Genel Konular : Serbest iş yapan (Freelancer) Arkadaşlar için Önemli

Serbest iş yapan (Freelancer) Arkadaşlar için Önemli
ulasdenizulaş deniz

3D GÖRSELLEŞTİRME İŞLERİ TAHSİLAT VE İHTİLAF SORUNLARI. Arkadaşlar. Özellikle piyasaya serbest iş yapan insanlar için kimi zaman ödemelerde sıkıntılar çoklukla yaşanmakta, hakkedişlerin tahsilatı konusunda müşterinin keyfi tavırlarına sıklıkla maruz kalmaktayız. Bu konuda yapabileceklerinizi araştırıp bu başlık altında toplamayı, müşterilere ve alacaklarımıza karşılık bulabileceğimiz çözümler ve hukuki durumlar hakkında bilgilerimizi paylaşmayı öneriyorum. Başlangıç olarak benim bildiklerim ve çözümler şöyledir. 1- Piyasaya serbest iş yapan (freelancer ) insanların, vergi kaydı ve kdv bildirimine gerek duymadan bir sene içerisinde toplamı azami 50.000TL (elllibin Türk Lirası) kadar bir matrahı geçmediği sürece, makbuz karşılığı serbest iş yapabilir. Fakat bir kişi ya da kuruma senelik en fazla 30.000 TL ( otuzbin Türk Lirası ) karşılığı iş yapabilir. Bu koşullar altında, ödeme alacağınız kişi ya da kuruma karşı rahatlıkla sözleşme yapabilir, alacağınız için işlemleri resmileştirebilirsiniz. Serbest olarak çalıştığınızda, yıllık 50000 TL iş yapabilme olanağını değerlendiriniz. Makbuz verdiğiniz kişi ya da kurum, bu makbuzu harcamalarına ve giderlerine mahsup edebileceği şekilde vergi dairesine bildirebilir, bunda bir sakınca yoktur. ( Bu bilgileri bir vergi memurundan aldım. Lütfen uygulamadan önce teyyid ettiriniz. Yanlış yönlendirilmiş olmakla suçlanmak istemem.)

2- Diyelim ki bir müşteriye iş yaptınız, ve paranızı almadınız. Bu durumda 2500 TL ye kadar olan alacaklar için sözleşmeniz dahi olmazsa, hak iddia edebilir, dava açabilirsiniz. Fakat bunun için işi yaptığınızı ve teslim ettiğinizi kanıtlayabilecek durumda olun. Yani bir e posta ile gönderdiğinizde, bu sizin işi yaptığınıza ve teslim ettiğinize kanıt olarak kullanılabilir. Eğer sözleşme var ise o zaman hiç mesele değil. Yani alacağınızın peşine mutlaka düşün. Bu konudaki güncellenmiş Kanun hükmü aşağıdadır. ( Sayın Lead Master Kullanıcısın Katkıları ile )

HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU madde:200 Bir hakkın doğumu, düşürülmesi, devri, değiştirilmesi, yenilenmesi, ertelenmesi, ikrarı ve itfası amacıyla yapılan hukuki işlemlerin, yapıldıkları zamanki miktar veya değerleri ikibinbeşyüz Türk Lirasını geçtiği takdirde senetle ispat olunması gerekir. Bu hukuki işlemlerin miktar veya değeri ödeme veya borçtan kurtarma gibi bir nedenle ikibinbeşyüz Türk Lirasından aşağı düşse bile senetsiz ispat olunamaz.

3- Diyelim ki uzaktan e posta ile iş aldınız, ve sözleşme yapmadan işe başlamak durumundasınız. Bu durumda, koşullarınızı, teslimat süresini, işin nasıl olacağını, ödemelerin nasıl yapılacağını belirten bir anlaşmayı e posta üzerinden yapabilirsiniz. "Gönderdiğiniz şu işi şu fiyata şu şekilde yapacağım. Koşulları kabul ediyorsanız, bu postayı teyyid ediniz"c diye bir mesaj atarsınız e-postasına, ardından müşteriden onay e-postası bekleyiniz. İşi kesinlikle onay e-postasından aldığınız teyyid olmadan yapmaya başlamayınız. Ve işlerinizi teslim ederken, CD yada Bellekten teslim etsek bile mutlaka bir e-posta adresine teslim ediniz.

4- Tüm bu koşullar altında aslında ararsanız ve peşinden koşarsanız hakkınızı temin edebilir, kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Bunu bir alışkanlık hatta kural haline getirip, mesleğimizin şartları olarak piyasaya benimsetmemiz bizlerin elinde. Bu aynı zamanda bir birlik ve dayanışmanın başlangıcı olabilir. Profosyonelleşmemizin ve müşteriler tarafından tanınmamızın, haklarımızın ihlalinin sandıkları kadar keyiflerine bağlı olmadığını göstermek için bunları yapmalıyız.

5- Dahası, belki bir oda bile kurabiliriz. Serbest iş yapanlar için standartlar oluşturabilir, daha olumlu koşullar altında çalışabiliriz. Yukarıdaki bilgileri bir avukata danışarak öğrendim lütfen sizler de araştırıp teyyid ettiriniz. Sorumluluk üstlenmiyorum. Sadece bir birlik, dernek ya da oda kurmak için bazı girişimlerde bulunmak istiyorum. Ve destek olmanızı bekliyorum.

2011-10-06 17:06:47 Edit:2011-10-06 21:37:47
  • Erkek
bir ara freelance işler
melkor_Erkan YILDIRIMAvatar

freelance işler yapıyorum, kazan dairesi işini sırf adam alışsın diye 500 tl ( borulama kazan yerleşimi vede önceki sonraki hali tipinde fotograf-render için) fiyata anlaşıp peşinat olarak 200 tl alıp geri kalan ödemenin üstüne soğuk su iiçince bir daha bu tip iş yapmaya tövbe ettim fatura ile iş yapıyorum.Arkadaşıma ait bir proje şirketinin açık fatura ve tahsilat makbuzlarını iletiyorum.

MODO, rhino
2011-10-06 17:29:45 Edit:2011-10-06 17:43:42
  • Erkek
Verdiğim linkte bu konuyla
GueroHasan Çimen

Verdiğim linkte bu konuyla aynı amaçla açılmış bir konu ve değerli görüş ve bilgiler var.

http://www.sinefx.com/forum/index.php?topic=4314.0

www.sciencevfx.com
2011-10-06 17:43:55
  • Erkek
Değerli Bilgiler için Saolasın
ETezerErgin TEZERAvatar

Değerli Bilgiler için Saolasın Ulaş Bey...

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2011-10-06 18:37:57
  • Erkek
Çook Teşekkürler
KEMALBUDAK34KEMAL BUDAK

Çok değerli bir paylaşım, elinize yüreğinize sağlık.

https://kemalbudak.tumblr.com/
2011-10-06 19:36:16
  • Erkek
harika bir paylaşım,sektörde o
gasiyanDevrim ErdalAvatar

harika bir paylaşım,sektörde o kadar çok emek hırsızı var ki
hatta bunu huy edinmiş firmalar bile var.aslında onların isimlerinide lanse edebileceğimiz bir yer olsa harika olurdu..

www.dvamimarlik.com
2011-10-06 21:08:13
  • Erkek
Umarım birgün, Devrim, Burada
ulasdenizulaş deniz

Umarım birgün, Devrim, Burada o firmaların değil de, o firmalara karşı kazanılmış hukuki zaferleri belirtiriz burada.

2011-10-06 21:51:01
  • Erkek
Çok faydalı bilgiler. Paylaştığınız
ArkondeRAlper SözenAvatar

Çok faydalı bilgiler. Paylaştığınız için teşekkür ederim.

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2011-10-06 22:10:42
  • Erkek
Çok
Derya BirinciDerya BirinciAvatar

Çok faydalı bir paylaşım, benzeri konular defalarca açılmış olmasına karşın ilk kez ayağı yere basan, havada asılı kalmayan ve yasal dayanaklarla yapılan bir bilgilendirme görüyorum.
Teşekkür ederiz faydalı paylaşımınız için, eminim pek çok arkadaşımız için yol gösterici olucaktır.

2011-10-07 10:19:06
  • Bayan
www.ilkersezen.com
sezenanimation

Ulaş çok güzel paylaşım emeğine sağlık...

2011-10-07 11:27:47

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!