V-Ray : vray de spot yapımı

vray de spot yapımı
analisthakanAvatar

İnternette spot yapımı ile ilgili ne kadar bilgi video varsa hepsini denedim ama render aldığımda spotlar görünmüyor yardımcı olursanız çok sevinirim.Sorunun ne olduğuna dair en küçük bir fikrim yok.

Dikkatli bakıyor musunuz?
2012-03-24 19:58:25
  • Erkek
mr de GI neden
izzet_yildirimizzet yıldırımAvatar

mr de GI neden oluyodu vray kullanmadığım için bilemiyorum kardeşim :(

:)
2012-03-24 20:12:58
  • Erkek
4-5 saatir buna uğraşıyorum.Teşekkür
analisthakanAvatar

4-5 saatir buna uğraşıyorum.Teşekkür ederim umarım en kısa zamanda cevap alabilirim.Aksilik ya sorabileceğim online kimse de yok.

2012-03-24 20:21:54
  • Erkek
spot ışık etkisi için;
eRtanKaRayapiH. Ertan KarayapıAvatar

spot ışık etkisi için; Create - Lights - VRay - VRay IES ışığını seçip; sahneye yerleştirin; sarı renkte gözüken kare biçimli şekil ışığın hedefidir; dairesel olan şekil ışık kaynağının kendisidir. Bu iki şekli uygun yere taşıyınız; ışık kaynağını hazırladığınız spot lamba modelinin biraz altına yerleştirin; hedefini de nereye doğru ışığın yayılmasını istiyorsanız o yöne çekin.. Işık kaynağının obje içinde kalmamasına dikkat ediniz; örneğin duvar içinde, ya da armatür içinde kalmasın; etki gözükmez; yani açıkta kalacak şekilde yerleştirin; hedefide uygun olan yere doğru çekiniz.. Şimdi; ışık kaynağınızı seçip; yani Vray İes olanı, dairesel biçimde olan şekil.. Modify penceresine geliniz; none butonuna tıklayarak bilgisayarınızda olan herhangi bir ies dosyasını çağırınız.. Yoksa; internette arama motoruna ies yazarak yüzlerce ies dosyası bulabilirsiniz. Bu ies dosyaları çok farklı etkiler verebiliyor; internette ücretsiz olarak yüzlerce ies dosyasını bulabilirsiniz.. Vray Spot ışık etkisi için bu ies dosyası mutlaka gereklidir. Bu ies dosyasını getirdikten sonra; power parametresi ile ışığın şiddetini ayarlayın; deneme renderları alarak durumu gözden geçirin.. bazen; ışık etkisi gözükmeyebilir; demek ki çok yüksek yapmalısınız power değerini; bunun gibi, deneme yanılma ile yapabilirsiniz.. İyi çalışmalar..

- eRtanKaRayapı -
2012-03-24 21:11:12
  • Erkek
hocam çok teşekkür
analisthakanAvatar

hocam çok teşekkür ederim.Söylediklerinin tümünü denedim ama bir kez daha denicem power değerini çok çok yükseltmeyi tekrar denicem.Tekrar teşekkürler

2012-03-24 21:15:31
  • Erkek
eRtanKaRayapi ÜSTAD VALLA SAYENDE

eRtanKaRayapi ÜSTAD VALLA SAYENDE VRAYE ÖZENDİMM AMA BİGÜN GEÇİCEM BEN DE :)

2012-03-24 21:51:24
  • Erkek
ies değerlerleri genelde çok
meto007metin karakayaAvatar

ies değerlerleri genelde çok düşük olur ve sahnede etkisi olmaz ertan`nında dediği gibi ışık şiddetini arttırın
ben her zaman ilk önce değere 3 tane sıfır eklerim daha sonra ince ayar yaparım bu şekilde deneyerek sonuca ulaşabilirsin
iyi çalışmalar

Gülersen Herkes Seninle Güler.. Ağlarsan, Tek Başına Ağlarsın...
2012-03-25 00:11:48
  • Erkek
izzet_yildirim teşekkür ederim, aslında
eRtanKaRayapiH. Ertan KarayapıAvatar

izzet_yildirim teşekkür ederim, aslında üç aşağı beş yukarı aynı mantıkta çalışıyor render motorları ama ben vray ile uğraşmaya başlayınca bu yoldan devam ettim. Vray daha iyi, daha gerçekçi... falan filan bu konuları bilmiyorum; en iyi bildiğim vray olduğundan buradan devam ettim.. İyi çalışmalar..

- eRtanKaRayapı -
2012-03-25 10:08:45
  • Erkek
haklısın ve doğrusun mr

haklısın ve doğrusun mr de kaplamalar hazırda var cam metal falan filan.Galiba ben o yüzden tembelliğe kaçıyorum eyvallah diyorum size de iyi çalışmalar :)

2012-03-25 12:50:45
  • Erkek
Arkadaşlar teşekkür ederim.Target light
analisthakanAvatar

Arkadaşlar teşekkür ederim.Target light ile oluşturuyorum ama ies kullanmam gerekiyor render ayarlarından mı yoksa volume light tan mı değişklik yapıcam bilemiyorum.Ertan hocam bana yolladığın örnek spot çalışmasını zipleyip mail atabilirmisiniz oradan kıyas yapayım.

2012-03-25 15:30:01
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!