Genel Konular : Türkçenin bir eksiği yok. Ya sizin?

Türkçenin bir eksiği yok. Ya sizin?
dragutTarkan ASLANAvatar

Türkçenin bir eksiği yok. Ya sizin?

‎* Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter. * “gelcem, gitcem, gidiyom” denilmez “geleceğim, gideceğim, gidiyorum” denilir. * “Herkez” denilmez “herkes” denilir. * “Yaaaa” çok laubali bir sözdür. * “bU şEkiLDE” yazmak sadece okuyanı yorar. * “Yanlız” değil “Yalnız” denilir. * “ğ” harfi “g” şeklinde yazılmaz. * “Bende, sende” yazılmaz, “Ben de, sen de” yazılır. * “Dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır. * “Geldimi?” yazılmaz “Geldi mi?” yazılır. * Soru takıları ayrı yazılır. * “OK`mi?” değil, “Tamam mı?” denilir. * “ahmet, belgin, duru” yazılmaz. “Ahmet, Belgin, Duru” yazılır. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır. * “ki” eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, iyelik eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır. * “v” yerine “w” yazılmaz ve bunun gibi bize ait olmayan harfleri kullanmayalım. * Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır.

http://3de-Studio.com 0 505 939 93 09 https://www.behance.net/TarkanAslan
2011-11-29 08:51:45 Edit:2011-11-29 08:52:08
  • Erkek
Bu hataların tümünü forumda
vertexusOrhun EvcimenAvatar

Bu hataların tümünü forumda görmek mümkün.

orhun.artstation.com
2011-11-29 11:20:00
  • Erkek
Bu konu, benim de
YasarTasYaşar TaşAvatar

Bu konu, benim de çokça üzerinde durduğum bir konu. Bazıları "ya nolcak aaabi, takılıos işte" ya da "yaa koca ülkeye benim yazımla noolur aaabi" gibi bir yavşama eğiliminde olabiliyor. Ancak unutmayalım ki, toplumları çökertmenin en kestirme yolu kültürel baltalamalardır. MSN dili diye birşey gelişti. İnanılır gibi değil, hatta ürkütücü. İlkeli, düzgün olanları tenzih ederim ama gençliğin bir çoğu Türkçe bilmiyor.
Lütfen ama lütfen hassas olalım. Gerçekten de uzun vadede ülkemizi yok edecek, köleleştirecek bir siyasetin basit gibi görünen ilk adımları.
Herkese sevgilerimle...

2011-11-29 11:35:31
  • Erkek
Burda bir edebiyat eseri
Seyhan_EFENDILERSeyhan EFENDİLERAvatar

Burda bir edebiyat eseri çıkarılmıyor ama bence de birza daha dikkatli yazılabilir.

http://deman3d.blogspot.com/
2011-11-29 11:36:21
  • Erkek
Dilini kaybeden bir millet, herşeyini kaybetmiş demektir.
torukmactoGökhan PUNAR

Türk demek dil demektir. Millet olmanın en önemli özelliklerinden birisi de dildir. Türk Milleti`ndenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk Kültüründen ve Türk Toplumundan olduğunu ileri sürerse buna inanmak doğru olmaz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Zifiri karanlığa mahkum yürekler. Kar beyaz hakikati fehmedemezler.
2011-11-29 11:42:12
  • Erkek
* “Bende, sende” yazılmaz,

* “Bende, sende” yazılmaz, “Ben de, sen de” yazılır. * "Bende" ve "ben de"

"Bende" ve "ben de" sözcüklerinin anlamı farklıdır. Kalemim kimde sorusunun yanıtı "bende" dir.  Uyumak istiyorum diyen birine "ben de" denilir. Yazınıza ek yapmak istedim ☺

Günel Ayvacı
2011-11-29 11:53:52 Edit:2011-11-30 01:07:16
  • Bayan
Mutlu oldum
dream_designerAhmet KABAKBAŞAvatar

Böyle bir konunun açılmasından mutlu oldum aslında, çünkü forumda yukarıda bahsedilen yanlışların hepsini bol miktarda görmek mümkün.

Yıllardır takip ettiğim bir site de var bununla ilgili, çok da başarılı bir site. İsmi ilgilimi çekmişti zamanında, şimdi bile takip ediyorum :)

http://www.dahianlamindakideayriyazilir.com/

21 Volts Creative
2011-11-29 12:06:15
  • Erkek
bunlaru okula giden çoğu
blogbariscanBarış Can ÖztürkAvatar

bunlaru okula giden çoğu kişi bilir,türkçe dersini görmüştür herhalde,bu kelimelerin böyle yazılmasının nedeni zamandan kazanmak,kısa kesmek vs,kelimelerin direkt yanlış yazımından bahsetmiyorum,selam yerine slm,naber yerine nbr yazılması gibi

bir sorun yok,abartmayın

2011-11-29 12:46:19 Edit:2011-11-29 13:01:16
  • Erkek
bu tür konuşmaları yeni
meto007metin karakayaAvatar

Bu tür konuşmaları yeni nesil çok yapıyor hatta 16-17 yaşında biriyle konuşurken her seferinde uyarıyorum Türkçe`yi doğru kullan diye ama yeni nesil alışmış Türkçe`yi kısaltarak kullanmaya.

msn gençliğinin önüne geçmek lazım...

Gülersen Herkes Seninle Güler.. Ağlarsan, Tek Başına Ağlarsın...
2011-11-29 13:00:08 Edit:2011-11-29 18:02:24
  • Erkek
Burası 3d forumu.Türkçede konulur
GueroHasan Çimen

Burası 3d forumu.Türkçede konulur ingilizcede 2007 den beri bu forumu takip ediyorum hep bu konu karşıdakide ders almıyor söyleyen hep geri zekalı durumuna düşüyor.Zaten bu konu başlı başına ahmaklık.

www.sciencevfx.com
2011-11-29 14:27:53
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!