Genel Konular : Model satmak için dikkat edilmesi gereken hususlar

Model satmak için dikkat edilmesi gereken hususlar
monza749Sinan Şengül

Merhabalar,kendi modellerimi satışa koymaya başladım ancak model satışı hakkında şu ana kadar yaptığım araştırmalar sonucu bilgi verici kaynak bulmakta zorlanıyorum,bu yüzden hem kendim hemde ilgilenen arkadaşların öğrenmesi için böyle bir konu açtım,konu ile ilgisi olan ve ilgilenmek isteyen herkesin faydalanmasını istiyorum...
Benim öğrenmek istediğim başlıca sorulardan biri satmaya çalıştığımız modelin texture ve materialleri.
Tahmin ediyorsunuz ki model üzerinde texture varken satış yapmak texturesiz olana göre daha avantajlı ancak bunun birde yasal kısmı var,kullanacağım textureyi satacağım modellerde ve ticari çalışmalarda kullanabilmek için izin gerekli,bu konuda bildiğiniz yasal bir kaynak varmı?ingilizcem iyi olmadığı için cgtextures in lisans kısmındaki yazıyı google tarayıcısında çevirdim ancak pek bişey anlamadım.
Zamanında özene bezene modellediğim bazı çalışmalarımın üzerindeki net ten edindiğim free texture ve materialleri bile çıkartarak satışa koydum ancak böylede pek güzel durmuyor,konu hakkında bilgisi olan ve daha önce satış yapmış arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.

2012-09-02 19:40:53
  • Erkek
Selam,
campanellaMahmut AltuntaşAvatar

Selam,

ücretsiz dokularda bir sıkıntı yok. Archmaterials gibi, lisanslı paketlerdeki dokuları satışta kullanırsanız sıkıntı olur sadece. Lisansın dışında, satış için hazırlanan modellerde yeni standartlar getirildi. Bunlara uyduğunuzda satma şansınız daha yüksek. Modelinizin 0 koordinatında olması, dokularda ve objelerde türkçe karakter olmaması. Dokuların düzgün isimlendirilmiş ve 1 klasörde toplanmış olması. Objenin hem renderlı hem de wire olarak resminin konması vs. Turbosquidde bu kategoridekilere check mate! kategorisi deniyor ve daha yüksek fiyattan satılıyor.

Bir düşte yaşıyoruz. Düşleyenin olmadığı, düşün kendini düşlediği bir düş.
2012-09-02 20:53:48
  • Erkek
checkmate almak için turbosquid

checkmate almak için turbosquid getirdiği bazı kriterler var. bunlar esasen gerekli ve basit şeyler. checkmate sertifikası sayesinde satışların daha da artırabilirsin.

sırayla gidelim. öncelikle modelini satışa hazırladıktan sonra sırasıyla yapman gereken şeyler var.

http://www.youtube.com/playlist?list=PL41B16751380DFD94&feature=plcp

şuraki videoları sırasıyla izle, hatta bilgisayarına 720p olarak kaydet bir köşede dursun.(firefox youtube kaydetme eklentin yoksa https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/easy-youtube-video-downl-10137/)

yukarıdaki videolarda uygulamalı olarak anlatılan kısacası. modelin 0,0,0 ekseninde olması, birebir gerçek boyutlarına çekilmesi, texture dizinlerinin model ile aynı yerde olması, polygonlarda kesinlikle ngon olmaması, objelerin ve materyallerin anlamlı isimlendirilmesi, satışa çıkarılacak modelin gruplandırılmış olması vs.. yukarıdaki youtube linkinde hepsi anlatılıyor.

daha sonra checkmate kontrol scriptini indirmelisin.

http://www.turbosquid.com/CheckMateTools/

3ds max kullanıyorsan Popa_3d isimli kullanıcının yazdığı "3ds Max PRO/LITE Tool" scriptini indirip kurabilirsin. (takıldığın yer olursa buradan tekrar sorabilirsin)

modelin renderlarınıda alırken arka plan renginin RGB 247-247-247 olması gerekiyor. bunu istersen photoshopda da yapabilirsin, sana kalmış birşey.

support.turbosquid.com/entries/361839

ayrıca render boyutları küçük resimler için(thumbnails) 600x600 büyük resimler içinse 1200x1200 çözünürlükte olması gerekiyor.

birde 360 derece dönebilen turntable görüntü istiyorlar. bunun için 36 kare olması yeterli. burada tutorial ve açıklamsı mevcut

http://support.turbosquid.com/entries/336026-how-do-i-create-and-publish-a-turntable-for-my-3d-model

şimdilik aklıma gelenler bunlar yalnız modellerini yaparken herşeyi modelleyip zamanını boşa harcama. malesef bunu ben yaşayarak öğrendim çok fazla satış yapamadım ama en azından modelleme ve pratiğimi geliştirmiş oldum.

sana para getirecek modeller; oyun modelleri, karekter ve her türlü araç modeli.

basitten karmaşık modellere göre başla. zamanla karşılaştığın sorunlar yüzünden modellerken aynı hataları yapmıyorsun.

birde çok yardımsever üstad sanatçılarımız olduğu için sana hiç yol göstermiyorlar! ancak içlerinden iyi niyetli tek tük insanlar çıkıyor, onlarda başlarını kaşıcak zamanları olmadığından email yoluyla, ısrar ederek yardım isteyebilirsin. şanslıysan sana hedeflerinin ne olması gerektiğini söyleyebilirler ve yeteneğin varsa buradan da iyi paralar kazanabilirsin.

kolay gelsin

2012-09-02 22:33:30
  • Erkek
güzel bilgiler
monza749Sinan Şengül

Mahmut Bey,Zafer Bey çok teşekkür ederim,Zafer Bey veriğiniz bilgiler çok yararlı olacak,adım adım anlatmışsınız,çok memnun oldum,ellerinize sağlık.

2012-09-02 23:58:47
  • Erkek
Birde aşağıdaki linke bak.
GARYOSAVANİzzet Berkay KaramanderesiAvatar

Birde aşağıdaki linke bak. Belki işine yarar.
http://www.moddb.com/members/garyosavan/tutorials/3d-modeling-standart-for-game-developers-turkish

http://www.youtube.com/user/GARYOSAVAN
2012-09-03 08:50:16
  • Erkek
bu konuyla ilgili bende
oguzk06Oğuz KaplanAvatar

bu konuyla ilgili bende bir iki soru sorayım.
turbosquid sitesindeki model fiyatlarını model sahibi mi yoksa site mi belirliyor? birde satışa sunulan modelin vitrine konulması için belli kriterler var mı yoksa model ne kadar kötü olsada o siteye gönderildiği taktirde kesinlikle satışa sunuluyor mu?

2012-09-03 12:01:51
  • Erkek
Çok teşekkürler arkadaşlar, bugüne
cagyalmançağdaş yalman

Çok teşekkürler arkadaşlar, bugüne kadar model satışlarıyla ilgili böyle detaylı ve yardım amacı taşıyan hiç bir yazı bulamamıştım maalesef :)

2012-09-03 12:40:28
  • Erkek
3D model satışı
monza749Sinan Şengül

İzzet Bey,yaramazmı hiç,harika bilgiler var paylaştığınız adreste çok teşekkür ederim...

Çağdaş Bey`e katılıyorum şu ana kadar bende böyle bir kaynak bulamadım.

Oğuz Kaplan,model fiyatlarını kendin belirliyorsun,bunu yaparken benzer modelleri araştırıp fiyat verebilirsin,model standartları hakkında yukarda arkadaşlar güzelce açıklamış,oku istersen :)

2012-09-03 14:40:30 Edit:2013-03-25 22:04:27
  • Erkek
teşekkürler Sinan Şengül, ancak
oguzk06Oğuz KaplanAvatar

teşekkürler Sinan Şengül, ancak sorumu anlamamışsın sanırım ama senin satışa çıkardığın modelleri görünce cevabı öğrendim. tekrar teşekkürler.

2012-09-03 15:59:20
  • Erkek
Öğrenebildiğine sevindim
monza749Sinan Şengül

"senin yaptığın modelleri görünce cevabı öğrendim" demişsin öğrenebildiğine çok sevindim gerçekten,umarım sen daha iyisini yaparsın :)
Sağolsun arkadaşlar ne güzel bilgi veriyorlar okuyup araştırmak lazım.

2012-09-03 16:18:11
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!