Genel Konular : Hangi sektörde iş yaparlar ?

Hangi sektörde iş yaparlar ?
Mrkaya

Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar , beni tr3d sitesini yaklaşık 2 yıldır takip ediyorum ve calıştığım için fırsat bulamıyordum ensonunda kayıt yaptırdım ve bende kısmetse 3-4 ay sonra (araştıracağım) bir yerden Maya karakter animasyonu hakkında 0`dan eğitim almayı düşünüyorum.Konum bu değil aslında.Konum aşağıda vereceğim mesleklerde hangi sektörde iş bulabiliriz nerde calısabiliriz.

After Affects uzmanı yada Adobe premiere uzmanı(Hangi sektörde iş bulabilir) Ortalama ne kadar maaş alırlar.
3Ds Max Mimari Animasyon & Görselleştirme (Sektörler bilinir,genel olarak)Ne kadar maaş alırlar (Tam zamanlı)
Karakter Animatör (Maya) (Bilinen sektörler vardır)Bilinmeyenler,ortalama aylık maaşları (tam zamanlı)
Karakter Modelleme & tasarım , Ortalama maaşları.

Bunun yanı sıra , ben uzun zamandır araştırdıgım bir ``Akademi`` adı altında olan bir kurumdan maya eğitimi alacaktım fakat , eğitim içeriklerini türkiyede ün yapmış birçok Görsel efekt sanatcısına ve maya & max eğitmenlerine sordugumdaysa , eğitim içeriği belirlenen fiyata göre fiyasko cok kötü.Ben sektöre ve meslek olarak sadece ``Karakter Animatörü`` olarak girmek ve calısmak istiyorum.Ve bu maceramıda ``Maya`` dan gitmek istiyorum.Okadar araştırdım ne yazıkki sadece animasyon ağırlıklı ve karakter animasyonuna yönelik hiçbiryere rast gelemedim.Sizler tecrübeli ve güngörmüş insanlarsınız ve takip ettiğime göre burada birçok kurumun eğitmeni ve öğrencileride bulunmakta.

Ben sektörde (Maya) ``Karakter Animatör``ü olarak calısmak ve kendimi o yönde yetiştirmek istiyorum.Maya programı olsun diğer 3d programları olsun hiç kullanmadım ama bu maceraya atılanlar gibi gönülten istekli ve azimli biriyim.

Kısacası ; Maya karakter animasyonu eğitimi almak istiyorum.Animasyon hakkında `0`dan ileri düzeyine kadar.Gerçekten ``ben gittim cok memnun kaldım`` diyeceğiniz bir kurum bir ``şahıs`` özel derste olabilir (fiyatı makulsa) bir kurumda olabilir (referansı) kuvvetliyse.

Varmıdır arkadaşlar bana yardımcı olabilirmisniz ?

Teşekkür ederim , iyi forumlar dileerim.

2012-02-14 20:32:13
Barış kardeş sana

Barış kardeş sana diyebileceğim tek şey amacın yada şöle diyeyim önceliğin para ise boşver hiç bulaşma.Zor gelir öğrenmek çünkü belli bir seviyeye gelmeden para kazanmak zordur bu işlerde.Ama eğer önceliğin gerçekten bu formdaki üstatlar gibi olmaksa zaman içinde para zaten seni bulur. Nerden daha çok para kazanırım diye meslek seçme sevdiğin işi yap ama en iyisini yap derim.Bende fizikçiyim aslında ama tasarımdan aldığım zevki hiçbirşeyde bulamadım :)

www.engindemir.net
2012-02-14 22:43:59
  • Erkek
Ayrıca sadece karakter Animatörü
ulasdenizulaş deniz

Ayrıca sadece karakter Animatörü olarak Türkiye`de iş bulamzsın. Aynı zamanda Ps uzmanı, cad uzmanı, Vray uzmanı AE uzmanı PR uzmanı tasarım uzmanı olman gerekir. En azından bu uzmanlık alanlarına hakim olmadan imkansız çünkü seni işe alacak olan tam olarak bunların neredeyse hepsini isteyecektir.

2012-02-14 22:54:22
  • Erkek
ulaş hocam konuyla alakasız
reshadoHayrullah TavukçuAvatar

ulaş hocam konuyla alakasız ama Allah onların hepsini istiyen tüm patronların belasını versin demek istiyorum cani gönülden...

http://www.youtube.com/user/HayrullahTavukcu
2012-02-14 23:04:21
  • Erkek
bu sektörden kaynaklanıyor.Sadece 1
gasiyanDevrim ErdalAvatar

bu sektörden kaynaklanıyor.Sadece 1 iş yapabileni firmalar kabullenemiyor.3-5 işi bir arada yaparsan da vazgeçilmez oluyorsun ki bu da gece gündüz demeden çalışmak demek(sosyalliği unut demek).ÖR:röleve al aplikasyon hazırla,yerleşim hazırla,3d modellemeyi yap,model üretim ölçülerini hazırla,müşteriye git istekleri al,taşeronları ayarla,şantiyeyi kontrol,grefik sunum hazırla,metraj keşif,malzeme seçimi,dahada sürer. Ben buna ödün vermeyen bir insan olarak,firmaların bu çirkefliğinden sıkıldığım için kendi ofisimi açmayı tercih ettim.

www.dvamimarlik.com
2012-02-15 00:34:47
  • Erkek
Baris merhaba; Daha
alperaksit

Baris merhaba;

Daha oncede konustuk seninle animasyon egitimi konusunda ama (kimse alinmasin) Tr3D animasyon odakli bir komunite olmadigi icin ve profesyonel olarak animasyon ile ugrasan, karakter animasyonu konusunda deneyimli fazla kullanici barindirmadigi icin, buradan alacagin cogu cevabin seni yanlis tarafa yonlendirecegini dusunuyorum.

Turkiye`de sadece karakter animasyonu yaparak calisan bir cok insan var. Sektorun biraz icinde olmadan kulaktan dolma bilgileri kesin dogruymus gibi yansitmak akillica degil. Evet generalist daha cok aranir her zaman. Kucuk firmalar birden fazla is yapabilen insanlari tercih eder, sadece Turkiye`de degil dunyanin her yerinde boyledir.

Ama bir CG artist ya her isi ortama duzeyde yapar, ya bir kac isi cok iyi yapar, ya da tek bir isi mukemmel yapar veya yapmayi hedefler. Istisnalar olabilir elbet. Ben onlardan birisi degilim. Karakter animasyonu kolay bir is degil. Olsaydi buradaki kullanicilarin yuzde 90`i mimari gorsellestirme yapiyor olmazdi. Durum boyle olunca kaliteli animasyon yapabilen bir adami, ama sen modelleme yapamiyorsun diyerek geri cevirme luksune sahip olmuyor studyolar. Turkiye`de bu isi hakkini vererek yapabilecek animator sayisi son zamanlarda artmaya baslamis olsa bile hala oldukca sayili.

Sirketler genelde yeni, is verenler acemi, sektorel standartlar oturmamis durumda ve calisma sartlari her zaman ideal olmayabiliyor. Ama sadece karakter animasyonu yapan ve iyi yapan birisi Turkiye sartlarinda iyi kabul edilecek bir kazanc ile gecimini saglayabiliyor.

TRT Cocuk`a is yapan studyolarin hepsinde sadece animasyon yapan insanlar var. Belirli bir cizginin uzerinde reklam isi yapan firmalarda sadece animasyon yapan insanlar var. Oyun sektoru henuz emekleme asamasinda ama limitli de olsa onlar da animatorlere tek tuk is imkani sunabiliyor. Eger CG`nin diger alanlari uzerine de, uygulamada cok basarili olmasan dahi, en azindan genel bir bilgiye sahipsen ekip ortaminda cok daha verimli olabilirsin.

Bol sans;
Alper

2012-02-15 02:25:42
Alper Hocam gibiler olmasa
iletisimnetTürker ERTENAvatar

Alper Hocam gibiler olmasa moralim iyice bozulacak.
3D = Mimari oldu piyasa sanki.Piyasa bunu istiyor diye kimse (Biz de dahil) kolay kolay animasyon dalına atlamıyor.Partikül (Parçacık sistemleri) olayına neredeyse hiç mi hiç atlanılmıyor.
Para nerede millet orada.

Yeni gelen bebeler,biraz saygı yahu...Bana değil,birbirimize...
2012-02-15 09:31:27 Edit:2012-02-15 10:21:15
  • Erkek
Arkadaşlar cevapler için tek
Mrkaya

Arkadaşlar cevapler için tek tek teşekkür ederim.

Alper kardeşim doğru söylüyorsun.Tabi işini layikiyle yaparsan, hayal gücünü kullanıp iyi birşeyler ortaya çıkarırsan.Sektörde aranan kişi olursun.Tabii ki birden cok program bilmek önemlidir.

Ama bana sorarsanız bu birden çok program bilme özelliği yurt dışına nazaran en fazla türkiyede bulunmaktadır.Çünkü Türkiyedeki işverenler yurtdışındaki işverenlere göre her departmanda her dalda bir artist alamıyorlar,her departmandaki bir adama maaş verieceğime birden fazla program bilen 2-3 kişi alır öyle devam ederim düşüncesi bu sektörde %50 neredeyse.

Benimkisi sadece merak konusuydu , bu sektörde ne işlenir ne istenir fazla bilgi sahibi olmadıgım içindi.Ama alper arkadaşımında dediği gibi, bu sektörde öncü görsel efektçilere ve karakter animatörcülere kısacası bu sektördeki HOCA tabiriyle tabir ettiğimiz insanlara bizzat sordum sorusturdum.Her dalı biliyorum uzmanım dersen , başın ağrır , tek bir dalda uzmanlaşırsan herzaman iyidir.

Sanırım ben tek bir dalda uzmanlaşmaya gidicem.Ve ek olarak , nasılki insan vücüduna ek besin alıyor.Bende tek bir dalda uzmanlaşma yolunda 1-2 program (AE,PS) ek besinlerini alacam :)

Değerli yorumlarınız için tşk ederim.

iyi forumlar :)

2012-02-15 12:15:14
CG konusunda kendini gelistirmeye
alperaksit

CG konusunda kendini gelistirmeye calisirken program odakli olursan kendini cikmaza sokarsin.

Hangi programi kullandiginin en basit tabiri ile hic bir onemi yok. Photoshop bilmek ne demek? Photoshop ile ne yapabildigin onemli sadece. Aile fotograflarindaki sivilceleri mi siliyorsun? Cektigin fotograflarin renk ve isik degerleri ile mi oynuyorsun? Konsept tasarim, endustriyel tasarim cizimleri mi yapiyorsun? Matte painting mi yapiyorsun? Farkli fotograflardan bir manipulasyon mu yaratiyorsun? Photoshop cok farkli amaclar icin kullanilabilir.

Ben simdi sana gelip cok iyi kalem kullanirim, firca ile de aram fena sayilmaz. Bu aralar tukenmez kalem ogrenmeye de basladim desem ne dusunursun? Maya kullaniyorum, Photoshop kullaniyorum demek bundan cok daha anlamli degil.

Modelleme, rigging, isiklandirma/render, FX animasyon, compositing vs. seklinde olaya yaklasmadigin surece; olaya Maya, PS, AE olarak baktigin surece ne kadar ugasirsan ugras yerinde sayarsin sadece.

Program ogrenmek isin en basit kismi. Ben Maya kullaniyorum animasyon calismalarimda. Ama hic bir yerde ise girerken bana sormadilar su ana kadar hangi program ile animasyon yaptigimi. Hepsinin mantigi ayni cunku. Maya ile animasyon yapiyorsam cok kisa surede 3Ds Max veya Softimage XSI ile de yapmayi ogrenebilirim.

Eger amacin karakter animasyonu uzerine odaklanip bir kac yan alan uzerine de bilgi sahibi olmaksa, oncelik sirasiyla animasyon, rigging, organik modelleme gibi bir ana alan ve iki yan alan belirlemek bence mantikli olur. Cok temel duzeyde dahi olsa diger alanlar uzerine bilgi sahibi olmak her zaman avantaj saglar ama burada oncelik siramalsini yaparak vaktini ve enerjini verimli kullanmak tamamen sana dusuyor.

2012-02-15 12:35:41
Evet alper arkadaşım çok
Mrkaya

Evet alper arkadaşım çok iyi bir yere değindin :) gerçekten sen bunu söylemesen ben belki söylediğim alalara dalacaktım :)

Öncelik ; Karakter animatör,yan alan olarakda , rigging , organik modelleme.

Teşekkür ederim.Alper kardeşim :)

Sen yurtdışında calısan biri olarak , yurtdışında da böylemi ?
Tek bir dalda uzman mı , yoksa türkiyedeki (bazı) yerler gibi ek olarak 2-3 program istiyorlar mı ?

2012-02-15 12:47:12

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!