V-Ray : v ray hdri hakkında yardım

v ray hdri hakkında yardım
byvitoismail murat

Oncelikle herkeze selamlar forumda ve max de oldukca yenıyım umarım aranızda benım ıcınde kucuk bır yer vardır simdiden herkeze tesekkurler saygıalr ismail
benim sıkıntım
dıs cephe sahnelerınde kullandıgım hdr ile ilgili sorun yasıyorum sahnemi hdri yontemiyle dom ve fiziksel kamera kullanarak aydınlatmayı basarıyorumm ama golgelerımden eser kalmıyor golgelerımı ayarlamak adına sahneme v ray sun yada direct light cizip domla birbirine link atsamda bu seferde arka plandaki hdr ile ilgili sorun yasıyorum.ve cam olarak tanımladıgım malazemelerın yansıma ozellıklerını meteryal edıtorden kontrol edemıyorum yansımayı kıssamda olmuyor bu normal bır durummudur yansımayı kontrol icin yansıma kanalına atadıgım hdri meteryalindenmi kısmam gerekiyor.
sanırım bıraz bilgi karısımı yasıyorum izledigim vidyoların cogu ıngılızce oldugu icin tam anlamıyla anlayamıyorum
biraz uzun bır soru oldu ama tam 3 gun ve gecedir deneme yanılma yontemıyle cozmeye calısıyorum ve artık maus ve klavyemı ısırmaya basladım :)

not: sahneme ekledigim hdr resimlerini meteryal editore yansıma cevre ve ısık olalar ayrı ayrı tanımlayıp ılgılı kanalarına atıyorum.

2013-03-12 17:01:39
  • Erkek
Merhabalar. Yazdıklarını tam
murataksay

Merhabalar.

Yazdıklarını tam olarak anlamadım :)
Ama HDR`nin gölge oluşturması için şu adımları uygulaman gerekiyor.
1- VrayHDRI map`ine hdr`yi atamak.
2- Bu mapi copy yapıp -> F10> Vray> vray: Environmant kısmında -> skylight (ışık) ve Reflaction ( yansıma için ) kısımlarına instance olarak paste yapman lazım..
3- Gölgelerin oluşması için son olarak indirect illumination`i açman gerekiyor. YOksa HDRI den gölge elde edemessin..

Vray Kaplamalara ayrıca HDR mapi ataman gerekmiyor.( reflaction sadece bir objede olmasini istersen vray genel ayarlarından çıkartık sadece bir kaplamanın environment slotuna verebilrisin) HDRI`yi backround olarak kullanmak istersen (8)environmental map`e atayabilirsin.

Başarılar..

2013-03-12 17:24:53
oncelıklehızlı cevabınız ve ılgınız
byvitoismail murat

oncelıklehızlı cevabınız ve ılgınız ıcın tesekkur ederım
sanırım bıraz karısık anlatmsım zaten bende karısmıs durumdayım :D
hdri kullanırken Environmant kısmına hrdi atayıp bunuda render ayarlarından v ray kısmındakı skylight ve yansıma kısmına atıyorum zaten sorunum bu sekıldeyken kaynaklaanıyor
metaryal edıtore atadıgım sey ıse bu Environmant,yansıma ve cevre kısmına atadıgım hdri leri ayrı ayrı kontrol etmek ıcın ıntance olarak surukleyerek alıyorum

2013-03-12 17:37:44
  • Erkek
bu arada aklıma gelmısken
byvitoismail murat

bu arada aklıma gelmısken eklemek ıstedim dom light a ekledigim hdri neden arka planda gorunuyor bu sefer arka plana(: Environmant kısmında) attıgım hdrı ile cakısıyor

2013-03-12 18:38:28
  • Erkek
HDR
wisemanxxxMustafa BeytekinAvatar

açıkçası biraz bilgi karmaşası hissettim sende :). HDR ile ekranı aydınlatmak sanıldığı kadar karmaşık değil.
Vray dome kullanmanın en büyük avantajı sadece hdr ile aydınlattığın sahnelerde gölgeleri daha keskin alabilmendir.Bunun dezavantajı ise sahnede çok fazla kumlanma etkisi yapabilir ve kalite bir sonuç için render ayarlarını artırman gerekir.Eğer ingilizce kaynaklardan bu aşamaya kadar geldiysen gamma kullanımı ve linear workflow olayını da biliyorsundur diye düşündüm.Çünkü gamma 2.2 kullanırken hdr kullanımı sırasında bazı püf noktaları var.vray hdri kullanıyorsan orada küçük bi kutucuk var gamma kutucuğu normalde bu değeri küçülterek hdr nin gerçek ışık değerlerini yakalayabilirsin. ve eğer düzgün bir ayar yaptıysan hdr ne zaten extra güneş ve environment a ayrı bir map atamaya ihtiyacın kalmaz.
şurada başka bir sitede bazı örnekler vermiştim bir göz atarsan sanırım hdr ile ilgili biraz daha kafanda canlanır gamma ve output map olayları:
http://render.otoy.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=26236

kolay gelsin

www.vds3d.com
2013-03-13 11:38:49
  • Erkek
:) kesınlıkle dogru bir
byvitoismail murat

:) kesınlıkle dogru bir tespit olmus kendi kendime ve cat pat ingilizceyle bıraz yarım kaldım ama olsun ben bu programı sırf begendıgım ıcın heves ettegim icin kullanıyorum aslında cep telefonu tamircisiyim bir gun bir yerde gordum ve şimdi bu halde karısık kaldım :))

gamma olayı hakkında bıraz da olsa bılgim var ama linear workflow olayını yeni duydum sanırım sahnedeki gamma degısımınden sonra ortaya cıkan ısık patlamalarıyla alakalı daha detaylı arasdırıp ogrenecegım.

ılgınız ve alakanız ıcın cok tesekkur ederım acıkcası bılgı paylasımının bu duzeylerde oldugunu bılseydımm forumda bukadar cekıngen davranmazdım Turkıyede suana kakar ınternet uzerınden bulup bırseyler sordugum ve duzgun yanıt alabıldıgım tek sıte kuruculara ve uyelere sonsuz tesekkurler

2013-03-13 14:29:01
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!