V-Ray : profesyoneller

profesyoneller
zeyin43hüseyin bozAvatar

kaliteli render alıyorum ama render surelerı bana uzun gelıyor 2 yada 2.5 saat suruyor acaba kalıteyı bozmadan nasıl sureyı düşürebilirim arkadaşlar...

H.BZ
2013-09-09 00:43:38
  • Erkek
Sahneyi bir yere kadar
ArkondeRAlper SözenAvatar

Sahneyi bir yere kadar optimize edip render süresinin gereksiz yere uzamasının önüne geçebilirsin. Fakat render zaten uzun süren bir şey. 2-2,5 saat bence çok aşırı bir süre değil.

Yapacağın optimizasyonları da burada yazmak mümkün değil malesef. Bunlar sahnende neler olduğuna, nasıl malzemeler kullandığına, kaç ışık var vb. bir sür şeye göre değişir.

Eğer Vray kullanıyorsan genel olarak sahne hafifletmek üzerine google da "vray scene optimization" diye aratabilirsin. Biraz vakit ayırıp bulabildiğin kadar çok kaynak araştırmaya çalış. Önce de dediğim gibi yapacağın hafifletmeler her sahneye göre farklı olacak, o yüzden ne kadar çok farklı kaynaklara bakarsan o kadar iyi.

Kolay gelsin...

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2013-09-09 01:04:03
  • Erkek
Kaliteli render için 2.5
sercandszsercan dilsizAvatar

Kaliteli render için 2.5 saat bence o kadar uzun bir süre değil ayrıca pc sisteminin özellikleride bu konuda önemli ben gerçekçi render aldığımda 14 saat suren renderlarım olduğunu hatırlıyorum ne kadar yuksek ayar yaparsan o kadar zamanından gider.

Secde`ye eğilen İman`la yükselir...
2013-09-09 10:15:26
  • Erkek
şaşırtıcı
zeyin43hüseyin bozAvatar

14 saat mı baya zunmuş sercan arkadaş cok saollun arkadaslar ama cok iyi derecede renderlar bazı 25 dk cıkardıklarını duydum ve piyasada boyle bır soylem var cok ıyı kalıtde renderları 25 dk cıkardıklarını duydum bende o ayarları bulamadım nasıl 25 dk da kalıtelı render cıkarıyorlar dıye.....

H.BZ
2013-09-12 20:30:39
  • Erkek
Fotorealistik render dan bahsediyorsanız,25dk.
monza749Sinan Şengül

Fotorealistik render dan bahsediyorsanız,25dk. sürede render evinde yada buna yakın bir sisteme sahip kullanıcılarda olur diye düşünüyorum.

2013-09-14 13:21:13 Edit:2013-09-14 13:25:07
  • Erkek
Genellikle
Timur_POLATTimur POLATAvatar

Genellikle yeni başlayan arkadaşlar render ayarlarını yüksek tuttuğunda çalışmasının çok daha gerçekçi olacağını zannederler.Aslında fotorealistik render almak yüksek tutulmuş ayarlardan değil mantıklı kombine edilmiş ayarlardan kaynaklanır. Tabiki sadece render ayarları değil sahne düzeni,ışık ve materyal bu ayarlardan daha önem arzediyor.
Render süresinin daha az tutmuş bir çalışmanın,daha uzun tutmuş bir çalışmadan daha gerçekçi ve kaliteli olması da ayarların ne denli doğru kullanıldığındandır.
Size önerim istediğiniz etkilere ulaşmak için farklı alternatifler bulmanız.Çalışmanızı paylaşırsanız daha yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.Teşekkürler.

2013-09-14 13:35:14
  • Erkek
render
zeyin43hüseyin bozAvatar

render

calısmalarımdan biri bu

H.BZ
2013-09-14 18:07:46
  • Erkek
25 dk`da render alan
Tuna_Tunahan AvsallıAvatar

25 dk`da render alan kişinin sisteminin ne olduğu önemlidir.Hızlı render almak marifetmiş gibi heryerde anlatırlar.Hızlı render almak önemli bir unsun değildir.Önemli olan kaliteli bir şekilde render almaktır.Render süresine daha iyi hakim olabilmek için,daha az objenin olduğu sahneler oluşturun ve orada değerleri değiştirerek ,değerlerin neleri etkilediğini inceleyebilirsiniz.

Render süresini genel etkilen bir kaç hususu yazayım;

-Çıktı çözünürlüğü
-Işık sayısının fazla olması
-Yanlış ışık konumları ve değerleri
-Önemli bazı ayarları (aa gibi) gereksiz seviyelere çıkarılması.

2013-09-14 23:05:45
  • Erkek
evet sistem de onemlı
zeyin43hüseyin bozAvatar

teşekkurler....

H.BZ
2013-09-14 23:26:43
  • Erkek
Sade ve şık bir
Timur_POLATTimur POLATAvatar

Sade ve şık bir çalışma.Kullandığınız materyallerdeki glossines ayarınızın yüksek olmasında ve bunun bir kaç model üzerinde kullandığınızdan kaynaklanıyor muhtemelen.

2013-09-15 21:39:40
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!