V-Ray : vray environment color mapping ayarları hakk.

vray environment color mapping ayarları hakk.

Merhaba arkadaşlar. Dış mekan renderı alırken color mapping ayarlarından linear mult. kullanınca renkler çok parlak çıkıyor, gerçekçi olmuyor. Exponential veya hsv exponential kullanınca hem arka plan hem de cisimler önünde koyu renkli bir perde varmış gibi çıkıyor ve detaylar azalıyor. GI ayarları brute force ve light cache, antialising ise adaptive dmc ve catmull rom. Uyumsuz birşeyler mi var? Bu color mapping meselesini kavrayamadım.:((

2012-01-19 13:19:03
  • Bayan
Gerçi sahneden sahneye değişiklik
black_iceFırat BeşerAvatar

Gerçi sahneden sahneye değişiklik göstrebilir ama genelde kulanılan diye bişey olmaz ama en çok kullanılan yöntem hsv exponential` dır gerekli ışık ayarlarını yakalayabilirsen linear mult. deki gibi gereksiz ışık patlamalarının önüne geçmiş olacaksın. youtubede konu ile ilgili bir çok tutorail bulabilirsin...

Allah Vermek İstemeseydi. İstemek Vermezdi... www.3dfikirler.com - www.mymusc.net
2012-01-19 13:31:34
  • Erkek
Evet modeller üzerinde hsv

Evet modeller üzerinde hsv

Evet modeller üzerinde hsv exponential daha güzel bir etki yapabilir ama arka fon resmi gerçekten çok bulanık ve koyu çıkıyor. Ekteki resmin arka fonu düz beyaz olmasına rağmen aradaki fark gözüküyor.

2012-01-19 14:58:18
  • Bayan
Arka fon çok dert
archiCihan ÖzkanAvatar

Arka fon çok dert olmasa gerek nasıl olsa sonradan değiştirilebilir. HSV Exponential iyidir derim ben.

www.cozkan.com
2012-01-19 15:25:28
  • Erkek
ben hep reinhard kullanıyorum.
daysleeperomer harun

ben hep reinhard kullanıyorum. hem exp. hem linear özelliklerini kontrol edebiliyorsunuz. patlama olmaması için burn value değerini düşürüyorum, tunuklaşmayı önlemek için de diğer değeri artırıyorum. şu ana kadar memnun kaldım.

iç mimar olucağıma hiç mimar olmam http://omersohret.blogspot.com/
2012-01-19 16:46:10
  • Erkek
Ben de Omer Bey
charmashaokiOkan Mutlu AkpınarAvatar

Ben de Omer Bey ile aynı şekilde Reinhard kullanıyorum. Özellikle dış ortam aydınlatmasını HDRI ile yaparsanız, burn value değerini Peter Guthrie`nin dersinden öğrendiğim gibi .25 civarında tuttuğunuzda ışık patlamalarının önüne geçip, temiz bir render alabiliyorsunuz.

2012-01-19 20:51:13
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!