Genel Konular : Tasarım ve Tasarımcı

Tasarım ve Tasarımcı
3ddesigner3d designer

Herkese Selamlar, Tasarım ve tasarlamak ile ilgili aklıma takıldı ve görüşlerini sunanlara şimdiden teşekkürler.

Tasarımı yapan tasarımcı bilindiği üzere çevre koşullarından oldukça fazla etkilenir.Sizce bir tasarım yapılırken, tasarımı ortaya çıkaran faktörlerden birisi etrafınızda gördüğünüz kişilerin ihtiyaçlarımı olmalı. Yoksa bütün insanlık için olması gereken sizin düşündüğünüz olması gereken şey mi olmalı. Daha açıklayıcı olması için küçük bir örnek vermek istiyorum.

Örnek; Bir gardırop hayal edin,

Ses1: Etrafınızda çoğu bayan, benim elbiselerim çok, ben 250 çeşit gömlek, 250 çeşit pantolon, ve 250 çeşit ayakkabımı koyabileceğim bir yer isterim diyebilir.Ve buda sizin kafanızda olması gereken dolap modelini belirler.

Ses2: Ancak siz de bir bayana 5 çeşit etek, 5 çeşit gömlek , 5 çeşit ayakkabının yeteceğini hatta fazla bile olacağını düşünürsünüz.Ve tasarımı yaparken kişisel ihtiyaçtan çok olması gerekene önem verirsiniz.

Örneğe denk soru şu ; Minimalist bir villa tasarımı yaparken hangi sese kulak verirsiniz? (Villa ve dolap açıklayıcı olması açısında sadece bir örnektir.)Bu örnekler genellenebilir çoğaltılabilir.

Sizce ses1 mi ses2 mi ?

2012-10-06 21:55:25
  • Erkek
Ben ses 3 diyorum
s_bedelseyit BEDELAvatar

Ben ses 3 diyorum bütçe .) para varsa yapılmayacak özellikte tasarım yoktur bence. tabi mantık çerçevesinde. :)

2012-10-06 22:00:25
  • Erkek
Sizce her ikisinide kulak
mehmet-erkanmehmetErkanAvatar

Sizce her ikisinide kulak verildiği durumlar olmaz mı ?

EEM
2012-10-06 22:04:37
  • Erkek
Teşekkürler yorum için seyit
3ddesigner3d designer

Teşekkürler yorum için seyit bey ancak bütçe yok diyelim :)Eklemeyi unutmuşum. biraz daha felsefik açıdan değerlendirelim. Karşımızda bir zengin yada fakir olduğunu bildiğimiz bir şahıs veya müşterimiz yok. Tasarımı insanlık için yaptığımızı varsayıyoruz. Ona göre fikrinizi belirtirseniz sevinirim :)

2012-10-06 22:06:48
  • Erkek
Mehmet bey , yorum
3ddesigner3d designer

Mehmet bey , yorum için teşekkürler, benim kesin bir yorumum bulunmuyor. Ancak sanırım ortada bir müşteri olursa her ikiside değerlendirilebilir. Sorarsın işte ne istiyosun tamam ona göre yapalım gibisinden şeyler dersin. o yüzden hangi seçenek bilmiyorum ancak her ikisi aynı anda olmadığı kesin :) bunları düşünerek seçenekler 2 ye ayrılmış durumda zaten :)

2012-10-06 22:13:45 Edit:2012-10-06 22:17:48
  • Erkek
Teşekkürler Uğur bey, :)
3ddesigner3d designer

Teşekkürler Uğur bey, :)

Uğur bey ancak ortada bir müşteri yok, o yüzden tasarımı yaparken kimseye soramıyorsunuz. Bu yolda giderken hangi ses size yol veriri soruyorum.

Ses1 maddesini ,Müşteri haklıdıra getirmek doğrumu.Çünkü bu Maddi,Kişisel istek,(şizofrence istek,abartılı istek,normal istek) gibi kategorilere ayırılabilir. O yüzden Ticari bir iş için mağazadan içeri giren belli bir müşteri portföyünü lütfen gözünüzde canlandırmayınız.

Karşınızda bir pc,bir internet ve sınırsız bilgi, ve insanlık için tasarlayacağınız bişey var. Bunu şu an tanıdıgınız veya konustugunuz bir müşteriye odaklı yapmıyorsunuz.Hangi ses sizi yönlendirir? Tasarımı Gösterdiğiniz kişilerden bazılarından, ``çok büyük olmuş``, ``çok güzel olmuş``,``çok küçük olmuş``,``çok değişik olmuş``, gibi yorumlar alabilmeniz olası.Bu çok görecelidir ancak Bunu tek bir kişiye yapma durumunuzda evet müşteri herzaman haklıdır..Ancak biz bu bakış açısından değerlendirmiyoruz :)

son yorumunuzda sanırım uygulanabilir olmayı kastediyorsunuz yanlış anladıysam uyarın :)

Not: Değerlendirmeyi kendi açınızdan yaparsanız sevinirim, piyasa şartları ve ``müşteri her zaman haklıdır`` konunun gelmesi doğru olmaz.Zaten müşteri herzaman haklıdır orası şüphe götürmez bir gerçek :))

2012-10-06 23:03:34 Edit:2012-10-06 23:09:27
  • Erkek
Tasarım yapılırken müşterinin istekleri
Tuna_Tunahan AvsallıAvatar

Tasarım yapılırken müşterinin istekleri doğrultusunda olunabildiği kadar yaratıcı olunmalıdır.
Müşteri yoksa , tasarımı sınırlayan birşeyde olmaz.Mimari alanda sınırlama her zaman olacaktır.Mimarinin dışında ,müşteri yoksa dediğiniz gibi yaratıcılık sizin elinizde.Çalışmayı nasıl göstermek isterseniz o şekilde gösterebilirsiniz.Sizi kimse sınırlamadığı için tasarımda istediğiniz etkiyi verebilirsiniz.Gerçek hayatta uygulanabilirliği tartışılır.

2012-10-06 23:23:11
  • Erkek
Uğur bey zaten hiç
3ddesigner3d designer

Uğur bey zaten hiç bir tartışma ve beyin fırtınasının sonu yoktur.:) Bu güne kadar sonuca ulaşmış bir tek konu bile bulunmuyor malesef :)

Buradaki amaç; İki maddeden birisinin seçilmesi ve kendinizce nedenidir. Bu hem bana hemde diğer kafasına takılan arkadaşlara hiç olmazsa bir fikir verir düşüncesindeyim. Felsefik bir muhabbet demeyelim de felsefik bir görüşe kayabilir diyelim bununda zaten bir sakıncası yoktur.Hatta daha iyi bile olabilir. Her tasarım sürecinde felsefik bir bakış açısı olduğunu düşünürsek bir sorun olmayacaktır.

Sorduğunuz soruların cevabı olarak kime sorusu insanlığa, ne için sorusunada tasarımın amacı doğrultusunda bir cevap zaten kendisi verilir. Bir tasarım fonksiyonel, görsel , açılardan değerlendirilse, rahatlık olabilir , kolaylık olabilir ..bunun gibi şeyler.

Katılım için tekrar teşekkürler uğur bey

2012-10-06 23:25:41
  • Erkek
Tuna_; teşekkürler, bir
3ddesigner3d designer

Tuna_;

teşekkürler, bir seçenek seçmiyorsunuz galiba :) nedense kimse seçenekleri kabullenmiyor :)

2012-10-06 23:27:26
  • Erkek
Seçenek seçmiyoruz. İç mimarlık
Tuna_Tunahan AvsallıAvatar

Seçenek seçmiyoruz.
İç mimarlık fakültesinde okumaktayım.Yaptığımız projelerden bazıları genel projeler oldu..Bu mekanın kullanıcısı çok önemli değil.Böyle olunca mimari ölçüleri gözönünde bulundurarak,tasarımda istediğiniz yaratıcılığı yapabiliyorsunuz.(yine bir sınır mevcut.Mekanın kullanılabilirliliği önemli)
Aldığımız diğer projede ise evdeki kişilerin sayısı belirliydi ve Bizden evdeki kişilerin ne yaptığını belirlememiz istedin.(mesela yaşlı bir aile gibi)Mekanın büyük bir bölümünü onların kullanabileceği şekilde üretmeniz gerekiyor.Böyle sınırlamalar mevcut.

Tabi tasarımcı her zaman kendisinin serbest olduğu özgün tasarımlar yapmak istiyor.Sırf mimari açıdan bakmamak lazım konuya.2d,3d gibi geniş bir alan mevcut.Bu alanlarda içlerinde dallara ayrılıyor.Mimari sizi herzaman biryerde sınırlıyor.Diğer alanlarda sınırlama diye birşey yok.O yüzden yaatıclık ve sizin dediğiniz gibi 2.ses daha önplana çıkıyor.Sonuçta siz nasıl göstermek istiyorsanız insanlar o şekilde görüyor.

2012-10-06 23:37:51
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!