi ile
tumaylmz

Tekrar merhaba.Bilgisayar ismi ile de oluyor yada Render işlemine katmak istediğiniz bilgisarların hepsininde local ip adreslerini öğrenmeniz gerekiyor öncelikle. Başlat menüsüne cmd yazarak komut istemini çalıştırın. komut istemine ipconfig komutunu girin. Karşınıza program bilgisayarın ip adresini IPv4 Address.... : şeklindeki kısmın karşısına çıkaracaktır orada yazan 192.168.?.? adresi bir yere kaydediyorsunuz. Render alacagınız ana makinenin Vray render ayarlarındaki distributed render bölümündeki hatta sanırım sizin bilgisayarların ismini yazdığım yer dediğiniz bölümlere bu ip adreslerini giriyorsunuz.Rendera ortak olacak bilgisayarlarda ise başlat menüsünden chaos group klasörümün içerisindeki Launch render slave uygulamasını çalıştırıyorsunuz. Ana makineden renderı basşattığınızda diğer destekleyici bilgisayarlarda açtığınız render slave uygulaması harekete gecmesi lazım. Bu şekilde renderınız başlıyor. Hanhi programı kullanıyorsunuz? Aslında onu öğrenirsem daha net yarcımcı olmak isterim. Kolay gelsin

2019-02-15 22:00:20 Edit:2019-02-15 22:00:56
Merhaba Tumay yılmaz,3dmax 2016
adheladhel ran

Merhaba Tumay yılmaz,3dmax 2016 vray3.50 sürümünü kullanıyorum.Yönlendirmeniz doğrultusunda karsı bilgisayarın ıp adresini yazdım bukletler çoğaldı sanırım benim bilgisayarda gördü fakat şöyle ki renderin hızlanmasını istemiştim yine yavaş alıyor bir de bazı yerlerde kaplamaları görmedi.

2019-02-16 12:12:15
  • Bayan
Shift+T ile network üzerinden
bermanErman B

Shift+T ile network üzerinden malzemeleri diğer bilgisayara tanıtmalısınız.

Diğer bilgisayar gücü çok iyi değilse bazen hızdan çok yavaşlatma olabiliyor. Özellikle deneme renderlarında kullanmamanızı öneririm. Diğer bilgisayarın sisteme dahil olması biraz zaman alıyor, sürekli render durdur+devam ışık ve malzeme ayarı yapıyorsanız sizi yavaşlatır. Final renderına yakın kulanmaya başlamanız en iyi yöntem.

Slave bilgisayarda, ana makinedeki yüklü tüm programlarla aynı revsiyona sahip olmalı. Plugin kullanıyorsanız, slave bilgisayarada yüklemelesiniz. Özellikle floorgenerator'da çok problem yaşanıyor.

4930K - GTX 780 - 32GB - 3dsmax 2014 - Vray 3.6
2019-02-18 12:38:20
  • Erkek
Bunla ilgili forumda açılmış
fasuto53Fatih Avatar

Bunla ilgili forumda açılmış konular var site:tr3d.com distributed render olarak google da arayabilirsiniz. Bu ilşem görünüşte kolay ama çoğu kez sonuç alamıyor deneyenler. Hataların büyük çoğunluğu ağ yapılandırması ve gereken yetkilerin ağda tanımlanmaması ya da güvenlik duvarı ve anti virüslerin bu konudaki varsayılan ayarları buna engel olabiliyor. Tavsiyem önce bunları öğrenmeniz.

2019-02-18 13:44:59
  • Erkek
Teşekkür ederim cevaplarınız için.Bu
adheladhel ran

Teşekkür ederim cevaplarınız için.Bu konuyu tabi ki araştırdım ama sonuç alamayınca foruma yazdım.Evet virüs programı kaynaklı olabilir devre dışı bırakıp tekrar deneyeceğim..

2019-02-18 14:02:37
  • Bayan
Vrayin Distributed renderda
tumaylmz

Vrayin Distributed renderda şöylede bir sorunu var ana bilgiyayara frameleri update ederken temp dosyası atıyor ve durmadan şişiriyor. Ayrıca Örneğin 2000 framelik bir animasyon render almak isterseniz sırf frameleri vrscene olarak yazdığı için sahnenin boyutuna göre updateti de uzun sürüyor.Bu konuyla ilgili Chaos Groupla iletişime geçtim ve böyle bir sorunun olduğunu söylediler ve vray nexte bir güncelleme getirerek bu sorunu çözdüler. Böyle bir sorundan kaynaklıysa vrayin son sürümünü denemelisiniz. Backburner ile render alındığında böyle bir sorun olmadığını okudum. Sorun yaşarsanız backburner ile render almayı deneyebilirsiniz. İnternette kullanımıyla ilgili bir çok tutorial bulunmakta. Ayrıca bazı yerlerin meterialinin görünmemesinin sebebi bazen diğer bilgisayarlar vrscene dosyasından textureleri okuyamıyor çözüm olarak. Distributed render kısmında Transfer missing assets seçeneği işaretli olursa yardımcı bilgisayarlarda bir sorun olursa eksik kısımlarıda diğer bilgisayarlar tamamlar böylece meteriallerin görünmemesi gibi bir sorun ortadan kalmış olur.Kolay gelsin.

2019-02-21 09:44:53

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!