Genel Konular : Almany`da ortak freelance calismalari - Studioportal360

Almany`da ortak freelance calismalari - Studioportal360
Gigantus-3dIsmail G.Avatar

MErhaba arkadaslar,

evet artik yeni sitemiz hayirli olsun diyorum, uzan zamandan sonra yeni sitem online durumunda :-)

www.studioportal360.de

Burada bazi arkadaslarimizin bana gönderdikleri calismalari sergiledim, ve en yakin zamanda insallah ilk isleri alip arkadaslara sunacagim.
Evet incelerseniz sitemizi, cok yönlü calismalar olacak (mimari görsellestirme, endüstriyel ve ürün tasarim, vfx, tv/sinema ve reklam, App yazilimi, web tasarim ve yazilim).

Hepimize hayirli ugurlu olsun insallah arkadaslar.

Tesekkür ederim,

Ismail Gülsen
www.studioportal360.de

http://www.tr3d.com/up/avatar/493.jpg
2012-09-10 13:50:14
  • Erkek
Hayırlı Olsun..
gecekusu2384Ümit SARIKAYAAvatar

Hayırlı Olsun..

2012-09-10 20:12:33
  • Erkek
tesekkür ederim gecekusu2384

tesekkür ederim gecekusu2384

2012-09-10 21:11:24
  • Erkek
Hayırlı olsun...
ETezerErgin TEZERAvatar

Hayırlı olsun...

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2012-09-10 22:48:55
  • Erkek
Tesekkür ederim, insallah hayirli

Tesekkür ederim, insallah hayirli olur :-)

2012-09-10 23:06:44
  • Erkek
Selamlar. Sitenizi biraz
cenktrcenk vardarAvatar

Selamlar.

Sitenizi biraz inceledim. Bu işleri yapan firmalar ve freelancer dediğiniz arkadaşlar hakkında bir bilgi göremedim. Bir yerlerde yazıyor mu acaba?

2012-09-11 10:24:44
CEnk merhaba yok bilgi

CEnk merhaba yok bilgi vermiyorum bu konuda. Müsterilerim benimle ve benim sirketimle muhatap olacaklar, freelance benim icin calisan arkadaslar ile degil.

2012-09-11 11:23:46
  • Erkek
Selamlar. Bu işler
cenktrcenk vardarAvatar

Selamlar.

Bu işler sadece size yapılmış olsa bu durumda haklı olabilirdiniz fakat başka firmalara yapılmış işlerden bahsediyorsunuz. Bu işlerin sahibi işi yapan kişiler değil, firmalardır. Sizin firmanızda işi ticari olarak kullanmanıza izin vermesi gereken de bu firmalar olacaktır.
Burada yapılanın yasal olup olmadığını tartışmak gerekli. Bir çok firmanın büyük bütçeler harcayıp bir çok insanı çalıştırarak oluşturdukları işleri hiç bir çaba göstermeden sanki kendiniz ve firmanız yapıyormuşsunuz gibi göstermişsiniz. Sonuçta o işlerin yasal sahipleri var ve bunlar büyük firmalar, ajanslar ve kanallar.
Ne bu işleri yapan firmalar hakkında ne de freelancer arkadaşlar hakkında sitede bir bilgi yok. Yani herkes sizin gibi bir çaba veya sermaye ortaya koymadan "firma açtım bana işlerinizi verin ben iş alıp size yaptırtıcam diyebilir."

Bu işleri üreten firmalar ve bu işlerde çalışan arkadaşlar kendi yaptıklarını yazarak gösterebilirler fakat başka biri hiç bir bilgi vermeden bu işleri gösterip ticari gelir elde etmek için gösterebilir mi? Size bu firmalardan bir çok dava açılabilir. Aynı şekilde bu işlerin gösterilmesi için izin veren arkadaşlar bu durumdan haberdar oldukları için aynı yasal yükümlülüğün altındalar. Ben şahsen bu firmalardan bir kaçını biliyorum ve bu duruma izin verdiklerini zannetmiyorum.

İşin yasal boyutunun dışında etik boyutu da var. İşleri yapan kişilerin isimleri hiç bir yerde geçmemiş. Neden böyle bir şey yapıldığını merak ediyorum. Bu durum bana şunu gösteriyor; Almanyadaki müşteriler sadece sizi tanısın diğer arkadaşları tanırlarsa direk onlarla çalışırlar bu da o freelancer arkadaşların aracı birine olan ihtiyacını ortadan kaldırır bu da sizin işinize gelmez.

Buradan o arkadaşlara sesleniyorum. Yaptığınız işler üzerinden başkasının size kredi dahi vermeden gelir elde etmesine neden izin veriyorsunuz? Biraz daha gelir etmek istiyorsunuz anlıyorum ama bu yaptığınız uzun süreçte size zarar verir. Günü kurtarmak adına geleceğinizle oynuyorsunuz. Almanyada bir çok ajans ve cg evi mevcut. Internetten biraz araştırırsanız kendiniz bu firmalarla ingilizce olarak görüşebilir ve iş alabilirsiniz. Yabancı ülkelerdeki büyük firmalar bizdeki gibi firmalar gibi iş yaptırıp ücret ödememezlik yapmazlar merak etmeyin. Başkasının sizi kullanmasına da izin vermeyin.

Bu söylediklerim bazılarınızın hoşuna gitmeyecek biliyorum fakat sadece biraz düşünmenizi istiyorum. Yasal ve etik açıdan uygun görünmeyen bu yapılanma uzun vadede hepimize zarar verir.

İyi çalışmalar.

2012-09-11 11:36:51 Edit:2012-09-11 11:37:23
Konuyu yeni gördüm ve
serosezM.Serhat SEZGİNAvatar

Konuyu yeni gördüm ve şok oldum...

İsmail Bey,özel mesajla benden örnek render ve fiyatlandırma talep ettiniz,bende size gereken hususlarda bilgi verdim..

ortada vahim bir durum söz konusu..

1-görsellerimi açmış olduğunuz sitede yayınlarken kimden izin aldınız?

2-bu görsellerin çoğu ticari olarak ,işveren güvencesi altındadır ve benim talep etmediğim hiç bir yerde yayınlanamaz..

3-ne iş veren ismi, ne tasarımcı ismi herhangi bir durumu belirtmeden ,bunları kendi firmanız bünyesinde yapmış gibi göstermeniz ticari ahlakada uygun değildir..

kaldıki sitenizde gösterdiğiniz görsellerin yarısını neredeyse hiçbir web ortamında paylaşmadım..bunlar benim kişisel portföyümdür..

konuyu uzatmadan ,kendi yükümlülüğümde bulunan görselleri ACİLEN sitenizden kaldırınız..Aksi halde hukuki açıdan problem yaşarız..

"Hedefi Olmayan Gemiye Hiç Bir Rüzgar Yardım Edemez"
2012-09-11 11:53:02 Edit:2012-09-11 11:54:35
  • Erkek
Cenk dostum, bazi seyleri

Cenk dostum, bazi seyleri gercekten güzel aciklamissin, ve haklisinda aslinda,bazi yerlerde.

Ama ben burada arkadaslarin izni ile ve öncedende onlara bunu söyledim, kimsenin adi gecmiyecek diye, cünkü nedeni cok basit umarim anlarsin, ben burada kimsenin bedava reklamini yapmakta degilim. Ben niye okadar masraf edeyim, zaman harciyayim, müsterimlerim ile muhatap olayim, kosturayim saga sola, nicin buradaki arkdaslarin reklam ajansi,menejeri degilim birkere , ama hep beraber calisalim, hep beraber para kazanalim diye ugrasiyorum, ki biliyorum isler kesat bu pijasada.
Arkadaslar cogu zaten dert yaniyor, is yapiyoruz cok az paraya ve hatta paramizi alamiyoruz diye, hicte is yapamayan arkadas var.

Ben de bu arkadaslara üstadlara bir kapi aciyorum burada, yaptiklari isler ile ekmek parasi kazansalar kötü mü yani, heee diyeceksin sende kazaniyorsun, Insallah hepimiz kazanicagiz. Ama tabiki bunu engellemeye calisak, arkadaslarin rizkiyla oynayacak arkadaslar cikacak, onlarida Allah`a havale ediyorum.

Izinsiz ben birsey kullanmadim, bana gönderilen calismalar arkadaslarin eserleri, ve bunu kullanabilirim diye mail`leri var elimde, yani bir sikinti yok benden tarafa.

Kolay gelsin.

2012-09-11 11:59:21
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!