V-Ray : Vray Distributed Render Problemi

Vray Distributed Render Problemi
KamilXYZKamil Kuzguncu

mrb arkadaşlar,

2 tane i7-2600k makinem var bunları birbirine bağladım ve distributed render almayı başardım fakat çoğu insan gibi mataryelleri gösteremedim

ilk cevabınız mataryelleri c:\dosya adi\ olarak çalıştıysan oraya at demek olacak biliyorum attım fakat başarılı olamadım, bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim, kolay gelsin

öğreniyorum öyleyse varım ...
2011-10-24 09:40:03
  • Erkek
problemi çözdüm arkadaşlar
KamilXYZKamil Kuzguncu

problemi çözdüm arkadaşlar

önce dosyalarımı bilgisayarımda bulunan z: yolu olan hdd ye aktardım ardından asset manager ile yolları z:\xxx\xxx.jpg olarak gösterdim

ağ üzerinden bu hdd yi diğer bilgisayarada z: olarak tanıttım böylece tek hdd yi 2 pc aynı yolla görüyor ve dosyaları kopyalama derdi olmadan tek hdd üzerinden okuttum

sorun yaşayan olursa yardımcı olabilirim

2011-10-24 11:49:39
  • Erkek
Aslında Vray DR kullanımı
ArkondeRAlper SözenAvatar

Aslında Vray DR kullanımı oldukça basit bir sistem. Şu anda da iki makina ile sürekli olarak kullanıyorum. Sorunsuz olarak DR kullanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde olmalı:

1- İki makina arasında sorunsuz ve hızlı bir network bağlantısı olduğundan emin olun. Bilgisayarlar arasında hızlıca dosya transferi yapabiliyor olmalısınız.

2- Çalışmayı hazırlarken kaplamaların adreslerini UNC olarak vermelisiniz. (//bilgisayar adı/paylaşılan klasör/kaplama.jpg şeklinde) Bu çok önemli. Kaplamaları diğer bilgisayarda aynı isimde klasör açıp oraya atmak sadece geçici bir çözümdür ve genellikle ağ üzerinden dosya erişimi sağlamayı bilmeyenlerin kullandığı bir yöntemdir. DR ile sürekli çalışacaksanız kesinlikle pratik bir yol değildir!

3- Kaplamalarınızın içinde bulunduğu klasörün diğer bilgisayar tarafından erişilebilir olduğundan emin olun.

Öncelikle çalışmanıza ait kaplamaları tek bir klasörde toplayın. Kaplamaların birazı bir yerde birazı başka bir yerdeyse paylaşıma açmak çok zor olur. Daha sonra bu klasörü ağda paylaşıma açın. (Ben kendi sistemimde bütün çalışmalarım için bir library oluşturdum ve o library yi olduğu gibi ikinci bilgisayarıma paylaştırdım. Böylece her defasında tekrardan klasör paylaştırmak zorunda kalmıyorum.)

İkinci iş olarak client bilgisayarda ana makinanızda çalıştığınız kullanıcı hesabıyla aynı isimde ve aynı şifreye sahip bir kullanıcı hesabı açın. Bu client makinanın dosyalara erişmesi için en pratik yöntem. (bu durumda max ve vray i de bu hesap altında çalıştıracksınız elbette)

4- Dosya transferinin, max ve vray in kullandığı portların herhangi bir güvenlik yazılımı tarafından engellenmediğinden emin olun. Her ihtimale karşı render butonuna basmadan önce bir dosya penceresi açıp projeye ait kaplamalardan birini diğer makinadan açmayı deneyerek sorun olmadığından emin olun.

Bu adımları sorunsuz bir şekilde uyguladıysanız hiçbir problem çıkmayacaktır.

Belki ihtiyacı olanlara yol gösterir diye kendim için kurduğum konfigürasyonu ve çalışma şeklimi adım adım yazıyorum:

-İki makinamda da win 7 ultimate x64 yüklü. 3ds Max 2012 ve Vray 2.0 kullanıyorum.

-İki makinamda da çift ethernet kartı var. Network problemi yaşamamak için gigabit ethernet kartı üzerinden bu makinaları crossover cable ile doğrudan birbirlerine bağladım ve statik ip vererek network kurdum. Eğer ikiden fazla makina kullanmak istiyorsanız bu yöntem işe yaramayacaktır. Yine de makinalarınızı statik ip ile tanımlamanızı ve kaliteli bir switch kullanmanızı tavsiye ederim. Mümkün olduğunca kablosuz bağlantıdan kaçının, yoğun network trafiğinde ciddi hız kayıpları oluşuyor. Eğer maddi sıkıntınız yoksa mutlaka gigabit switch ve cat6 kablo kullanın.

- Kullandığım monitörlerin çift VGA gişrişi var. Client makinamı monitörün ikinci VGA girişine bağladım. Böylece bir sorun olduğunda ikinci makinayı tek tuşa basarak görebiliyorum. Eğer monitörünüz çift giriş desteklemiyorsa bir KVM Switch kullanabilirsiniz. İki makinalık bir switch in fiyatı yaklaşık 20$ civarı.

- İkinci makinanın her açılışında şifre girme sıkıntısından kurtulmak için kullanıcı hesabının şifresini kaldırdım. Normalda bunu yaptığınızda o makinaya network üzerinden ulaşamıyorsunuz. Fakat group privacy policy ler altında bu engeli kaldırmak için bir ayar vardı. Şu an nasıl yaptığımı tam hatırlamıyorum, ben de google a sormuştum :)

- Bir defa network ü sorunsuz olarak kurduktan sonra server makinamda remote desktop ayarlarını yaptım. Böylece client makinaya ulaşmak için ikinci bir klavye+mouse grubuna ihtiyacım olmuyor. Yine de ihtiyaç durumunda müdahale edebilmek için o makinaya bağlı bir mouse masamda duruyor. Masamda ikinci bir klavye için yerim olmadığından client için erişilebilirlik seçeneklerinden ekran klavyesini açtım. Daha önce dediğim gibi eğer KVM switch kullanıyorsanız buna da gerek kalmayacak.

- İki bilgisayarda da firewall ayarlarından max ve vray için gereken portları açtım.

- Server makinada çalışmalarım için bir klasör oluşturup bu klasörü paylaşıma açtım. Yapacağım her yeni işte bu klasörün altında yeni bir klasör açıyorum ve orada çalışıyorum. Böylece her defasında dosya paylaştırma derdi yaşamıyorum. Yeni kaplamalar hazırlarken çoğu zaman masa üstünde çalışmak kolay gelir. Fakat bunu yaptığınızda düzeni elden kaçırmak kuvvetle muhtemel. Tavsiye kendinize benzer bir klasör yapısı oluşturup buna bağlı kalmanız.

- DR kullanacağım zaman sadece ikinci makinanın açma düğmesine basıyorum ve açıldıktan sonra server makinamdan remote desktop ile bağlanıyorum. Vray Spawner ı çalıştırdıktan sonra bir işlem daha yapmam gerekiyor. Client makinada şifresiz bir kullanıcı hesabı oluşturduğum için ana makinadaki dosyalara erişmek için bana şifre soruyor. O yüzden render a başlamadan önce bir dosya penceresi açıp server daki dosyalardan birini açmayı deniyorum. Şifre ekranı geldiğinde ana makinadaki kullanıcı adımı ve şifremi giriyorum. Bundan sonra herhangi bir sorun yaşamadan render yapabiliyorum.

Böyle uzun uzun yazınca göz korkutucu gelmiş olabilir ama tüm ayarları yapmak iki günümü aldı, iş yaparken bu sistem bana çok daha fazla zaman kazandırdı.

Umarım biraz yadımı dokunur. Kolay gelsin...

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2011-10-24 12:01:54
  • Erkek
unc yerine bir hdd
KamilXYZKamil Kuzguncu

unc yerine bir hdd mi Z:\ olarak çizim yaptığım pc de atadım, diğer pc yede ağ hdd si olarak yine Z:\ olarak gözüken bu hdd yi atadım, kopyalama sıkıntısı yaşamıyorum, eğer unc kullanmak istemezseniz ve 1 hdd yi ayıramıyacaksanız, bir klasörüde hdd olarak tanıtıp aynı işlemi yapabilirsiniz

2011-10-24 13:43:58
  • Erkek
arkadaskar gunlerdir deniyorum bi
SARACOGLUAHMETAhmet SaraçoğluAvatar

arkadaskar gunlerdir deniyorum bi turlu cozemedim , deliricem...

3 pc birbirine gigabit switch ve cat6 kablolariyla bagli... 3 pcdede ayni max vray win7 versiyonlari var ; mapler , ies light dosyalari ve hdri lar ayni klasor uzantilsrinda uc pcdede... bilgisayarim c de bi kladorde...

distributed ile ilgili gereken tum sistemi kurup renderi aliyorum , mapleri taniyor , normal vraylight ile render edersem onuda duzgun aliyor....... ama ies ve hdri kullandigim anda sapitiyor. ana bilgisayarin core lari harici core lar ne ies i ne hdri i gormuyor.. ne yaparsam yapiym cozemedim... sizce neyi atliyorum acaba?

www.dizayn-studyo.com
2012-01-06 20:51:18
  • Erkek
Ben Mental Ray için
ulasdenizulaş deniz

Ben Mental Ray için kullandığımda, sadece client bilgisayarımın adını ya da İP numarasını belirterek DBR yi çalıştırabiliyorum. kaplamaların da aynı yerde olmasına ihtiyaç yok. DBR ayarlarında kaplamaları ana bilgisayardan okumasını söylediğimde problem kalmıyor. Bu Mental Ray güzelliği mi yoksa ben mi 4 ayak üstüne düştüm?

2012-01-06 21:05:35
  • Erkek
sorunun maplerin kaynağının tek

sorunun maplerin kaynağının tek dosyaya konması ile ilgil değilde , ışıklandırma ile ilgili bi uyuşmazlıkla alakalı olduğunu düşünüyorum (yanılıyor da olabilirim tabi , tamamen tahmin)

Çünkü hdri da ies te ışıklandırmayla ilgili.Kaplamaların klasör kaynaklarında bi sorun yok.Ama ne yapsam olmadı.

www.dizayn-studyo.com
2012-01-06 21:57:01
  • Erkek
arkadaşlar , salak bi

arkadaşlar , salak bi şekilde ihtiyaç duyulan ies ve hdri ları klasörlemeden direkt pclerin c lerine atınca çalışıyor...İhtiyaç duyanın aklında bulunsun.Şimdilik sorunsuz gözüküyo.İlerde tanımamazlık yapmaz inşallah.

www.dizayn-studyo.com
2012-01-07 14:36:14
  • Erkek
selamlar, konuyu okuyan diğer
daysleeperomer harun

selamlar, konuyu okuyan diğer

selamlar, zamanında uğraşıp bir türlü beceremediğim bir konu idi, konuyu okuyan diğer arkadaşlara yardımcı olması için benim uyguladığım en basit yolu yazıyorum; (64 bit win7 pro+3dsmax2011+v-ray2.00.01 tam lisanslı)

1-max dsoyasını d:\mimari\çalışmalar\iç mekanlar\salon isimli bir klasörde tutuyoruz diyelim.

2-bütün mapleri (kaplamaları) proxy leri, ies dosyalarını yani dışardan kullandığımız tüm elemanları bu klasörün içine atıyoruz. Baştan itibaren atarak çalışırsanız daha rahat edersiniz. atmadıysanız, dosyayı arşivleyip sonra içine girip klasörlerden dosyaları alıp da yapabilirsiniz.

3-sonra denetim masassı-ağ ve paylaşım merkezi-gelişmiş paylaşım ayarlarından şifre korumalı paylaşımı kapatıyoruz. şifresiz oluyor yani paylaşımımız.

4-akabinde d:\mimari\çalışmalar\iç mekanlar\ dizinindeki ``salon`` klasörümüze sağ tıklayıp özellikler diyoruz. paylaşım sekmesinde üstteki ``paylaşım`` butonuna basıp çıkan sayfada çekme bardan ``everyone`` seçip ekle diyoruz. Everyone alttaki listeye geldikten sonra üstüne tıklayıp okuma/yazma olarak işaretliyoruz ve paylaşa basıp bitti diyoruz.

5-yine paylaşım sekmesinde bu kez alttaki gelişmiş paylaşım butoruna basıp izinler kısmından ``everyone`` için okuma yazma değiştirme herşeye izin ver yapıyoruz.

6-sonra max dosyamızı çalıştırıp asset manager i açıyoruz. (shift+T) çıkan pencerede tüm dosyalarımızı seçiyoruz ve sağ tıklayıp menüden ``set path diyoruz.

7-ŞİMDİ BURAYA DİKKAT! Bilgisayarımızın adı omer-pc diyelim ki.(bilgisayarıma sağ tıklatıp özelliklere girip tam bilgisayar adını alın) Set path dedikten soran çıkan pencerede dosya yoluna \\omer-pc\salon yazıyoruz. yani aradaki çalışmalar/iç mekanlar klasörlerini atlıyoruz. \\bilgisayarınızın adı\paylaştığınız klasörün adı yukadraki şekilde pencereyi kapatıp distributed render i aktif ediyoruz ve diğer bilgisayar adını yazıp resolve diyoruz. Tabi bilgisayarlarımız aynı ağın mensubu olmalılar. Bu şekilde sorun olmuyor bende.

iç mimar olucağıma hiç mimar olmam http://omersohret.blogspot.com/
2012-01-23 17:34:34 Edit:2012-01-23 17:44:12
  • Erkek
ulaş deniz
recepyngzRecep YANGÖZAvatar

sen dört ayak üstüne düşmedin, mentalrayın güzelliği o. animasyona gönül verdikten sonra vrayı bırakıp mentale geçtim. şimdi kendi kendime diyorum ki "iyi ki geçmişim mentale"

ALLAH`ın rahmetinden ümit kesmeyin; zira kafirlerden başkası ALLAH`ın rahmetinden ümit kesmez. YUSUF SURESİ /87.AYET
2014-01-21 10:21:13
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!