Genel Konular : Çizgi film ve Animasyon bölümü için gerekli alt yapı

Çizgi film ve Animasyon bölümü için gerekli alt yapı
kayhankaplankayhan kaplan

Sevgili Arkadaşlar
Uzun yıllardır bu siteyi zaman buldukça takip etmekteyim. Mimarlık fakültesinde öğretim üyesiyim ama mimarlıktan daha fazla yıllardır sadece 3d görseleştirme ve çizimle uğraşıyorum. Kendi özel çabalarımla 2 yıl önce kendi üniversitemde büyük birokrasi işlemlerinden sonra "Bilgisayar destekli tasarım ve Animasyon böümünü 2 yıllık olarak kurmayı başardım. geçen yıl mezun verdik.
şimdi bir İstanbul da bir vakıf üniversitesinde bu okulun 4 yıllık bölümünü açmak istiyorum. Ancak 4 yıllık bölümler için 2-3 öğretim üyesi gerekiyor. Acaba içinizde yada çevrenizde bu konularla ilgili olupda doktorasını yapmiş kişilerle var mı? Bu arkadaşlarla özel olarak görüşebilirim. Kusura bakmayın direk konuya girdim.
Bu arada galeri sayfalarına eklediğim çalışmalarım Tübitak destekli bir projeye ait. Geçen yıl benim lideliğimde öğrecilerle bitirdiğimiz proje 3 yıl sürdü. MS 528 yılında Dünyanın en büyük 3. kenti olan Antakyanın bilimsel verilere bağlı olarak görselleştirilmesi ve modellemesi şeklinde idi. Şimdi bu projenin devamı olarak uzun metrajlı bir animasyon filmi düşünüyoruz. Senaryo John Grant tarafından bu amaç için yazıldı. Sponsorlar için bir katalog hazırladım karakterler mekanlar konu vb.. bunuda galeriye keldim.
yorumlarınız çok önemli...

tekrar üzgünüm tek bir konu içinde çok fazla şeyden bahsettim.

2011-11-17 15:52:12 Edit:2011-11-17 16:17:19
  • Erkek
Çok iyi gelişmelerden haberdar
ulasdenizulaş deniz

Çok iyi gelişmelerden haberdar etmişsiniz. Teşekkürler. bunları duymak hatta gelişimine katkıda bulunmak, bu sitedekilerin pek çoğunun yapmak isteyeceği şey olacaktır. Açtığınız konuyla alakalı olmayabilir ancak benim de danışmak istediğim birşey var.

Ben yüksek lisansımı makine enerji üzerine yapıyorum. Fakat 3d üzrine doktora ya da yüksek lisans yapmayı istiyorum. Özellikle de Renderin fiziksel özeelikleri üzerine çalışmak istiyordum. Yani aslında Render işeminin Fiziği ya da matemetiği üzerine çalışmak istiyorum. ( Fizik mezunuyum) Olmazsa, 3d ve animasyon üzerine çalışmak istiyorum. Sorum şu: Türküye de bu amaçlarımdan birini geçekleştirebileceğim bir kurum var mı? Öncelikli olarak Render üzerine yüksek lisans ya da doktora çalıması yapabilir miyim? olmazsa, vakıf üniversitesinde böyle bir program açtığınızda y. lisans ya da doktora için başvurabilir miyim?

2011-11-17 16:02:48
  • Erkek
sevgili Ulaş ben kendi

sevgili Ulaş
ben kendi Mimarlık bölümümde imkanlar ve öğrenci istekli olduğu takdirde mutlaka 3d görseleştirme konularında Lisansüstü tez yaptırıyorum. Mesela en son Oyun motorları(3d quest kullandık.) ve 3d yazılımlarında kullanımları ile ilgili bir tez bitirdik. Ben özellikle diğer anabilimdallarından öğrenci alıyorum(makine, Harita jeoloji matematik yada zik fark etmiyor yeterki öğrenci bu konularda istekli ve sabırlı olsun ve özellikle sabır bence.

Şimdi bazı üniversitelerde Enformatik ve bilişim anabilimdalı adı altında bir Lisansüstü program açıldı. bu program diğer anabilm dalındaki öğretim üyelerinden oluşuyor. yani konu ile ilgili bir çeşit toplama bölüm gibi. bu anabilimdalındalında uygun bir danışman bulursan en uygunu bölüm bu olur.
Benim amacımda bu yeni vakıf üniversitesinde böyle bir anabilimdalı oluşturarak herbölümden mezun arkadaşlarla çalışmak. seneye istanbul da umarım açılacaktır. çünkü bu konuya ilgi son yıllarda çok arttı.

2011-11-17 16:28:12
  • Erkek
Tebrik ederim başarınızı.
GueroHasan Çimen

Tebrik ederim başarınızı.

Bende bu yıl lise sondayım 5 yıldır bu işi yapıyorum.Hangi üniversite sizinki bu bölümü düşünüyorun o yüzden soruyorum.Uzmanlık alanım particle fx.

İsterseniz derste verebilirim :D :)

Kolay gelsin.

www.sciencevfx.com
2011-11-17 16:34:39
  • Erkek
Kusura bakmayın üniveriste adını

Kusura bakmayın üniveriste adını yazmayı unutmuşum. Ben şu an Mustafa Kemal Üniversitesi(hatay) Mimarlık Fakültesindeyim. İki yıllık bölümüde bu universitede açtık. Ancak siz de biliyorsunuz ki Benimde memleketim olan İstanbul farklı.. her iş için . bu nedenle bu yıl sonunda en geç, bir vakıf üniversitesine geçiyorum. Ders vermek konusuna gelince kesinlikle çok iyi olur. bu sitedeki her arkadaşın deneyimleri bence çok değerli. kaldığın şehri bilmiyorum Ancak biliyorsun hatay çok uzak ama umarım seneye yeni bölümde destekleri severek kabul ederiz.

2011-11-17 16:44:08
  • Erkek
iyi sizler gibi öğretim
arkhe74Kirli, Çürük ve Adi

iyi sizler gibi öğretim elemanlarımız var başımızda.

www.leventoget.com
2011-11-17 17:02:59
  • Erkek
Hocam Peki, alakasız bir
ulasdenizulaş deniz

Hocam Peki, alakasız bir bölümde yüksek lisans yapmış biri olarak, araştırma görevlisi ya da asistan olarak, kuracağınız kadroda yer alabilir miyim? Elbette ki eşzamanlı olarak doktora eğitimi alarak. Bu

2011-11-17 18:25:19
  • Erkek
Ben de yüksek lisansımı
Problem

Ben de yüksek lisansımı Enformatik bölümü Bilgisayar ortamında sanat ve tasarım konusunda yapıyorum, muhtemelen ikinci yarıyılda ben de özel bir ünivesitede ders vermeye başlıyorum. Enformatik bölümleri konusunda bilgi verebilirim,
Bununla birlikte Kayhan Beyi de uğraşlarından dolayı kutlarım, fakat genel bir problem olarak söylüyorum, nedense tüm 3d destekli öğretim yapan kurumlar mimari sektörü hedefliyor, mesela Kayhan bey de bahsetmiş, projeleri yine mimari görselleştirme veya peyzaj temelli diyebiliriz.
Ben şahsi görüş olarak daha geniş bir yelpaze öneriyorum, herkesçe malumdur, mimari sektör tam anlamıyla kısır döngü halinde ilerliyor, bence bu tür eğitimler daha geniş yelpazede yapılırsa mezunlar, bu geniş yelpaze içinde daha farklı alanlara yönelebilirler, mesela tıbbi animasyon sektörü şu an boş durumda. Bunun gibi bir çok alan var.

2011-11-18 00:12:40
Bu arada yukarıdaki değerlendirmeyi,
Problem

Bu arada yukarıdaki değerlendirmeyi, İstanbuldaki MSGSÜ,YTÜ ve İTÜ de bulunan Bilgisayar destekli tasarım bölümlerini baz alarak yaptığımı da belirtmek isterim.

2011-11-18 00:16:34
Peki Ozan Bey,
ulasdenizulaş deniz

Peki Ozan Bey, ne istediğimi anlatabildim mi? Ben işin sanat yönünü değil, teknik yönünü hedefliyorum. Yani bir fizikçi olarak Render-ışık -malzeme ve nesneler arasında ki ilişkiler üzerine çalışmak istiyorum. Bu anlamda çalışabilceğim bir Üniversite var mı? Özellikle de İstanbul`da.

2011-11-18 00:59:44 Edit:2011-11-18 01:13:29
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!