Genel Konular : 3d Akademi Kursu

3d Akademi Kursu

-

2012-03-12 18:17:10 Edit:2016-08-27 07:35:07
  • Erkek
Metin bey selamlar
Mrkaya

Metin bey selamlar ,

Ben yaklaşık 2 yıldır 3d akademi ile ara ara temas kuruyorum , size maya baslangıç seviyesine 2800 demişler yalnış anlamış olmayasınız 3800 idi bana 2 ay önce 3800 demişlerdi,belkide fiyat inmiştir,belkide satamayınca indirmişlerdir.

Ben 2 yıldır 3d akademi hakkında geniş çaplı bilgi edinen biriyim (geçmişte ordan eğitim alanlardan vs) ordan maya başlangıç seviyesinde eğitim alan bir arkadaşımın orda öğrendiği tek şey `rigleme` oda başlangıç seviyesinde rigleme,yani maya başlangıç seviyesinde `kursun sonunda neyapabilecem` kısmı vaya işte o palavra.Kimse kimsenin beynini bilemez,128 saatte o vaat ettikleri biraz zor.Belki öğrencinin biri diğer öğrenciye göre daha geç anlıyor ve yansıtıyor nerden bileceksin ki . Öğrencinin azmini hevesini aklını öğrenme kapasitesi ve yansıtma kapasitesini bilmeden ne yapabileceğimizi bilemezler.

Başlangıç seviye eğitimlerini emin ol , internette 25 dakikalık hazırlanan bir eğitimlede kapatabilirsin.

Karakter animasyon yada modellemeyi görüceksen.İnternette Maya başlangıç seviye türkçe ders yaz direk cıkar karsına hatta bu sitede bir arkadaşın web sitesinde başlangıc seviyesinde eğitimli var hatta rigleme dersleride var türkçe.Ordan başlangıç seviyeni kapatırsın.İleri düzey karakter animasyon yada modellemeyide yada görsel efekt bilmiyorum hangisini seçersin.

Karakter animatörü olmak istiyorsan eğer.Ben 6 ay sonra türkiye`nin en iyi karakter animatöründen (isim özelden verebilirim)şuan reklamlarda ve birçok projede calısan kendini ispatlamıs birinden özel eğitim alacam.Eğer sende gelirsen hem indirimde almış oluruz.

ne 128 saat ne 500 saat.Eğitmenin kendi diyor ;

bir karakter animatörü,Animatör olmak için , en az 18 ay aralıksız eğitim görmeli,ve enaz sektörde 2 yıl çalışmalı.

Ben kısmetse 10-12 ay eğitim alacam.Hoca bana bıraktı nezman tamamım dersen ozaman biticek ders.Hem ödev felanda verecek.Güzel olacak yani.

Kursa gidersen başlangıç seviyesiyle çıkarsın paranı boşa harcarsın.İleri seviyeleri ise , hiçde sanıldığı üzre ileri seviye değil.

3d akademide ki karakter animasyon hocası,birkaç şirektten kovulmuş ve oraya eğitmen olarak gitmiş.Bunun seni bilmen ve paranı boşa harcamaman senin hakkın.Hepimiz birbirimize yardımcı olmalıyız.

Hertürlü başlangıç seviyesini ``İnternette bulabilirsin``

Saygılar.

2012-03-12 19:34:03
Rica ederim metin bey
Mrkaya

Rica ederim metin bey , 2800 bile bence başlangıç seviyesine fazla.Adı üstünde

Başlangıç Seviyesi , bunun orta ve ileri seviyeside var.Türkiye şartlarında 2000 tl yi bulmak cok zor iken , 800 lirayı bulana kadar can cıkacak ki. Başlangıç seviye eğitimi alabilelim.

Ki başlangıç seviyesiylede sektörde neredeyse calısılmaz.Cokzor. orta seviyede junior olarak adlandırılıyor maaş 800 lira alan b irine göre iyi gelir.İleri seviye eğitim zaten enaz 1.1.5 yıl eğitim alınmalıki.Türkiye şartlarında ne 1.5 yıl eğitim veren bir kurum ne bir altyapı ki olsa bile istenilen ücret tahmin edeceğimiz gibi yüksek olacağı için.Bu eğitimi görende cok az sayıda belkide hiç olmayacaktır.

Daha öncede demistim.Birşeyler yapılmak ve geliştirilmek istneiyorsa,destek lazım bu işe gönül veren istekli kişilere destek vermek lazım.

Neyse detayını iletişim adreslerinde görüşürüz.

İyi forumlar

2012-03-12 20:40:19
Sen hangi departmanı isteyeceğine
Mrkaya

Sen hangi departmanı isteyeceğine karar ver önce, hangisine daha cok heveslisin,isteklisin.Karakter Animatörümü ? Karakter tasarımı mı ? yada mimari animasyonmu , görsel efekt mi vs vs? hangi alanda kendini yetiştirceksin ona karar ver.

Karakter animasyonunda kendini yetiştirmek istiyorsan ,ki karakter animatörleri genellikle maya programını tercih ederler, Maya karakter animasyonuda Türkiyede henüz sağlam bir eğitim veren kurum yok , hep yüzeysel eğitimler,üstüne sen cok fazla şeyler katmalısın.Yüzeysel eğitime vereceğin 3-4 bin lirayada yazık olacak.Türkiyede karakter animatörü olarak çok fazla açık var, iyir bir eğitmenden sağlam bir eğitim alırsan, iyi bir showreel olusturursan boş durmazsın.

Karakter modellemeyi istiyorsan , modellemede kolay birşey değildir.Ama pes etme zor değil , sadece yapacağın karakterde zamanla uğraşırsın.Şöyle düşün , istanbuldan boluya yürüyerek gideceksin,gitmesi zor mu ? hayır yolu biliyorsan zor değil ama uğraş verici ve yorucudur.Ama istediğin dal olduğu için zevkli ve eğlenceli geçecektir.

Yok eğer mimari animasyon yada görselleştirme istiyorsan , bunun orta ve ileri düzey eğitimini alabilirsin.Mimari alanda bu sitede ve iyi eğitim veren kurumlar var , özellikle ergin hocayı herkes tavsiye eder.Ondan mimari animasyn yada modelleme hakkında eğitim alabilirsin.

Hangi departmanı seçeceğini düşün,eğitime gitmeden enaz 2-3 ay önce başlangıç seviye derslerine bak , birkaç kez tekrar et.ki Eğitimde zorlanma.

Tekrar söylüyırum karakter animasyonu istiyor isen , ben dediğim gibi 6 ay sonra eğitim alacam iyi bir eğitmenden.Bu eğitimde öyle saatli maatli değil , 10-12 ay sürecek bir eğitim.Sende gelir isen , hem indirimde almış oluruz.

Sen kararını ver düşün taşın.Ama kendini ispatlayabileceğin , yapabileceğin,sıkılmayacağın.Ve en cok neye hevesli olduğuna karar ver ve o bölümü seç ;)

İyi forumlar

2012-03-13 20:02:38
Bu sefer kısa cevaplayacağım
Mrkaya

Bu sefer kısa cevaplayacağım :)

Karakter animasyonuna tam hakimiyyet sağlamak için, dikkat enaz (15 ay eğitim) 2yıl sektör calısanı olmak lazım.

Sen generalist olmak istiyorsun , buna birde , render ,rig,nparticle,ışık,toon shading,texturing,biped yada nonbiped karakter riginden anlamanda lazım,mel veya python bilgisi.

Junier ( İş öğreniyor & Amatör ) demek

Senior (Profesyonel , programa tam hakimiyet)

Genaraliste junior olabilmen için saydıklarımdan hatırı sayılır bilgi sahibi olman gerekir,yani biçbirinde işvereni mağdur etmeyecek düzeyde bilgi sahibi olman gerekir ki . Buda 3-5 aylık eğitimlerle olacak işler değil,hangi birine vakit ayıracaksın ? hangisini öğrenmeye kafanı yoracaksın.Ki herbirinin uzmanlık alan 3 yıldan aşağıya değil.

Seçtiğin yol yalnış demiyorum , ama bana soracak olursan , tek bir dalda kendini uzmanlaştırmaya bak,karakter animasyonunda uzmanlaşmak istiyorsan,yan dal olarak da rigging ve organik modellemeyi seçebilirsin.10 - 12 aylık eğitimde tahmin edeceğin gibi uçuk bir fiyat değil.3d akademinin ileri düzey karakter animasyon ücretinin 1.500 bin tl fazlası diyebilirim :) orda 128 saat eğitim , bu eğitmenden 10-12 ay eğitim , aradaki farka bak.Ücret farkına , kalite,altyapı bilgi farkına bak.

Sadece düşünmene bak :)

2012-03-13 22:25:26
Bence bu işler için
brutal160Serbay FidanAvatar

Bence bu işler için kurslara , özel derslere gerek yok. İnternette bu kadar fazla kaynak varken üstelik alanında öncü olan gnomon ve digitaltutors varken hele hele kesinlikle kursa gerek yok , en başından en sonuna kadar her türlü eğitimi merak ettiğinizi bulabiliyorsunuz. Bende yeni başlayanlardanım daha bu işe öğrenciyim birde bu kurs ve özel ders ücretlerini hiç bir şekilde karşılayacak ekonomiye sahip değilim o yüzden internetten bu sitelerin eğitimlerini indiriyorum , ingilizce bilgim var ama olmayan arkadaşlarımız bile bu eğitimlerden anlayabilir sonuçta görsel eğitimler. Ve bir diğer güzelliğide aynı anda birden çok program öğrenebilirsiniz örneğin ben Maya , After Effects , nuke ve C4D öğreniyorum aynı anda bu programlar için kursa gitmeye ne ömür ne para yeter arkadaşlar bence.

2012-03-14 14:02:09
  • Erkek
Başlangıç seviyesini geçtiyseniz
Querorz

Başlangıç seviyesini geçtiyseniz usta bir hocadan özel dersler alın. En faydalısı olacaktır. 10 saat özel ders almakla inanın bir kursa gidip 3 sene ders görmekle öğreneceğinizden çok fazlasını öğrenirsiniz.

2012-03-14 15:37:57
Serbay beyin söylediğide bir
Mrkaya

Serbay beyin söylediğide bir yoldur.

Ama bu iş için,kurslara ve özel derslere gerek yoktur demesi çok yalnıştır.Başlangıç seviyeni kendin internette geliştirebilirsin.Daha ilerisini istiyorsan ve altyapını güçlendirmek istiyorsan , ki şuan piyasada sağlam eğitim veren yok , hoca varsa eğitim alabiliyorsan özel dersle bilgine bilgi,alt yapına alt yapı , yeteneğine yetenek ekleyeceksin.Özel derse kursa gerek yok demek yalnış , bu işler özel ders yada kurssuz olmaz.Enazından belli bir seviyeyi yada kısmı iki eğitimden birinden alman şart.Ha kendi azmiyle kendi başına yapanlarda var ama sayıları cok cok az.

Ekonomik durum cok farklı tabiki herkes kendine göre ayarlar.Umarım başarılı olursunuz serbay bey.

İyi forumlar

2012-03-14 20:04:25
@Mrkaya Aslında gerek
brutal160Serbay FidanAvatar

@Mrkaya

Aslında gerek yok derken çok uzun bir süre gerek yok bana göre yukarıda kesinlikle gerek yok demişim o biraz aşırı olmuş ama , ilk önce kişi kendini geliştirmeli kendini görmeli denemeli yanılmalı bana göre özellikle yaşı gençse çünkü önünde zaman var bolca kaldı ki insan hata yaparak öğrendiği şeyleri kolay kolay unutmaz. Ha bir gün bakar ki eli yatkın çok iyi işler çıkartıyor ama örneğin bunları animasyon`a çevirirken çok yetenekli değil o zaman gider bir bu işte iyi olan birisinden animasyon özel dersi alır ya da Rigging üzerine özel ders alır vs.. zaten bu yola baş koyacak adam kaz gelecek yerden tavuk esirgemez bugün özel derse 4000 TL versek öğrendiğimiz şeylerle belki aylık kazancımız bile ondan fazla olacak.

Şahsen ben kendi açımdan düşüncem ilk önce 1 , 1,5 yıl kadar kendim öğrenicem sonrasında ya Gnomon School of Visual Effects`e gidicem 3 aylık eğitim paketleri var ve yurtdışından öğrenci kabul ediyorlar , 6 aylıkta vize veriyorlar. Ya da Erdem Taylan`ın sahibi olduğu http://www.camptr.com/ kursa ve kendisinin verdiği eğitimlere gidicem yani eğer kursa gidilecekse ya da özel ders alınacaksada verdiğimiz paraya değmeli bana göre.

2012-03-15 23:43:30
  • Erkek
@Serbay bey ,
Mrkaya

@Serbay bey ,

Tabiiki de , önce kendini denemeli kursa yada özel derse gitmeden geliştirmeli.1-1.5 yıl tam süresidir aslında ama bunu az indirgersek 5-6 ay kadar kendini geliştirmeli kişi,seçeceği alan üzerine yoğunlaşmalı.Daha sonra tıkandığı yerde , özel ders almalı (ben özel ders tercih ediyorum).

Erdem taylanın sahibi olduğu camptr yi bende biliyorum geçen araştırdıgımda karsıma cıktı,ama bana fiyatları cok uçuk geldi 10 haftalık karakter animasyon eğitimi 4350 tl idi sanırsam 30 haftalık bir paket oluşturmuşlar 16150 tl gibi birşey yapıyor.Türkiyede 16bin tl veripte 30 hafatlık bir eğitim programına katılacak biri oldugunu düşünmüyorum ben enazından o para türkiye şartlarına göre çok üstünde.Verilen eğitim kalitesi bilinmez , sitede kesin olarak vaat edilmesede kursiyerlere ne staj hakkı tanınıyor nede işe yerleştirme konusunda danışmanlık.Eğitim oldu bitti serfitikanı aldın bitti bu kadarla bitiyor.

Şöyle bir durum var, türkiye böyle giderse gelecek 7 seneye kadar uzun metraj animasyon filmi yapamayacak konumda olacak yada zorlanacak.Türkiyede kendini ispatlamış birkaç eğitmen sıfatında kişiler var.Örnek vermek gerekirse ,erdem taylan , cemre özkurt vs vs. Türkiyede 3-5 değil 7-8 tane her dalda sağlam eğitim verebilecek eğitmenler var.

Türkiyede uzun metraj film mi yapmak istiyorsunuz ?
Animasyon konusunda Türkiyenindemi ön planda olmasını istiyorsunuz ?
Bizde bunu yapmalıyız başarmalıyız , destek olmalıyız mı demek istiyorsunuz ?
Kardşeim ozaman toplanın tek çatı altında , alanınızda uzman oldugunuz dalda eğitim verin.Ama öyle 4,6,8,15 bin tl istemek nedemekdir ya ? bu ülkede bu parayı verebilecek + bu sektöre hevesli insan ne kadardır Allah için ?

Şimdi sektörde çalışıpta haftanın 1 günü yada müsait olduğu günler , eğitim verseler , makul bir fiyata.Hem eğitimde alacağı ücret ve calıstıgı yerdeki alacagı ücret yetmiyor mu ?

Destek vermek isteyenler öncelikle , eğitim fiyatlarını Türkiye şartlarına göre çeekecekler .Ellerini taşın altına koyacaklar.

Sonrada göğsümüzü gere gere uzun metraj filmler çıkarıcaz.

İyi forumlar

2012-03-16 19:51:45

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!