V-Ray : vray physical camera problem

vray physical camera problem
enterasanKerim YıldırımAvatar

Vray physical camera kullanınca render alırken bazı bölgelerde yeşillenme oluyor kamerayı oynatınca bazen kayboluyor yada yeşillenme yer değiştiriyor. Bu problemle karşılaşan ve çözüm bulanınız varmıdır?

www.grafikerim.info
2013-07-10 14:07:15 Edit:2013-07-10 14:07:33
  • Erkek
bi örnek resim koyabilir
Derya BirinciDerya BirinciAvatar

bi örnek resim koyabilir misin Kerim`cim? anlayamadım tam olarak bahsettiğin şeyi, acaba kameradan değil de texture ya da ışık kaynaklı bi sorun olabilir mi? ya da kameranın beyaz ayarlarına atadığın filtre ile ilgili?

2013-07-10 14:54:17
  • Bayan
resimdeki test renderda üst tarafta

resimdeki test renderda üst tarafta

resimdeki test renderda üst tarafta yeşil bir leke var. O şekilde oluyor. beyaz ayarını bir yerde daha duydum. Ondan ötürü olabilir mi ? birde bazı yerlerde cam materialin fog unu kaldırdığımda düzeliyor ama bazı cameralarda kaldırsamda düzelme yok. kamerayı biraz bakışını değiştirdimmi bazen düzeliyor guess ayarıylamı alakalı acaba bu tür sorunlar default camerada correction modifier yapıncada oluyordu eskiden..

www.grafikerim.info
2013-07-10 16:53:23 Edit:2013-07-10 16:53:33
  • Erkek
kaplamalarınızdan kaynaklı gibi
sener4186şener yıldızAvatar

kaplamalarınızdan kaynaklı gibi duruyor.

http://www.seneryildiz.com.tr
2013-07-10 20:32:59
  • Erkek
Vray Sun Light mi
murataksay

Vray Sun Light mi kullanıyorsun ?

2013-07-11 01:46:40
camerayla ya da correctionla

camerayla ya da correctionla alakalı bi sorun olduğunu düşünmüyorum açıkçası.. cameranda bi beyaz dengesi sorunu var bu da görüntüdeki genel sarı tondan belli ama onu düzeltmek kolay, natural de bırakmış olmalısın ordaki ayarları değiştirerek sarı tondan kurtulursun.

imaj çok küçük ama görebildiğim kadarıyla bu yeşil patlama sadece kaplamayla alakalı da olamaz öyle olsa binanın tümünde olurdu.. kullandığın sun, ya da direct target her ne ise ışık kaynağının target`i sanki tam o patlayan noktaya vuruyormuş gibi görünüyor bana.. ışık kaynağınla oynayarak, yerini ve şiddetini değiştirerek bi dener misin?

şayet böyle bişey yoksa ışıkla da ilgili değil ise vray` in önceki sürümlerinden birinde bu tarz bi bug vardı, hangi sürümüydü hatırlamıyorum ama yeni sürümlerinden biri.. bazı noktalarda bu tarz gi patlamaları oluşuyordu, hiç bi ayarı değiştirmeden tekrar render aldığında düzeliyordu filan.. o tarz bir bug kurbanı olmuş da olabilirsin başka da bişey şu an gelmiyor aklıma, olmadı sahneni bi yolla bakayım Kerimcim. ben de merak ettim şimdi.

2013-07-11 13:31:03
  • Bayan
Derya hocam çok sağol,

Derya hocam çok sağol, bu arada konu login olmadan görünmüyor yazılanlar siteye ille giriş yapmak gerek sanırım forumda bir yenileme var ondan karışmış buralar.

dediğin gibi correctiondan olduğunu zannetik ilk ondan değil bütün kaplamaları düzelttik olmadı. bazen düzeldi, çözünürlüğü yükseltince tekrar yeşillendi. Bir bug olması üzerinde yoğunlaşıyor şüphelerimiz dediğin gibi. ancak aynı vray sürümünü devamlı kullanıyorduk bu kadar sorun yaşatmamıştı. Vray sürümü 2.10 . Vray sun kullandım. light olayı o dediğinden dolayımı bakacağım onada. Ve light ın yerini değiştirince yeşillerin yeri değişiyor bazen. Çok saçma bir şey ama bug ise işimiz daha kolay düzgün bir sürüme geçer kurtuluruz. Çok teşekkürler.

www.grafikerim.info
2013-07-12 16:06:13
  • Erkek
Bence kesinlikle kaplamadan aynı
izzetizzet ALŞAN

Bence kesinlikle kaplamadan aynı sorunu yaşadım.Genelde hazır model kullanınca modeldeki standart kaplamalardan kaynaklı oluyor.Raytrace vs sevep olabiliyor.En basitinden sahnenizi vray e convert edin birçok kaplama değişecektir fakat render aldığınızda sorunun ortadan kalktığını göreceksinizdir.Ya da tüm sahneye override mtl atayın global switchs ten tek renk düzgün bir şekilde aldığını görebilirsiniz.Bugün bir sahnemde hazır olarak kulllandığım araba modeli gökdelen üzerinde bu tarz bir görüntüye sebep oldu.arabayı silince sorun düzeldi.

https://www.3dokulu.com Türkiye`nin 3D Eğitim Platformu
2013-07-12 17:02:21
  • Erkek
sorun, hangi model yada

Olay, hangi modelde yada hangi model kaplamasında sorun var onu bulmak, uğraşacağız artık :S , teşekkürler.

www.grafikerim.info
2013-07-14 03:54:58 Edit:2013-07-14 03:55:26
  • Erkek
şayet malzeme kaynaklı bi

şayet malzeme kaynaklı bi sıkıntın varsa, raytrace vs. gibi ekteki scripti kullanarak sahnendeki tüm malzemeleri vray mtrl e dönüştürebilirsin, advenced tabına tıkladığında raytrace - vray dönüşümü seçeneğini de bulabilirsin, bu tarz tek tek kontrol edemeyeceğin sahnelerde iş görür.

http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/vraymtlconverter-v2-5

2013-07-14 15:40:51
  • Bayan

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!