Genel Konular : Telif Hakkı

Telif Hakkı
TuncAxoyTunç AksoyAvatar

Konuyu belki önceden tecrübe etmiş birisi vardır diye bir danışmak istedim.

Şu an çalıştığım firmadan sorunlu olarak ayrılmam halinde yasal olarak kendi yaptığım 3D render çalışmalarını yeni açacağım bir firmanın referanslarında kullanabilir miyim?

Bu resimlerin %80 i dışarıyla paylaşılmış gizliliği olmayan resimler. Ama şöyle bir şey var; bu projeler her ne kadar görsel olarak etrafa gönderilse de hiç biri gerçekte üretilmedi. Müşterilere ön tanıtım amaçlı yapılıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

CG Artist www.tuncaksoy.com www.3danimasyon.org
2012-03-14 09:23:09
  • Erkek
o görüntülerin tümü çalıştığınız
cebliyunus akdagcik

o görüntülerin tümü çalıştığınız firmaya ait. bu nedenle izinleri olmadan kullanmanız sorun yaratabilir. ne amaçla kullandıkları önemli değil. o görüntüleri üretmeniz için size maaş veriyorlar, çıkan ürünlerde doğal olarak onlara ait oluyor.

www.cebli.com
2012-03-14 11:34:45
  • Erkek
Ben o firma ile
TuncAxoyTunç AksoyAvatar

Ben o firma ile aynı işi yapmıyorum ama. Ben görselleştiriyorum. Bu adam ürünü satışını yapıyor. Ben açtığım birmada da bunları görsel tasarım örnekleri olarak kullanacağım.

Bu konu biraz "kişisel yetenek" kapsamında farklı değerlendiriliyordu sanırım ama emin değilim.

Bu konuda danışabileceğim bir avukatta yok. Konu biraz farklı olduğu için tüm avukatlar bilgi sahibi değil =/

Bu arada "firma parasını verdi yaptırdı, sahibi onlar" gibi bir durum olsa aslında bu tüm sektörde olur ve dışarıdan yapılan işlerde bile geçerli olur diye düşünüyorum. Yani ajanslar sürekli başka firmalara işler yapıyor. O referansı kullanmadan yeni bir iş alınamaz. Bununla ilgili bir uygulama kesin vardır sanıyorum.

2012-03-14 11:59:37 Edit:2012-03-14 13:47:34
  • Erkek
Bu konuyu en doğru
dream_designerAhmet KABAKBAŞAvatar

Bu konuyu en doğru şekilde öğrenebileceğin yer bir patent avukatıdır.
Danışmanlık ücreti alacaktır muhtemelen ama sağlıklı bilgi edinebilirsin. Yada internette görmüştüm birkaç yerde hukuki danışmanlık siteleri, forumları falan var.. Sen derdini anlatıyorsun, avukatlar yardımcı oluyorlar. Öyle biyerlere yazarsan sorununu faydası olacaktır..

21 Volts Creative
2012-03-14 14:41:12
  • Erkek
sadece bildiğim kadarıyla cevap
ArkondeRAlper SözenAvatar

sadece bildiğim kadarıyla cevap yazacağım, söylediklerim baştan aşağı yanlış da olabilir ama daha önce tasarım tescili üzerine bir avukatla sohbet etme şansım olmuştu. Eğer tasarımları teslim ettiğiniz firma bunlar için tescil almamışsa siz bu tasarımları tescilleyerek kullanabilirsiniz. Fakat cebli`nin söylediği şey de doğru, bu tasarımlar için firmadan ücret aldıysanız bu çok da etik bir davranış olmaz. Önceden çalıştığınız firmayla bir sözleşme imzaladıysanız, bu sözleşmedeki koşulların da bir bağlayıcılığı olacaktır elbette.

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2012-03-14 15:06:39
  • Erkek
Tasarımların kullanım haklarını verdiğinize
volkinefendiVolkin EfendiAvatar

Tasarımların kullanım haklarını verdiğinize ve sizin kullanmayacağınıza dair
bir sözleşme imzaladınız mı? Tasarımların sizin olduğunu ispat edebilir durumda mısınız? (proje dosyası elinizde mi yada onların kullandığı tarihten önce kendinize yada başkasına mail ile ilettiniz mi vs.)
Eğer işleri sizin yaptığınızı ispat edebilir durumdaysanız ve kullanmanızı engelleyecek bir sözleşmeyle hakları devretmediyseniz bilakis onların kullanımı legal olmaz. O yüzden işini daha ciddiye alan firmalar çalışanlarıyla sözleşmeyle çalışır. İşlerinizin ne olduğunu bilmediğim için tasarım sınıfına girip girmediğini de bilmiyorum ama tasarım somut bir mal olmadığı için satılan; çıkan iş değil kullanım hakkıdır diye biliyorum.
Elin adamı yaptığı müziklerde albümünden parasını almasına rağmen radyoda her çaldığında para almaya devam ederken, yaptığın resmi t-shirte basanlardan para almaya devam ederken, seslendirmenler bile tv reklamlarında parasını almasına rağmen sinema gösterimi ve radyo spotunda da aynı ses kullanınca yarım kaşe daha alırken(Türkiye`de de böyle), kendi tasarımını kullanmanın ahlaki kısmını tartışmak bile abes olur. Ülkede yasaların düzgün uygulanamıyor olması yasalarca haklarımız olmadığı anlamına gelmiyor. Hala Avrupa temelli yasaları kullanıyoruz. Ne zaman arap toplumlarının yasalarınca yönetiliriz işte o zaman haklarınızı kaybedeceğinizden korkun.

2012-03-14 16:12:10 Edit:2012-03-14 16:21:55
  • Erkek
Yorumlar için teşekkürler
TuncAxoyTunç AksoyAvatar

Yorumlar için teşekkürler

Aslında firma ile bir sözleşmem var ve onda sanırım firmaya ait bilgilerin dışarıda kullanılmaması şeklinde bir madde vardı. Ama tabi tasarımları benim yaptığımı her şekilde kanıtlayabilirim.

Ama bu durumda en iyisi sanırım iş yeri ile arayı bozmadan ayrılmanın yolunu bulmak. Hatta mümkünse referansların kullanım hakkını alabileceğim bir imza vs. de faydalı olabilir.

Ben konu ile ilgili bir hukuki açıklama da bulursam sizlerle paylaşacağım.
Teşekkürler

2012-03-14 17:06:56
  • Erkek
Tunç bey şöylede yapabilirsiniz
Mrkaya

Tunç bey şöylede yapabilirsiniz ;

Tescil değilde , yeni açacağınz firmaya referans olarak önceden 1-2 tane calısma yaparsınız,yanınada daha önce calıstıgım firmadaki yaptıklarım diye ekleyebilirsiniz , o resinleri.Ve hiçbir sorun cıkarmaz o şekilde.

2012-03-14 20:15:09
bu tür şirketlerin önem
meto007metin karakayaAvatar

bu tür şirketlerin önem verdiği olay reklamdır.
bence şirketin logosunu yaptığınız tasarımların bi köşesine yapıştırın tasarım her ne kadar sizin olsada çalışma şirkete aittir çünkü ve bunuda şirket yöneticisine açıkladığınız durumda bence bi sorun çıkmaz.

Gülersen Herkes Seninle Güler.. Ağlarsan, Tek Başına Ağlarsın...
2012-03-14 20:57:24
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!