V-Ray : Vray sun karanlık noktalar

Vray sun karanlık noktalar

Merhaba, vray camera ve vray sun kullanark aldığım renderlarda aşırı gölgede kalan yerler var. Bir türlü aydınlatamıyorum. Vray sun`u çok aşağı indirince ortam fazla sararıyor. Sadece saçak altlarını aydınlatmak için ekstradan vray light koyuyorum, ışığı algılamıyor. Vray camera ile sadece vray sun mı kullanılır? Vray lightın hiç bir etkisi olmaması ilginç. Fikriniz var mı?

2017-02-16 11:43:43
  • Bayan
Resim ekledim

Resim ekledim

Ekteki resimde saçak altları ne yaptıysam aydınlanmadı. :(

2017-02-16 11:46:14
  • Bayan
arttır
veteran_3dÖmer FarukAvatar

Vray light gücünü arttır

2017-02-16 12:35:00
  • Erkek
gamma
wisemanxxxMustafa BeytekinAvatar

gamma 2.2 linear workflow olarak araştırın.

www.vds3d.com
2017-02-16 12:43:35
  • Erkek
isik iki turlu aydinlatir,
LumionMuhendis Sinan

isik iki turlu aydinlatir, bir dogrudan bir de bir yerden yansiyarak, sizin modelinizde simdilik etrafinda yansima yapabilecegi bir yer yok, bir de vray de isigin kac kere sekecegi ve sekme siddeti ayari olmasi lazim,

1- modelin etrafini da tamamlayin
2- isik sekmesi ayarini yapin

daha tecrubeli arkadaslar daha detayli bilgi verir.

2017-02-16 12:56:43
Vray light gücünü ciddi

Vray light gücünü ciddi

Vray light gücünü ciddi derecede artırınca işe yaradı. Normal kamerada multiplier 1 olunca bile işe yarıyordu. Burada 80 yaptım. !!! Modelimin etrafına başka birşey koymadım render alıp gerçek çevre fotoğrafına adapte edeceğim fakat çevredeki binaları camlara yansıtmasını gerçekçi bir şekilde yapamadım henüz. Vray hdri ile ancak bu kadar oldu. Işık sekmesi ayarını nerden ayarlayabilirim?

2017-02-16 13:49:01
  • Bayan
8 environment
PMBlntBülent Taşdelgen

hdri yi vray render setup bölümünde ki environment sekmesinden kullanın vray ışık değerini bir yapın(eğer illa ışıkla kullanacaksanız), hdri yi mat editöre atın "overall" çarpanı ile şiddetini ayarlayın, aynı hdri nin kopyasını reflections bölümüne de kopyalayın (dikkat edin instance olmasın) böylelikle yansımaları da alabilirsiniz, hem diffuse hem reflections ayrı ayrı müdehale edebilirsiniz.

2017-02-16 14:16:54 Edit:2017-02-16 14:36:03
  • Erkek
kamera
SemazenYunus Emre OĞUZAvatar

vray Physical kamera normal dijital bir kamera gibidir. Işık şiddetini artırmadan kameradan diyafram ayarları ile ışığın şiddetini artırmadan etksini artırabilirsin. f-number: Fotoğraf makinalarındaki "diyafram" anlamındadır. Diyafram değeri yükseldikçe objektiften giren ışık miktarı azalır bu nedenle sahne kararır. Değer düştükçe daha yüksek pozlama ve dolayısıyla daha fazla aydınlık bir sonuç elde edilir. (Shutter speed ile ters orantılı olarak kullanılır, birinin değeri yükselirse diğerini kısarız. )

sitede bununla ilgili yazı mevcut:http://www.tr3d.com/dersler/ders/e2/

2017-02-16 19:43:18
  • Erkek
Teşekkürler, vray camera ve

Teşekkürler, vray camera ve vray sun zor bir konu. Daha çok tecrübe gerekiyor sanırım. derslerin birçoğunu defalarca okudum ve izledim ancak her ayar her sahneye uymuyor demek ki. :(

2017-02-20 10:50:04
  • Bayan

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!