Genel Konular : İyi bir animasyon için ne önerirsiniz?

İyi bir animasyon için ne önerirsiniz?
Motion3d

Ben bir animasyon yapmak istiyorum ama bu animasyon bölüm bölüm olup,
senaryo eski zamanlarda geçmesini istiyorum.

Senaryo konu veya başrol karakteri için ne önerirsiniz nasıl bir animasyon
olmalı, kimleri, neleri anlatmalı veya netür bir yerde geçmeli.Teşekkürler

Lütfen görüşünüz varsa:

2012-08-11 17:18:47 Edit:2012-08-11 18:04:24
Motion3d; bu konuda bir
3ddesigner3d designer

Motion3d; bu konuda bir çok öneri gelebilir.Hatta bu öneriler sonsuz girdiye sahip olabilir.Birisi mısırda geçsin piramitleri yap birisi uzayda geçsin kraterler olsun uzay üssü olsun biriside su altını yap diyebilir.Burada bence sizin asıl düşünmeniz gereken, böyle bir soruyu neden sordığunuz.Amacınız nedir. Eğerki amacınız eksiksiz bir filmi yapabileceğinizi test etmek ise bu tarz arayışlarınıza hiç gerek yok.çünkü bir filimi zaten yapabilecek düzeyde iseniz yani herşey tam ise emin olun senaryo ve bu fikirleride kendiniz hallederseniz.forumda bir arkadaşa verdiğim cevabı paylaşarak size yön verebilirim belki.Şunu bunu veya şöyle yaptan daha iyi bir yönlendirme olur kanaatindeyim.Aşağıya kopyalıyorum yazımı.

``Bir şirkete girdiğinde gösterebilceğin şeyler olmasını istiyorsan hangi konuda uzman olduğunu belirlemen gerekir..Siz hangi konuda hangi sektörde kendinizi ortaya koyuyorsunuz buradaki asıl soru bu. Bir fotoğraftan bir bina çizersiniz iyi kötü peysaj çalışması yaparsınız iyi kötüde bir render alırsınız. Bu mimari görseller hazırlayan bir firmaya girmeniz için yeterli olmaz.Yeterlilik için bu konuda bir çok çalışma ve detaylı mimari bilgiye sahip olmanız gerekir.Veya bir film sektöründe karakter modelleme ilgili bir işe gireceksniz.Bir bluprint ile bir karakter çizmeniz sizin usta bir karakter modellemeci olmanızı göstermez.Bunun içinde çok ciddi anatomi bilgisi.elle çizim yeteneği ve görsel oran yeneklerine ihtiyacınız var.Bunun gibi bir çok örnek çoğaştılabilir.3d geniş bir kavram.bir apartman modellemek,bir karakter modellemek,sonrasında bir iskeleti koşturmak,akabinde bir top sekme animasyonu yapmak,hemen ardından gerçekçi bir render almak , bütün bunlar sizin profesyonel bir şekilde ilerlemenizi sağlamaz.tek yapmanız gereken hangi sektörde ve hangi konuda işe gireceksniz onunla ilgili yüzlerce çalışma , tecrübe ve bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.bütün bunlara başta karar verirseniz bu büyük okyanusta nereye gidcebileceğinizi bulursunuz.içinizdeki sıkıntının nedeni, HER KONUDA UZMAN OLMANIZ DEĞİL,HİÇ BİR KONUDA UZMAN OLMAMANIZDAN dır..Ayrıca kafanızda generalist olmak varsa, şöyle birşey deneyebilirsniz.Konu hiç önemli değil.Yani yıl 2345 uzaylılar geldi gitti vs bunlar sorun değil.Bir alışveriş merkezini detalı birşekilde çizin.kaplamasını renderını halledin.sonra ortaya bir tane yaratık saldırsın.dışardan camı kırsın girsin etrafı dağıtsın bir kaç insan yesin..süresi 2 dakika yeterli..hatta 1 dakika..bu basit fikiri bile yapmanız milyarlarca terim bilgi tecrübe ve donanım ister.Siz konsept fikir üzerine değilde daha çok bu basit fikiri yapmaya çalışarak teknik kısımları çözün.koyun izleyelim.Emin olun çok gerçekçi ve başarılı bir çalışma yaptıgınızda kimse konuyu beğenmedim filan demeyecek.yada neden 2345 yılında geçiyor bence eskiyi anlatsanız şöyle tarihi şeyler filan demez.. herkes sen olayı aşmışın bitirmişsin diyecekler..Sonrada o 1 dakikalık filmi bir dvde koy.başkada birşey götürmene gerek yok.git bi firmaya göster.bunu tek basıma yaptım de.önce size bir kahve ısmarlayalım hoşgeldniz vs. gibisinden ilginin en büyüğünü alırsınız :) .Kolay gelsin.``

2012-08-11 17:28:24
  • Erkek
İlk önce konuşmanız için
Motion3d

İlk önce konuşmanız için teşekkür ediyorum. Gerçekten iğiydi...
İlk olarak ben bir anket hazırlayayım demiştim... Önerileriniz almam şu yüzdendir; ben bütün fikirleri birleştirmek istiyorum veya bana en uygun
fikir hangisiyse onu canladırabilirim mesela piramitlerdeki bir uzay gemisi
uzaya çıkıyor gibi. Bir animasyon filminde animasyon yapmak okadarda önemli değil bence önemli olan konu bunun içinde dandikten bir film olmaması için
görüşlerinizi almak istedim. Yani herkezin seveceği bir film olsun...

amacım eksiksiz bir film yapmak değildir. ben zaten eksiksiz bir film
yapabileciğime inanıyorum bu 5 10 senede sürse.

2012-08-11 17:42:10
`` Bir animasyon filminde
3ddesigner3d designer

`` Bir animasyon filminde animasyon yapmak okadarda önemli değil bence önemli olan konu``

demişsiniz...o halde dediklerimden bir şeyler algılamamışsınız.Benim dediklerimin tam tersini söylemişsiniz.

Size o halde sadece şöyle bir örnek vermek isterim.

Uzaya araç göndermeyi hedefleyen nasa nın,elinde sadece malzemeleri olduğunu hayal edin.(yani uzay koşullarına dayanabilecek malzemeleri) ancak ne uzay gemisini havaya uçurmayı biliyor ne de atmosferi geçince nelerle karşılacağını biliyor.Ne de ne kadar sürede giedeceğini..TEK DÜŞÜNDÜĞÜ MARSA MI GÖNDERSEM SATÜRNE Mİ....Sadece bu sorunun cevabıyla o araç atmosferi bile geçemez.plütona gönder sen nasıl gönderiyoran gönder..:)

Ayrıca eksiksiz bir film yapabileceğinize çok fazla inanmayın çünkü sadece konunun mükemmelliği sizin eksiksiz film yapmanızda yeterli olmaz.Tek başınıza eksiksiz mükemmel bir film yapabalirim demek yalandan öteye gitmeyen bir fikir olur . yukarıdaki yazımın sonunu 10 kere okuyunuz. sadece 1 dakikalık film yapın.sonra 2 saatlik konulu shrek tarzı bir film yaparsınız..:)

2012-08-11 17:53:57
  • Erkek
amacım aslında bu değildi
Motion3d

amacım aslında bu değildi yani neden görüş almak istediğimi yazmak istemiştim.

ama neyse ben malzemeleri kullanmayı biliyorum onu malzemeleri kullanmayı bilmeyen düşünsün. ben sadece aya mı göndersem güneşe mi diye düşünüyorum
ama hangisinin ay hangisinin güneş olduğunu bilmiyorum bana hangisinin ay olduğunu söylemeni yeterli çünkü güneşe göderirsem saçma olur. geminin içindeki insanlar ölür :)

2012-08-11 18:00:54 Edit:2012-08-11 18:02:02
flash programıylada fikirlerinizi anlatabilirsiniz.flash
3ddesigner3d designer

flash programıylada fikirlerinizi anlatabilirsiniz.flash 2 boyutlu bir animasyon programıdır. Ancak , isterseniz dünyanın en iyi fikirli şeyini anlatın ,video açılır açılmaz ilk tıklamada karşıya 2 boyutlu uyduruk bir film geldiğinde direk kapatılma ihtimali yüzde seksendir. :) isim vermeyeyim ancak bazı tv kanallarında çocuklara özel programlar yapılıyor.herkes bilir ztn isim vermeme gerek yok. :D müzikleri konusu vs. bir incelerseniz ne kadarda az düşünülmüş ve gereksiz oldugunu görürsünüz.Ancak bütün cocuklar basına toplanmıs o programın baslamasını bekler.Çünkü hedef kitle çocuklar. Kimse sizin uzay geminizin havalanmasını izlemeye meraklı değil.Ancak uzay gemisini gerçekçi bir şekilde havalandırmak amacınız var ise ve bu bir gerçek film kalitesinde oalcaksa işte ozaman iş değişiyor.siz sadece o 1 dakikalık görüntüyle pixar veya dreamworks gibi dünyanın en büyük animasyon firmalarında işe başlayabilrsiniz.Hemde ciddi rakamlara..işte konu yine benim dediklerime geliyor..uzmanlık alanı ve konu.dünyanın en iyi fikrini anketlerle alın onu uygulayamassınız siz.siz diyorum..çünkü sizin konusmalarınızdan maxi doğru düzgün açabildiğinizden bile şüphe duydum. artık sizede bununla ilgili açıklama yapmam. başkalarını faydalanır bu yazıdan. çünkü sizin tamamiyle kendinizi kandırdığınız kanısına vardım. yinede KOLAY GELSİN.

2012-08-11 18:09:57
  • Erkek
evet sağolun ama sizin
Motion3d

evet sağolun ama sizin dediklerinizi şu an anlayıp anlmamamı dikate almıyorum
eyer anlamam gereken bir şey varsa ilerde görüp keşke 3ddesigneri dinleseydim
derim. bu arada max kullanmıyorum bıraktım.

konu taşındığı içinde üzüldüm neyse, aklıma fikir gelmiyor diye buradan yararlanmak istemiştim. belkide siz haklısınızdır. ama zaten okadar iyi birşey olacak diye birşey demedim ama eksiksiz bir film yapcağınıza inanmazsanız yapamazsınız zaten. insanoğlunun bilgiyle yapamayacağı
bir şey yoktur. ha eğer yapacağınıza inanıyorsanız denersiniz.

ama yinede sağolun ders almaya çalışacağım.

2012-08-11 18:19:30 Edit:2012-08-11 18:21:50
Fikriniz için teşekkürler Dikate
Motion3d

Fikriniz için teşekkürler Dikate aldım, sağolun...

2012-08-11 18:26:25
yazdığım ciddi anlatımlarla dalga
3ddesigner3d designer

yazdığım ciddi anlatımlarla dalga geçtiğinizi düşündüm. Eğerki amacınız dalga geçmek değilse sorun yok. Ancak anlatmak istediklerim belli.başta dediğim gibi bir çok yorum alınabilir bu konuda. Ancak bu işe yarar mı. Asıl soru bu.Çünkü MR forumuna bir çok soru sordum biraz bakarsanız anlarsanız ne demek istediğimi.Basit bir kamerayı içmekanda dolastıtırken yasadıgım sorunları ve sıkıntıları çözmeye calısırken tek sorunun konu ve senaryo olmadıgını görürsünüz.O yüzden önce teknik sonra fikir gelir.Lord of the rings filmi bir fikirle oluştu ancak onu ortaya çıkardılar.Bizler burada onu ortaya çıkarabilecek bilgi düzeyinde oldugumuzu söylersek yalan söyleriz . Bu apaçık bir yalan olur öyle değil mi ? ki öyle olsaydık ztn su anda foruma yazı yazmaya calısmıyor olurduk en azından :)

2012-08-11 18:27:11
  • Erkek
kesinlikle dalga geçmeye
Motion3d

kesinlikle dalga geçmeye çalışmıyorum benim yazım şeklim böyle affedin.
ama sizde benim amacımı algıladığınızdan eminim eğer bir şeyler bir amacım
yoksa sadece iş olsun diye bu konuyla uğraşmazdım...

2012-08-11 18:30:25

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!