Genel Konular : Bir çalışmaya " BERBAT " diyebilmek...

Bir çalışmaya " BERBAT " diyebilmek...
iletisimnetTürker ERTENAvatar

Biliyorsunuz 3D camiası artık sanatsal olmaktan öte ego taminlerini dışa vurduran insanların haykırışı olarak ortaya çıkmaya başladı.
(Bu nasıl cümledir ben bile anlayamadım ama başladık bir kere)

Merak ettiğim konu,galeriye ve özellikle W.İ.P. bölümüne konulan çalışmalar... Hep birileri beğensin,övsün diye mi konur? Amaç mıdır bu?

Yada bu tarz galerilerin amacı yorumlarla kişiyi övmek midir?
Aksine yorumların kişiyi geliştirmek gibi bir misyonu olamaz mı?

Sonra madem yorum alanı açılmış,o halde gelebilecek yorumlara hazır olmak gerekmiyor mu?

Hakaret içermediği sürece bir çalışmanın özellikle beğenilmeyen bölümlerine,nedenlerini de belirtmek ve bunu vurgulamak için bazı kelimeler kullanmak...

Mesela "Berbat olmuş" kelimelerinin yanyana gelmesi gibi.
Bir kişinin kendisine "Berbat" demek,hakaret olabilir ama;Yapmış olduğu çalışma için kullanılırsa bu kelime,kişinin kendisine hakaret mi olur?

Bakın aşağıda "Berbat" kelimesini kullanan ünlü isimler.

Anlam: Kötü
Örnek Metin: Eskisinden daha berbat, iyileşmek ne gezer. (M. A. Ersoy)

Anlam: Bozuk
Örnek Metin: Yol berbat, toz toprak üstümüze savruluyor. (S. M. Alus)

Anlam: Çirkin, beğenilmeyen
Örnek Metin: Sanatta politika ne kadar berbatsa, politikada sanat da o
kadar iğrenç olur. (B. Felek)

Anlam: Darmadağın, bakımsız, perişan, viran
Örnek Metin: Berbat bir han odası. (Y. Z. Ortaç)

O halde çalışmalarının altına yorum yaptığım insanlar neden bana özelden çemkiriyor :)
Çıksanıza meydana :)

Yeni gelen bebeler,biraz saygı yahu...Bana değil,birbirimize...
2012-09-14 20:06:13
  • Erkek
Sebebi Çok basit Bence
sinanonatSinan OnatAvatar

Sebebi Çok basit Bence Siz o çalışmaya sadece berbat diyorsanız düzeltmesi için bir öneride bulunmuyorsanız hiçbir işe yaramıyor öyle bir yorum ve karşıdaki Kişi hoş karşılamayabilir ve sinir olabilir.Bu yüzden berbat demek yerine şurayı düzelt ve şuraya şunu ekle şu tekniği öğren şunu yaparsan daha iyi olur gibi bir tavsiye çok daha iyi olur.Zaten şu çalışma güzel olmuş diyenler böyle konuşsaydı şimdi çok iyi tasarımlar ve renderlar görebileceğimizden eminim.

2-3 senedir yoktum.(yenilerini ekleyeceğim.)
2012-09-14 20:49:01 Edit:2012-09-14 20:50:07
  • Erkek
belkide o berbat dediğiniz
cfttfcdursun ÜMİTAvatar

belkide o berbat dediğiniz çalışma , dediğinizden de beter vasat bir çalışma olabilir ama biz insanlar güzel güzel düşüncelerimizi anlatmalıyız ,kırmadan. ve berbat kelimesi halk arasında hakaret niteliğindedir. insanlar galerilerine fotoğraf koyuyorlarsa emin olun ki o çalışmayı kendisi beğenmiştir... fakat sizin için berbatdan daha kötü olabilir ancak bu gerçeği bu şekilde dile getirmek hoş karşılanmaz

25524
2012-09-14 21:40:42
  • Erkek
Ben çemkirmedim çıkabilir miyim
SpecularÇağıl GöymenAvatar

Ben çemkirmedim çıkabilir miyim meydana?Çıktım sanırım..

Bugüne kadar beğenmediğim hiçbir çalışmaya(Cümleye 50 yıldır burdaymışım gibi başladım biliyorum) tek olarak beğenmedim demedim.Beğenmediğim yönünü de belirttim.Daha kimse özelden çemkirmedi.Tavsiye ederim.

Tabi birçok kişide alınganlık olabiliyor dediklerinizin içinden sadece berbatı seçip çıkarırsa orada bir sorun olabilir.

http://cagil.cgarena.com/ http://www.turbosquid.com/Search/Artists/CagilGoymen
2012-09-14 22:34:34 Edit:2012-09-14 22:41:58
  • Erkek
evet size özelden şikayette
tt10

evet size özelden şikayette bulunan kişi benim

1.cisi şunu iyi anlayın w.i.p çalışma yükleyen kişiler sizin gibi basit düşünmüyor o bölümde üst düzey kişilerden hatalarından bahsetmelerini bekliyor (o üst düzey kişi kesin sen değilsin)

2.cisi yorumların kişiyi geliştirmek olduğundan bahsetmişsiniz evet adam gibi yazılan yorumlar geliştirir ama ne yazıkki sizin gibi sadece yorum yazmaya çalışan kişilerin yazdıkları değil

3.cüsü bide kalkmış buradan edebiyat dersi vermeye çalışmışsın ne yazık ki burada da başarılı olamamışsın

4.cüsü

``O halde çalışmalarının altına yorum yaptığım insanlar neden bana özelden çemkiriyor :)
Çıksanıza meydana :)``

bu cümlende seni gayet iyi özetliyor

2012-09-15 01:34:39 Edit:2012-09-15 10:52:33
Çalışmaya yorum açıksa,tabiki olumsuz
serosezM.Serhat SEZGİNAvatar

Çalışmaya yorum açıksa,tabiki olumsuz eleştiri yapılabilir,lakin BERBAT kelimesinin yerine alternatif ,onlarca ılımlı kelime koyulabilir kanaatindeyim..İşin özü aslında empati..

"Hedefi Olmayan Gemiye Hiç Bir Rüzgar Yardım Edemez"
2012-09-15 10:44:12
  • Erkek
şimdi senin bu yazdklarına
CoDiEEngin EROLAvatar

şimdi senin bu yazdklarına kalkıp biri berbat derse ne olucak dönüp cvp mı verecen yoksa oturup arkasında yatan anlamımı arayacam. ben cvp veririm. çok sağlam bir cvp veririm hemde. tartışmalara katılacak değilim oynayın oyununuzu nasıl isterseniz ama şunu söylemeden geçemeceyim. üstteki arkadaşın çalışmasına veya onun gibi çalışmalara "çok kötü rezalet berbet" gibi şeyler yerine;
usta evet model gerçeği yansıtmıyor ve detay kısımları oldukça eksik.Modeli arka planda önden yandan referans resimler koyup tekrardan deneyebileceğini . eğer modeli Zbrush da yapıyorsan Zshepre ile poz ve en kaba sınırları çizip max veya 3d programında referans resimlerinden kaba deyatları verip, sonra yeniden Zbrush da deaty işine girebileceğini ve bunun için Zbrush da spotlight ve procetion master gibi plug-inleri araştırabileceğini falan söylemek daha mantıklıdır. özellikle dış deri kaplamalarında çok işe yarayacağını. tekrar tekrar yapmanın zaman kaybı değil ona yeterince el alışkanlığını kazandıracağını falan söylenmesi gerekir.

adab ile yorum yapmak insanlık bilgi ile yorum yapmak "bilgi" gerektirir. söyleyecek birşeyi olmayan adam hakaret eder ve türkiyenin neresine gidersen git tanımadığın birisine "berbat" demek hakarettir.

https://www.facebook.com/grnt3d | www.grnt3d.com | http://codie1982.deviantart.com/ | http://nmo.cgsociety.org/
2012-09-15 10:49:20
  • Erkek
Arkadaşlar ne yazık ki
tt10

Arkadaşlar ne yazık ki böyle seviyeli bir forum da bu şekilde bir konuya yazı yazmayı istemezdim ama ne yazık ki bu tarz insanlar yüzünden bunu yapıyorum kaldı ki ben çalışmam da organik modelleme de yeni olduğumu belirtmişim diğer çalışmam da yazıyor. dikkatlice okusaydı sadece yorum yapmak yerine hatalardan ve çözümlerden bahsetseydi her zaman eleştiriye açık bir insanım

benim sadece bu tarz ne yazması gerektiğini bilmeyen ve kendisini bir yerlerde zannedip ukala tavır takınan ve buraya çocuk misali konu açan kişiye sinirim

2012-09-15 10:59:20
Tarık dostum bence çalışmalrın
cfttfcdursun ÜMİTAvatar

Tarık dostum çalışmalarına baktım , bence çalışmalrın çok güzel , hele yeni başlayan biri için gayet güzel bence yoldaki taşlara aldırmadan devam ilerle smiley 1

25524
2012-09-15 11:39:51 Edit:2012-09-15 11:40:36
  • Erkek
berbat
ereen2Eren KayaAvatar

"Berbat,
rezil,
çok kötü,
boşa çalışıyorsun,
işe yaramaz,
gereksiz,
sen adam olmazsın,
başka iş bul,
zamanını harcama,
yer işgal etme,
defol,
aynısını gözüm kapalı çizerim,"

Lafı dolaştırmaya gerek yok. Bu mesajlardan birini yazan kişi seviyesizdir, kalitesizdir, iyi bir amacı olamaz.

2012-09-15 12:01:59
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!