V-Ray : tiff formatı

tiff formatı
gulsen35

merhaba,
büyük bi sorunla karşı karşıyayız gene:)
baskı için alıncak bir renderimiz var dpi 150 yapıp render alıyorum fakat png olarak kaydettiğim zaman ps dpi 72 çıkıyor tiff olarak kaydettiğimde dogru olan dpi çıkıyor fakat tiff olarak kaydettiğimiz resim ps arka plan şeffaf çıkmıyor bunla ilgili bilgisi olan varmı acaba anlamadığım png olarak kaydettiğimizde neden dpi doğru çıkmıyor.

2014-04-01 02:55:22
Tiff Ayarı
Silence3DBarışkan MimarlıkAvatar

Use`s images own gama
Tıkla
Setup menusu aktifler ; setup TIFF setup ayarlarında store alpha channel butonunu aktif et kutusunu tıkla render keyfini çıkar. PNG deki gibi arka plan şeffaf olacaktır.

2014-04-01 06:22:14
  • Erkek
Bİrde Kontrol edin
mendeliAli KARADEDELİAvatar

Bİrde Kontrol edin tif dosyasını ps de açtıktan sonra kanallar sekmesi olacaktır. orda alpha kanalı mevcutsa tekrar render almanıza gerek kalmaz. ayrıca png de 72 dpi çıkmasının sebebi png bir sanal ortam formatıdır ve daima 72 dpi olur. bilginiz olsun.

Dell T5500 Dual Xeon E5620 Workstation
2014-04-01 10:36:49
  • Erkek
barış bey kaydetme aşamasında
gulsen35

barış bey kaydetme aşamasında use`s images own gama ayarı bende aktif degil kullananmıyorum bunu nasıl halladebiliriz

2014-04-01 13:26:26
ali bey tiff olarak
gulsen35

ali bey tiff olarak kaydettikten sonra alpha kanalı mevcut fakat barış beyin bahsettiği kaydetme aşamasında use`s images own gama ayarı bende aktif degil kullananmıyorum ben kaydederken override gamayı 2,2 yapıp çıkan pencerede store alpha channel butonunu aktif edip öyle kaydediyorum sonra ps açıyorum arkası direk şeffaf degil başka bir yöntemle alpha kanalını kullanıp arkasını şeffaflaştırıp tekrar kaydediyorum inşallah gene yanlış birşey yapmmıyoruzdur:)

2014-04-01 13:37:19
birde dpi ilgili bir
gulsen35

birde dpi ilgili bir sorum olacak şimdi baskı için max 300 dpi olarak ayarlıyorum fakat fotoraf ölçüsü olarak max otomatik ayar yapıyor verdiği fotoraf ölçüsü çok büyük benim için ben gene dpi 300 olarak bırakıp fotofaf boyutunu kendim giriyorum mesela 1920*1080 gibi kaydederken tiff olarak kaydediyorum 300dpi olarak görünüyor bu yaptığım işlem matbaada sıkıntı çıkarmaz degilmi

2014-04-01 13:44:19
çok karışık sorular yönelttim
gulsen35

çok karışık sorularmı yönelttim acaba allahım okuyan var cvp veren yok:)

2014-04-01 14:53:31 Edit:2014-04-01 14:57:09
Dosyalarına Photoshop ta bakıyorsan

300 DPI 1920 X 1080 = 162,56 MM x 91,44 mm olarak ayarlar Baskı oparatörü 300 dpi çözünürlüğü istemesinin bir sebebi de bicübik kırılmaları basarken baskı makinesi teknik olarak 252 yada 254 vs. marka modeline göre baskısını ayarlar matbaa ayda outdoor baskıda sen 300 dpi yükle çalışmalarını makina da baskı yapan ayarlar gerisini sen makina da mı çalışıyorsun yoksa sadece tasarımı mı hazırlıyorsun ne iş yaptığınıza açıklık getirir seniz sorularını daha anlam kazanır vericeğiniz dosya koşullarınızı netleştirmiş olursunuz.

2014-04-01 17:39:43
  • Erkek
"barış bey kaydetme aşamasında use`s images own gama ayarı bende aktif degil kullananmıyorum bunu nasıl halladebiliriz"

Setup tiff yarlarında aktif çıkmaz zaten
1. satırda "Use`s images own gama " Tıkla buton aktik olmıcak fakat solda setup aktiflik kazıcak max ayar yapıcakmışsın zannediyor :) bir hada söylüyorum buton aktiflemiyor ama tıklatınca tiff setup aktif konuma geçiyor.

2014-04-01 17:43:09
  • Erkek
yok barış bey ben
gulsen35

yok barış bey ben çizimlerini yapıyorum fakat en başında müşteri fotorafların broşüre basılacağını render çıktılarını bu şekilde almamı istedi aslında broşüre yerleştirilecek fotorafların ebatı küçük benim korkum 1920x1080 300dpi olarak aldığım renderlerin basım aşamasında sıkıntı çıkarıp çıkarmıyacağı çünkü bazı arkadaşlar 300dpi fotoraf boyutlarını benim aldığım ölçülerin 3 katını vermiş benim kafamı karıştıran bu render alıp alıp tekrar başa dönmek istemiyorum:)
şimdi benim yaptığım sizce matbaa için uygunmudur sıkıntı çıkarmazlar inşallah

2014-04-01 17:59:04

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!