Genel Konular : Sıcaklık sorunu ?

Sıcaklık sorunu ?
serhat85serhat serhatAvatar

Arkadaşlar bilgisayar ısısı çok yüksek normal mi sizce..Yardımcı olur musunuz ?

2012-06-25 21:33:01 Edit:2012-06-25 21:45:59
  • Bayan
Bu şekilde ..

Bu şekilde ..

Yaklaşık 1 aydır bu şekilde

2012-06-25 21:34:27 Edit:2012-06-25 21:35:48
  • Bayan
islemciyi ve diger parçalari
koccAdnanAvatar

islemciyi ve diger parçalari yerinden çikar iyi bir temizleme yap , havalar isininca kisin sorun yapmayan simdi yapabilir. Birde herseyi iyi kontrol et iyi yerine otursun ve fan`larida kontrol et dönüyorlarmi yada yeterli hizda dönüyorlarmi?

Daha 2 gün evvel benim güç kaynaginin içi çok toz pislik olmustu bilgisayar habire kapalip açiliyordu , içini açtim süpürge makinasi ile çekdirdim boya firçasiylada yaklasamadigim yerleri süpürdüm , hazir baslamisken herseyini yaptim ve hersey yeni gibi oldu simdi bilgisayar canavar gibi oldu tertemiz ve sorunsuz...

Eğitim hayata hazırlanmak değildir ; Eğitim hayatın kendisidir.
2012-06-25 22:14:12
  • Erkek
1-Fanlarını Temizle,
ETezerErgin TEZERAvatar

1-Fanlarını Temizle,

2- a) Daha güçlü bir Güç Kaynağı al
b) Bilgisayar parçalarından feragat et...
not: a şıkkı daha mantıklıdır her zaman.

3- Fanlarını Tekrar temizle :)

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2012-06-26 00:31:52
  • Erkek
Şimdi Problem Şundan Kaynaklanıyor.Ben
sinanonatSinan OnatAvatar

Şimdi Problem Şundan Kaynaklanıyor.Ben ilk bilgisayarımı açtığımda speed fandan bi baktım 90 derece işlemci ısısı yazıyor çok şaşırdım.overlock mu yapılmış diye bios a döndüğümde 30 dereceyi gördüm.Sanırım problem ısı kaynaklı filan değildi yani ısı problemi yoktu programda öyle gözüküyordu sanırım.Fakat anlamadığım o 90 derece neyin sıcaklığı bir türlü anlayamadım.

Birde eğer işlemcin intel ise öyle bir ısıyı görmen pek münkün değil.Amd ise ben amd de biosundan bakmama rahmen 90 ve üstünü gördüm.Çok zorladığımda 110 a çıkıp bilgisayar kapanıyordu.

Fan Temizlemek!!

Hiç bişiye yaramaz.Bir sürü sildim bir derece bile farketmedi ısısı.Ha çok rahatsız olduysan.2-3 fan daha al anakartın fan kısmına tak 2 tane bilgisayar rahatlar.Yoksa git burayı yağla git burayı sil ile olmuyor.Zaten önceden bilgisayar topladıysanız bunu bilirsiniz.[Fan taksanızda çok bi fark olmayacağını göreceksiniz fakat diğer parçalarında soğuması ve kasaya daha fazla havanın girip çıkmasıyla render alırken normalde 60 a çıkan ısı 50 gibi bir miktara iner.]

2-3 senedir yoktum.(yenilerini ekleyeceğim.)
2012-06-26 12:05:01
  • Erkek
Sayın Sinan Bey, 20
ETezerErgin TEZERAvatar

Sayın Sinan Bey, 20 Seneyi aşkın süredir Kendi bilgisayarlarımı topluyorum. Bilgisayarda Isınma sebebi öncelikle Güç Kaynağı yetersiz ise Kuzey Köprüsündeki Ana dağıtımdan kaynaklanır. Aynı Zamanda Bilgisayarınızda yavaşlamalar ve ilginç çökmeler yaşıyorsanız bilin ki sebebi gene güç kaynağının yetersizliğidir.
Elektrik, moleküler seviyede aktarımla yayılan bir enerji türü olduğundan dolayı Elektronların hareket etmelerine ve doğal olarak ısının ortaya çıkmasına sebep olur. Soğutma olarak Hava kullanılıyorsa, Hava akımının miktarı önem kazanır. Bu durumda Fan, ana soğutma kaynağı olur. Fandaki tozlanma ve kirlenme bu miktarı düşürür(Gürültü artar). Dolayısı ile harcanan elektrik miktarı artar. Bunu Karşılamak için Güç kaynağından daha fazla elektrik çekilir ve Kuzey köprüsü daha fazla sıkışır. Isınma artar...
Hiçbir işe yaramaz dediğiniz Fan Temizlemeyi 3 ayda bir alışkanlık hale getirirseniz Elektrik Faturanızda değişikliği fark edersiniz.
Bilgisayarı geçtik. Vantilatör kayışının Kopması Arabalardaki en ciddi sorundur. 2. El Araba alınırken sorulan standart sorulardan biridir. Vantilatör Çalışmazsa Araba "ciddi ciddi" Yanar, çünkü.
Buzdolabınızın motorunda Fan var ise, onu da en az 6 ayda bir temizleyin... ;)
Saygılarımla,

2012-06-26 13:08:52
  • Erkek
Yok ergin bey doğru
sinanonatSinan OnatAvatar

Yok ergin bey doğru demişsiniz fakat diğer forumlardada böyle bedavaya soğutma arayan kişilerden birisiydim o kadar yöntem denedim bi fark olmadı.Güç kaynağına tabiki alına bilir fakat benim söylemek istediğim.Eğer gerçekten soğutmak istiyorsa Yeni fanlar takmalı ve sizin dediğiniz gibi yeni bir güç kaynağı alması daha iyi soğutur.Birde diğer bir sebeb Yaz mevsiminde olmamız olabilir.

2-3 senedir yoktum.(yenilerini ekleyeceğim.)
2012-06-26 13:44:59
  • Erkek
He yaa! Yaz geldi,
ETezerErgin TEZERAvatar

He yaa! Yaz geldi, Şimdi Gökten Bedava Yağan suya verdiğimiz "nedensiz" vergilere rağmen, suları da keseceklerdir. Her sene yaptıkları gibi :(

2012-06-27 02:37:25
  • Erkek
burada görünen ekran kartı işlemcisi sıcaklığı

Merhaba, resimde görünen 84 derece pcnin değil ekran kartının işlemci sıcaklığı değil mi?

Benim önerim;
1- Ekran kartı fanının temizliğini ve dönme hızını kontrol edin. Eğer işlemcisi sök tak birşey ise altına termal macun sürme imkanı varsa termal macununu yenileyin.
2- Kartın yerini değiştirme imkanı varsa başka bir slotta çalıştırmayı deneyin. Daha rahat bir hava akımı için etrafını boşaltmayı deneyin.
3- Son kez programın yanlış ölçüp ölçmediğini anlamak için soğuk üfleyen bir vantilatörle veya saç kurutma makinesiyle(soğuk üfleyebilen) kart işlemcisinin üstüne tutun ve programdaki değişiklikleri gözleyin.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar.

2012-06-27 09:12:07
  • Erkek
Herkeze teşekkür ederim. Rendermanx

Herkeze teşekkür ederim.
Rendermanx söyledigin gibi ekran kartının işlemci sıcaklığı elimle dokunuyorum ateş gibi elimi yakıyor ekran kartını alalı yeni oldu.Dediklerinizi yaptım hep, temizledim ilave bir fan taktım ama olmuyor.Garanti dışı olur diye macun veya ezerinde oynama yapmadan garantisine yollayacagım.@adro 4000 kullanıyorum.2.100.00 ytl almıştım geri garantiye yollamak en dogrusu sanırım.Çok teşekkür ederim arkadaşlar.

2012-06-28 09:33:20 Edit:2012-06-28 09:34:07
  • Bayan

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!