Genel Konular : Yeni TTK (Türk Ticaret Kanunu) 1 Temmuzdan sonra çok şey değişecek.

Yeni TTK (Türk Ticaret Kanunu) 1 Temmuzdan sonra çok şey değişecek.
Problem

Arkadaşlar , öncelikle bu konu basında çok yansımadı fakat genel yapı itibarı ile bir çoğumuzu ilgilendiriyor, benim de net olarak bilmediğim durumlar var , belki aramızda konuya daha hakim arkadaşlar olabilir,
1 Temmuz itibarı ile yürürlüğe girecek olan TTK ile tüm işletme sahiplerine borçlanma yasağı getiriliyor.
Bunun anlamı tüm ödemeler , çok küçük dahi olsa banka üzerinden veya fatura ibrazlı olmak zorunda, peki bu ne getiriyor.
Örneğin bir çok insan belirli maaşlara çalışmasına rağmen sigorta ödemeleri asgari ücret üzerinden yatırılıyor, kalan kısmı ekstra elden alıyor, bir kere bu kalkacak, ekstra ödeme için kasadan çıkan paranın nereye gittiği ibraz edilmek zorunda, dolayısı ile çalışan maaliyetleri yükseldiği için çok sayıda işten çıkarma olabilir.
İkinci bir konu özellikle Freelance çalışan arkadaşlar,artık freelence çalışanın aldığı para değil şirketten çıkan para kontrol altında olduğu için ödeme alamayacaklar, ya da kişisel şirket kurup , vergi, stopaj vs.. ödemek koşulu ile fatura kesecekler ve ödemeyi banka üzerinden alacaklar, bunun dışında zaten memurluk yapıp , ekstra olarak serbest iş yapanlar sanıyorum , yaptıkları ikinci işe veda etmek zorunda kalacaklar, çünkü zaten devlet memuru oldukları için fatura ibraz edemiyorlar, başka bir firmadan da fatura alsa hizmet ibraz etmek zorunda, yani anlayacağınız 1 temmuzdan sonra ortalık epey karışacak, bu konuda bildiği, paylaşmak istediği olan arkadaşlar var ise cevaplarını bekliyorum.

2012-06-05 20:52:04 Edit:2012-06-05 20:53:42
Adı üstünde, Türkiye de
Problem

Adı üstünde, Türkiye de gerçekleşen her türlü ticari faaliyet için geçerli.

2012-06-05 22:22:43
15 sene öncede "nerden
kenokenanAvatar

15 sene öncede "nerden buldun" adı altında buna benzer bir kanun çıkarmışlardı. Ama baktılar ki para yurtdışına kaçmaya başladı anında çark edip kaldırdılar. sanmıyorum bu sefer ki işe yarasın

2012-06-05 22:39:40
  • Erkek
inş hepimiz için hayırlı
s10er21Soner TunçAvatar

inş hepimiz için hayırlı olur

2012-06-05 22:41:47
  • Erkek
olmaz
drekonNecmi DemirkeserAvatar

Birkaç yıl önce de "20 yaşından büyük arabalar çöpe gitsin" diye yasa çıkardılar. Ne oldu. piyasada 50 yaşında arabalar dolu.

Halkın kabul etmediği kanuna itibar edilmez.

Game maker
2012-06-05 22:51:17
  • Erkek
Bu sistem emektarları dolaylı

Bu sistem emektarları dolaylı yoldan belki üzecek bazende sevindiricek ama rayına oturdumuydu yanlış fiyat kırma ortadan kalkar diye düşünüyorum :)

2012-06-06 00:21:28
  • Erkek
1 temmuzda bu
mimhakanHakan GüngördüAvatar

1 temmuzda bu iş oluyor mu? olmuyor mu? diye deneyecekler. Asıl uygulama 2013 e bırakıldı zaten. Bununla birlikte LTD firmaları için bir çok şey değişecek. Kesilen fatura ve kazançlar netten açıklanacak.En az 3 sigortalı çalıştırılacak. Avukatın olacak. Mali müşavirin olacak. Şirket sahipleri kendilerine bir maaş bedeli belirleyecek o miktar kadar harcayacak diye uzayıp giden bir listedir. Allah bu ülkede çalışanlara, iş yapanlara sabır eylesin.

https://www.behance.net/mimhakan - XEON E5 2697v2 Corsair 32GBRAM+512GBNVMe.2SSD+1TB OBSIDIAN800D RTX3070
2012-06-06 00:57:43
  • Erkek
Burada dikkatten kaçan konu
Problem

Burada dikkatten kaçan konu şu, devlet binlerce serbest iş yapan kişileri değil , serbest iş yapanlara denetleme getiriyor, yani sizin nasıl para alacağınız değil, şirketin size nasıl para vereceği denetleniyor, ben bunu halen hizmet verdiğim ajans sahibine de sordum , onlarda çözüm yolu nasıl olacak düşüncesindeler.
Az önce farklı kaynaklardan da okudum iyice kafam karıştı, basın farklı sitelerde farlı şekilde açıklama yapıyor, mesela LTD şirketlerde borçlanma mevzusu yok şeklinde bir ibare var, belki de yanlış anlaşılmış bi
r durum da olabilir , bir şunu güzel bir şekilde irdelese güzel olacak, şu bir kaç gün çok yoğunum ancak ondan sonra bakıp doğrusu nedir ne değildir, buraya yazmakta fayda var. Malum en az %80 imizi ilgilendiriyor.

2012-06-06 01:04:12
Yine bu durumda başa
Problem

Yine bu durumda başa dönüyoruz, sitenin yani şirketin sahibi görünen kişi neye dayanarak size ödeme yapacak mevzusu ortaya çıkıyor.

2012-06-06 01:29:59
Hayır zor değil ,
Problem

Hayır zor değil , ama sonuçta şirket kasasından çıkan bir para var, onu ne karşılığı ödediği sorgulanacak sanırım, dediğim gibi iyice bir okuyup anlamak lazım, belki de bu endişe boşadır.

2012-06-06 04:42:11

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!