Genel Konular : Program Tavsiyesi

Program Tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle çok ucu açık ve eleştiriye müsait bir konuda tavsiyelerinizi istediğimin farkındayım. Ön yargısız bir şekilde tecrübeleriniz ışığında, nacizane tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Ben iç mimar olarak çalışmakta ve 3d ile de bir hayli zamandır uğraşmaktayım. Program olarak 3ds max üzerinde kafa yormuş biriyim. Belli bir aşamaya geldikten sonra, nereden geldiğini bilmediğim ikinci bir program öğrenme ve geliştirme arzusu içindeyim. Fakat bu programı kullanış amacıma göre seçme konusunda, siz değerli arkadaşların tecrübelereinden faydalanmak isterim. Ben ağırlıklı olarak iç mimari ve dekorasyon ağırlıklı çalıştığımdan çalışmalarımı bir adım daha öteye taşıyabileceğim, özellikle modelleme konusunda 3ds max ile uyumunda sorun yaşamadan, hızlı ve daha kaliteli modelleme imkanı sunan bir program arayışındayım. Karakter modelleme, organik modelleme vs. alanların dışında detaylı mobilya, iç mekan vs modellemelerinde kullanma düşüncesindeyim.
Emin olunuz ki bu konuyu açmadan önce uzunca bir süre birçok programı araştırdım. (rhino, modo, mudbox, blender, z brush, maya, c4d vs.) fakat karar aşamasında zorlanıyorum. belki de hiç gerek yok otur oturduğun yerde maxi geliştir diyeceksiniz ama içimde böyle bir istek varken de bunu yoksaymak istemiyorum. 3ds max ihtiyacımı büyük oranda karşılıyor. Ben ise bunu desteklemek ve 3d ufkumu biraz daha genişletmek istiyorum. Yardımlarınız, yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

2012-10-10 18:25:38
  • Bayan
Sormanız ve fikir edinmeniz
koccAdnanAvatar

Sormanız ve fikir edinmeniz güzel ama biz sana doğru cevabı veremeyiz neden dersen her insanın istekleri çalışma yöntemi ve kolay rahat hissetmesi başka olur , senin kolay dediğin programı bir başkası için zordur.
Mesela bende yıllar evel arayış içinde olmustum ama kimseye sormadım çünkü yukarda dedigim gibi her insanın başka zevki ve istekleri olur. Herşeyi denedikten sonra sonunda Maya`ya karar vermiştim ama ölçülü çalışmalarda Maya ile zorlanıyordum hele hele CNC makineye DXF bilgileri aktarma olayında hiç kolaylık vermiyordu maya bu yüzden bende ikinci bir ölçülerle çalışabileceğim "BANA" kolay gelen`i araya araya buldum => Rhinoceros . Evet Rhino benim ikinci 3D programım olmuştu ve gerçekten beni son derece tatmin eden ve haala ona karar verdigim için mutluyum.
Diyeceğim şu ki bizler burda kullandıklarımızı yazarız ama sana ne kadar yardımcı olur onu bilmem, yine kararın doğrusunu sen vereceksin kendi tecrübelerinle...

Başarılar.

Eğitim hayata hazırlanmak değildir ; Eğitim hayatın kendisidir.
2012-10-11 00:47:10
  • Erkek
parantez içerisinde saydığın programlardan
3ddesigner3d designer

parantez içerisinde saydığın programlardan maya ve cinema4d dışındakilerin hiç birisinde render da performans alamazsın. bunun için maya veya cinema 4d gibi programlara yönelmen lazım. bu programlarında modellemesinde 3dsmaxden artı kısımları oldugunu söyleyemeyiz.o yüzden modelleme render ve içmimari sunum için en ideali 3dsmax dir. Bencede dediğin gibi 3dsmaxde eksiklerinizi gidermeye çalışırsan sizin için daha iyi olur ve zaman kaybettirmeyen bir hareket de bulunursun

Sadece 3dsmax de bile inanılmaz işler yapabilrsiniz. Ancak ben yinede sıkıldım biraz farklı sularda yüzecem diyorsanız mesleğinizle en iyi gidicek program maya olurdu. bence maya ikinci kurcaladığınız program olursa ikisini karşılaştır, birisine yönelirsiniz , Ama mayaya bulaşırsanız kurtulamazsınız çünkü bana göre mayayla güzel işler çıkarmaya başlarsanız 3dsmax in yüzüne bakmazsınız. gerçekten kaliteli buldugum ve diğer saygıdınız programlarla kıyaslanmayacak kalitede şahane bir program bence.

2012-10-11 01:14:36
  • Erkek
Merhaba Adnan bey. Öncelikle

Merhaba Adnan bey. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler ve nazik yanıtınız için çok teşekkür ederim. Aslında cevabınıza bakınca sorduğum sorudaki eksikliği de farkettim. Sizinde söylediğniz gibi en kısa yolun bildiğiniz yol olduğu gibi, en uygun program da size en kullanışlı gelendir. Sanırım bu aşamada asıl sormam gereken, programın bana hitap etmesini bir kenara bırakırsak, programın yukarıda belirttiğim modelleme alanlarındaki içerdiği araçlar ile sağladığı imkan ve kabiliyetlerin sizler nezlindeki artıları olmalıydı. ben de bu birkaç haftalık süreç içerisinde Rhinoceros programını kurdum ve öğrenmeye başladım. Çok kullanışlı ve öğrenmesi kolay bir program. işte bu noktada hem bu programı denemiş, hem de farklı programlar hakkında da, programın kabiliyeti ve sunduğu olanaklar hakkında bilgi sahibi üstatların tecrübeleri ile "şu programlar mobilya modelleme, iç mekan detaylarının modellenmesi vs. mimari çalışmalarda ve bunların 3ds max ortamına aktarılarak renderinin alınması konularında daha gelişmiş araçlar sunar deneyip karar verebilirsiniz" gibi önerilerine ihtiyaç duyuyorum. çünkü bazı programlar organik ve karakter modellemelerine yönelik araçlar barındırırken, kimi programlar da animasyon yönü ile ön plana çıkıyor. Doğruya en yakın noktadan başlayabilmek için tecrübe ile sabit fikirler sanırım yol gösterici olacaktır. bu alandak üstatlar nacizane fikirlerini paylaşırlarsa çok memnun olurum. hem benim hem de bu konuda ihtiyaç duyan arkadaşlar için.

2012-10-11 01:16:58
  • Bayan
3d designer, verdiğiniz bilgiler

3d designer, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. gerçekçi renderlar için 3ds max kullanmaktayım. Arayışım ve ikinci bir program isteğim, modelleme yönü ile 3ds maxe destek olabilecek ve uyumlu bir çalışma gösterebilecek bir program. bu sayede modelleme yönünü bir adım daha öteye taşımayı istiyorum kendi adıma. Diğer taraftan bakacak olursak 3ds max bir çok anlamda işimi görüyor fakat ben gelişmek yol almak istiyorum. çünkü bazen öyle mobilya ve modellerle uğraşıyoruz ki aslında bu modeli başka bir programda o programın sağladığı araçlar sayesinde çok daha kısa sürede ve kaliteli bir biçimde modelleyebiliyorsunuz. diğer taraftan biliyoruz ki sadece photoshopu bile profesyonel ve ileri seviyede kullanan bir insan bile sadece bu programla harikalar yaratabiliyorlar. Tıpkı üniversitede iç mimar hocamın corel programı ile autocade taş çıkaracak ölçülü ve ölçekli projeler çizmesi gibi. çok uzattım galiba:)

2012-10-11 01:25:29
  • Bayan
Archicad programını önerebilirim.Saygılarımla.
agorafobiaKemalYetkinAvatar

Archicad programını önerebilirim.Saygılarımla.

2012-10-11 01:43:11
  • Erkek
Serkan bey, 3dsmax e
3ddesigner3d designer

Serkan bey, 3dsmax e modelleme konusunda yardımcı çıkacak program aramak yerine 3dsmax in modellemesinde uzmanlaşın. çünkü 3dsmaxin modellemesi çok başarılı. başka bir programa ihtiyacınız yok bu yönde. Bir araba hedef alın kendinize yada onun gibi birşey, Thebluprient sitesinden referanslardan seçebilirsniz. sonra onun gerçek çekilmiş fotolarını googleden bulun. ve birebir detayına kadar modellemeye çalışın. eğerki aynısını yapabildiyseniz maxin yeteceğini görmüş olacaksınız. ama max ile aynısını yapamıyorsanız, emin olun modo programındada yapamazsınız, modo modellemede çok iyi derler ondan modo örneğini verdim. kısaca siz yapmaya çalışın eğer yapabiliyorsanız tamamdır olay budur diyeceksiniz, yok yapamıyorsanız bu program yetersiz geldi bana mutlaka başka programlarla yapıyolardır diyerek program arayışına girmeyin :D , yapabiliyor da daha kolay yapabilen program varmıki diye arayışa giriyorsanız da cevap : ``yok`` .. Kolay gelsin

2012-10-11 02:48:45
  • Erkek
modo 601 tavsiye ederim
melkor_Erkan YILDIRIMAvatar

3ddesigner var öyle bir program onun adıda modo işte.

modo 601 tavsiye ederim deneme sürümünü 15 gün ücretsiz olarak content`i ile birlikte www.luxology.com adresinden indirebilirsiniz.

arayüzü maxden farklı olmasına rağmen alışıldıktan sonra modelleme,unwarp ve render çok hızlıdır. öğrenme alışma aşamasında sık faydalanacağınız 1800 sayfa pdf döküman help içerisinde sizi beklemekte. autocadden ve diğer programlardan dosya alışverişi yeterli düzeydedir.

render performansı ile ilgili olarak tüm söyleyeceğim şudur 600 dpi 1440x960 pixel bol paslanmaz çelik ve cam bulunan (düşük poligonlu) bir render 4 çekirdekli 4 gb ramli ati hd 4000 küsür ekran kartına sahip 32 bit bir bilgisayar ile 2 dakikadır.

bu programı denemeye karar verirseniz özel mesaj ile ulaşın sorularınıza elimden geldiğince yardımcı olurum.

MODO, rhino
2012-10-11 09:00:52 Edit:2012-10-11 09:13:04
  • Erkek
Max`e yardımcı bir program
Tuna_Tunahan AvsallıAvatar

Max`e yardımcı bir program olarak zbrush veya mudbox öğrenilebilir.Zbrush`ın goz eklentisi mevcut.Mudbox`ta send to özelliği ile çok uyumlu çalışmaktadır.Bu programlar render için birşey vaat etmezler.Ama mimari(daha çok organik modellemeler yapılsada) modellemelerde detaylı işler çıkarabilmek için öğrenilebilir.Mesela altın varaklı aynalar,süslemeli koltuklar gibi el işliği olan şeyleri daha kolay yaparsınız.(öğrenme süreci biraz uzun ve zor olsada,bir kere kavradıktan sonra kolay gelecektir)

2012-10-11 10:43:23
  • Erkek
Bende Max kullanıyorum ama
halkaFurkan YILMAZ

Bende Max kullanıyorum ama yorumlarınızdan sonra Modo nasıl diye inceleyim dedim, gayet başarılı, öğrensem mi diye soruyorum kendime.

www.furkanyz.com
2012-10-11 10:48:51
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!