V-Ray : Vray camerada arkaplan görüntüsü konulamuyor mu?

Vray camerada arkaplan görüntüsü konulamuyor mu?

Merhaba arkadaşlar. Dış mekan bina renderları alırken vray cam ve vray sun öğreneyim dedim, ancak arkaplan resmi atayamıyor muyuz, yoksa yanılıyor muyum? Bu konu ile ilgili çeşitli yazılar okudum ama en iyi sonuç nasıl alınır? Arkası siyah çıkıyor. Arkaplanı phoshopta koy dediğinizi duyar gibiyim ama camlara bulutlu gökyüzü yansımıyor haliyle. :)) Modelin arkasına yay çizip, extrude yapıp resim atadım, fakat resim yayılıyor, sünüyor yapay duruyor. Ne yapmak lazım?

2013-04-04 15:18:54
  • Bayan
Benim kulandığın iki yöntem
selcukdemirciSelçuk Demirci

Benim kulandığın iki yöntem var. Biri HDRI diğeri Photoshop.

HDRI için material editor/vray hdrı oluşturup indirdiğiniz hdrı`yı atıyorsunuz. Bu material`i de rendering/exposure control/envrionmap e sürükleyip atıyorsunuz.

Photoshopta eklemek içinde render görüntünüzü kaydederken Store Alpha Channel`ı aktif edin. Renderı phoshopta atın. Select/Load Selection, İnvert`ü aktif edin OK/Delete deyince arka plan silinmiş olacak. Kullanacağınız arka planı sürükleyip atabilirsiniz.

Eğer HDRIde de istediğiniz sonucu olamazsanız. Camları oluşturduğunuz materyale Reflect değerinin yanındaki kutucuğa tıklayıp bitmap`e tıklayın. Herhangi bir bulut fotoğrafını ekleyin. Yansıma olarak o fotoğrafı dikkate alsın.

Ve son olarak modelin arkasında oluşturduğunuz objenin ölçülerini kullanacağınız fotoğrafın boyutuyla paralel orantılı yaparsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz....

En iyi sonuç derkende hdrı iyi bir sonuçtur ama hdrıdeki renkler sahneyide etkiler. Mavi ağırlıklıysa mavi sarı ağırlıklıysa sarı.

Phoshopta yaparsanız renk tonlarını birbirine çok yakın tutmaya çalışın...

www.sdtasarimofisi.com
2013-04-04 17:31:57 Edit:2013-04-04 17:36:49
  • Erkek
sa
fastblackman

sa

Siyah çıkmasının nedeni output amount değerinin 1 olmasından kaynaklıdır resim normalde arka planda durmaktadır output amount değeri düşük olduğu için arka planda zifir görüntüsü vermektedir.. Resmi mtrl editöre intance olarak geçirin resmin özelliklerinden output bölümüne geçin output amount değerini 100 yapın sıkıntınız giderilecektir...

2013-04-04 21:44:14 Edit:2013-04-04 21:49:17
Environment`te Vray sun gözüküyor.

Yalnız environment menüsünde use map`deki resmin yerinde vray sun konulduğu için vray sky gözüküyor. Yani arkafon resmi atayamıyoruz ki zaten? O bölümü anlayadım hala.:(

2013-04-05 17:05:03
  • Bayan
sa
fastblackman

vry sky yazan yere tıkla ordan bitmap de sonrasındada gökyüzü resmini seç

2013-04-05 17:14:16 Edit:2013-04-05 17:21:11
Teşekkürler Soner Bey, sorunum

Teşekkürler Soner Bey, sorunum söylediğiniz biçimde çözüldü gerçekten. :)))

2013-04-05 17:57:45
  • Bayan
banada yardimci oldu
jakondCengiz AltunbasAvatar

fastblackman tesekkurler dostum

max=hayat
2013-04-15 11:47:04
  • Erkek
sa
fastblackman

Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize...

2013-04-16 03:53:27
dıkkat
zaNyNecati DeğirmenAvatar

ya arkadaslar bende bı soru sordum cevap veren olmadı.ama bu soruna yakın bı sorun yasıyorum acıl yardımcı olun
sorun su bende dıs cephe yaptım vray camera ve vraysun ıle aydınlatma yaptım fakat camların ıcınden dısarıya (yanı odaların ısıklarıda yanıyormus gıbı)ısık nasıl verebılırım?

Kahrolsun,kahrolmamış,kahrolmayı hakeden,kahrolasıca şeyler.. :D
2014-05-02 16:25:43
  • Erkek
sa
fastblackman

self illuminationı araştır dostm sen benm görüşüm o snn işini görür bir bilgim yok ama self illimination veya vray light kullanarak olabileceği kanısındayım mesela içeriye bir küre çiz vray ligt ver küreye öle bir dene şansını tabi değeri biraz yükseltmen gerekli 1de iş görmez vray light

2014-05-04 23:12:30

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!