Genel Konular : İsteksizlik ?

İsteksizlik ?
serhat85serhat serhatAvatar

Arkadaşlar benim sıkıntım 6 yıldır mimari proje çizimi yapıyordum.Teknik ressamım.En son yaklaşık 160.000 m² mimari proje çizdim.Ama karşılıgında paramı alamadım.Yaklaşık 2 yıldır mimari proje çizemiyorum farklı mesleklere yöneldim ama onlardada başarılı olamadım.Tekrar mimari proje işime dönmek istiyorum ama içimden çizim yapmak ve mimari ile ugraşmak gelmiyor.Kısacası meslekten soğudum.Acaba kimsenin başına böyle bir durum geldimi? gelmedi ise de bu psikolojik durumdan kurtula bilmek için ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.
Yorum yazarak vakit ayıran arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim..

2012-10-19 17:31:04 Edit:2012-10-19 17:35:25
  • Bayan
Bu mesleğin genel hastalığıdır.
edoowErdoğan AğdoğanAvatar

Bu mesleğin genel hastalığıdır. herkes bir dönem
bunu yaşar. süreklilik arzederse kronikleşir
benimde başıma geldi bırakmak istediğim çok oldu.
Ama olmadı Paramızı alamadığımız oldu emeklerimizde çalındı
bana sorsan şuanda bırakmak isterim bu işi yada ara verip bir süre sonra devam edersin benim düşüncelerim bunlar...

2012-10-19 17:40:33
  • Erkek
Erdogan evet dedegin gibi

Erdogan evet dedegin gibi kronik sanırım bir türlü geçmek bilmiyor.2 yıldır ara verdim ama yaş 30 üzerinde yeni bir meslegi icra etmek zor geliyor.Geriye dönüş yapmalıyım tekrar zorunluyum.Acaba nasıl bir yol izlemeliyim.Doktora gitsem ilaç ve rutün 15 günde bir yapılan konuşmları çözüme bulma yolu belirsiz geliyor. :( Bilemiyorum artık

2012-10-19 18:14:13
  • Bayan
bi kaç iş yapıp
studyo3dtarık tarık

bi kaç iş yapıp güzel para kazandığın an isteğin geri gelir.iyi bir iş ayarla , işi yap(paranı sağlama al :)) bak motivasyonun nasıl geliyor

2012-10-19 18:17:11
  • Erkek
Tarık bey olurmu sizce

Tarık bey olurmu sizce; bu meslekten soğuma geçermi diyorsunuz.

2012-10-19 18:21:11 Edit:2012-10-19 18:21:57
  • Bayan
Umudunuzu kaybetmek yerine freelancem.com
rotfireCemil T.Avatar

Umudunuzu kaybetmek yerine freelancem.com a gelsenizde, orada örgütlensek artık bu gidişata hep beraber dur desek. Yaptımız çalışmaları sözleşmeye bağlasak müşterinin para vermemesi durumunda hep beraber hukuki yollara başvurup ümüğünü sıksak fenamı olur.

Bu yaşadığın üzücü durum emin ol çoğu kişinin başına gelmiştir. Daha geçenlerde bir arkadaş kendi tanıdığının bir işi için, tasarımını yaptğım bir firmanın sonradan biz bu işten vazgeçtik diye arkadaşın bana mahçubiyeti ve benim artık arkadaş dahil ailemden bile olsa iş yaparken bir kez daha düşünmem gerektiğini suratıma tokat gibi çarpan bu durumu her aynaya baktığımda hatırlıyorum.

Rotfire
2012-10-19 19:00:30 Edit:2012-10-19 19:05:59
  • Erkek
Tamam geliyorum :) sıkalım

Tamam geliyorum :) sıkalım cemil kardeş eyvallah...

2012-10-19 22:23:50
  • Bayan
Bir Boksöre ilk
ETezerErgin TEZERAvatar

Bir Boksöre ilk öğretilen : Yumruk yeyip de yere düştüğünde, "Ayağa Kalkması gerektiğidir". Çünkü, insanın özünde yerde yatmak vardır. Daha kolaydır çünkü. Zor olan O yumruktan sonra ya da her ne olursa olsun, Ayağa Kalkmaktır. Necmi Hocam bilir: Başıma, Düşmanımın başına dahi gelmesini istemediğim üzücü bir olay geldi. 1 Sene boyunca yattım. Çünkü kolaydı. Çünkü Özümüzdeki Arabesk, Kendimize acımayı da kolaylaştırıyor.
Sonrasında bir deneyeyim dedim. Zor oldu, emin ol. Ama şu an ayaktayım.

Ayet-i Kerime : "Siz isteyin, Biz veririz".

Sen, Yeter ki iste, Serhat Kardeş...

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2012-10-20 05:06:33
  • Erkek
Burada çok genç arkadaşlar
ArkondeRAlper SözenAvatar

Burada çok genç arkadaşlar dışında bunu hiç yaşamamış kimse yoktur herhalde. Ben kendi adıma bir dönem işten çok uzaklaştım. 1 sene boyunca başka işler yaptım, sonra 6 ay kadar da boş boş yattım. Bir süre sonra yaşın ilerlemişliğinin de verdiği bir psikolojiyle kendime olan güvenimi neredeyse tamamen yitirdiğimi hissetmeye başladım. Ama son iki haftadır yavaş yavaş geri dönmeye çalışıyorum diyebilirim. Beni geri döndüren şey ise, paranın dışında, yapmaktan keyif aldığım mesleğin bu olması. Birçok iş denedim hayatımda. Ama uzun süre sıkılmadan başında oturup çalışabildiğim tek iş bu oldu.

Bu durum başımdan daha yeni geçtiği için nacizhane bir tavsiyem olacak; eğer zamana ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan kendine zaman tanı. Geri dönmek istediğine karar verdiysen de oturup sırf kendin için, sana zevk verecek, güvenini tazeleyecek birkaç ufak sahne hazırla. Hala eskisi kadar iyi yapabildiğini gördükten sonra iş almaya devam et.

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2012-10-20 10:32:18
  • Erkek
evet insan bazen karamsarliga
Peter SalvatorePeter SalvatoreAvatar

evet insan bazen karamsarliga dusuyor, buda bizim dogamizda olan bir sey herzaman cita yukselecek diye bir kanun kural yoktur, citanin alcalmasi aslinda bir basarisizlik degil aksine ondan ders alip nede hata yada yapilmasi gereken neyse onu ogreniyoruz ( eger tabi bunu gorebiliyorsak). Aslinda bana gore en buyuk zenginlik kisinin ilerliyebilecegi ve sevebilecegi isi yapabilmektir, tabi bunu yapan kac kisi belki az, adam tasarlamayi sever ondan zevk alir ama adam memur hayati yasiyor ot gibi gelip ot gibi gidiyor, bu kisiden ne verim alinabilir nede o kisinin zaman icinde psikolojisi cok iyi olur. Salla basi al maasi yapar durur tabi nereye kadar, o yuzden her birey aslinda kendini bulmaya calismali bence, ki kendini bulmakta kolay bir sey degil aslinda kim ne sever ne yapar ne yapamaz neden hoslanir gibi gibi uzar gider, o yuzden sende bence bu isi seviyorsan sabirla azimle calismalisin, hersey bir tecrubedir evet banada ilginc geldi 160.000 m2 lik bir yeri en azindan bir kapora almadan yapman belkide senin ya tecrubesizligin yada iyi niyetliligin yada musterinin ayagi alissin diyede dusunmus olabilirsin, ama profesyonellikte es dost arkadasi bir kenara birakip kurallar neyse yada ne gerekiyorsa yapilmalidir bence. bosuna dememisler insan kazik yiye yiye adam olur bu yuzden bunlari negatif alma hic bir zaman. Aslinda ne hata vardir nede dogru bunlar bizim uydurdugumuz kendimizi bazi seylerden sivistirmak icin yarattigimiz insan oglunun laflaridir, kime gore yanlis kime gore dogru. Teoremler ve ispatlar vardir, buda akabinde o is yada olay hakkinda bize nasil yapilacagini gosterir. Adam der ben poly model cizerim der sen dersinki ya bende Nurbs cizerim kardesim, ikiside yanlis degildir sonuc tatmin edici olduktan sonra neyin nasil yapildigida cok onemli degildir aslinda, ama trend bu insanlar bunu yapiyor ben bunu ogreneyim buda yanlis bence sana nasil ne rahat geliyorsa onu yapmalisin. Her zaman oldschool yontemleri bence hayat kurtarir gerisi sadece artistik hareketlerden baska bir sey degildir yada birilerine bak ben her turlu yazilimi kullanirim havasi atmaktir.

Peter

p.s
2012-10-20 11:23:03
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!