Genel Konular : sigara illetini ahada bırakıyorum

sigara illetini ahada bırakıyorum
melkor_Erkan YILDIRIMAvatar

Evet arkadaşlar uzun süren bir alışkanlığı, bir illeti bırakmaya karar vermiş bulunmaktayım. Yaklaşık 17 yıldır lise sonda bir arkadaşımla iddia sonucu başlayıp bi daha kendisi ile ilişkimi kesemediğim bir alışkanlıktan kurtulmaya karar verdim. "171 sigara bıraktırma" hattı vasıtası ile 2 hafta kadar önce sağlık kuruluşundan destek almaya başladım ve an itibari ile ilk ilacı almış bulunmaktayım. 3 aylık bir tedavi süreci olacak.

düşüncem haftalık peryotlar ile bu başlığa gelişmeleri yazmak tabi site için bir sakıncası yoksa, başarılı olur isem benim gibi bırakmayı düşünenlere bir yol gösterici olur diye ümit etmekteyim.

MODO, rhino
2011-09-22 12:32:36 Edit:2011-09-22 12:33:28
  • Erkek
ERkan çok çok sevindim
arkhe74Kirli, Çürük ve Adi

ERkan çok çok sevindim paşam.
Darısı başıma.
Biraz bilgi verirmisin nasıl bir süreç, nereye başvurdun, maddi boyutu nedir?

Acil bırakmam lazım artık.

www.leventoget.com
2011-09-22 13:19:03
  • Erkek
Ben de bırakmak için
ulasdenizulaş deniz

Ben de bırakmak için katılacağım, bilgi verirsen sevinirim. Öncülük yapmış olursunuz.

2011-09-22 13:21:56
  • Erkek
Tebrikler :) Darısı
ArkondeRAlper SözenAvatar

Tebrikler :)

Darısı başımıza...

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2011-09-22 13:40:36
  • Erkek
Tebrikler, darısı tüm bırakmak
Derya BirinciDerya BirinciAvatar

Tebrikler, darısı tüm bırakmak isteyenlerin başına. Bu sürecin sizin için zahmetsiz geçmesini temenni ederim. Ayrıca süreci paylaşma isteğiniz de pek çokları için yüreklendirici olacaktır. Şimdiden geçmiş olsun diyelim.

2011-09-22 13:41:36
  • Bayan
171 i arıyorsunuz randevu

171 i arıyorsunuz randevu alabileceğiniz hastahanelerin listesini veriyorlar. Ben Ankara`da Başkent Üniversitesi Hastahanesi`nden aldım günü diğerleri 2 ay gibi bir süre veriyordu. Muayene ücreti olarak 37 lira gibi bi ücret ödedim, ama yaptıkları testler (nefes,kan,kalp ritmi ve göğüs filmi) zaten bunu karşılıyor.

Test sonuçlarından sonra Sağlık Bakanlığının sistemine girişiniz yapılıyo burada dikkat etmeniz gereken nokta sistem girişi itibari ile 4 - 15 gün arasında ilacınızı almanız lazım 15 gün geçince ilaç hakkınızı kaybediyorsunuz. Bir ip ucu ben yapmadım ama daha etkili olan champix isimli ilacı almak için içtiğiniz sigara adetini falan az abartın 1 paket içiyorsanız 30-40 adet diyin :D

verdikleri ilacı 1 hafta sigara ile birlikte kullanıyorsunuz 50 mg bu doz 4 gün 1 tane 5. günden sonra 2 tane alıyorsunuz 2. haftadan itibaren 100 mg 2 adet alıyorsunuz ve bu hafta içinde kesin olarak sigara bırakma gününüzü kafanızda belirliyorsunuz doktorumun (ve internetteki bir kaç site) bana verdiği bilgiye göre sigarayı bırakmak isteyenler için %70 başarılı.

Not : Unutmuşum kusura bakmayın pisikolojik rahatsızlığı bulunanlara depresyon şeker kalp kastalarına önerilmiyor, ayrıca hamilelerin kullanması kesinlikle yasak

bide sağlık bakanlığı ilacı ücretsiz veriyor. ancak ben uğraşmıyım gideyim eczaneden alayım denirse ilk başlangıç paketi 179 tl gibi sonraki 2 paket ( her biri 30 günlük) 300 tl hesap ederseniz sigara parasına sigara bırakıyor soraki aylarda ise sigara paranız cebinizde kalıyor :D

MODO, rhino
2011-09-22 13:47:13 Edit:2011-09-22 14:21:24
  • Erkek
yukarıda söz ettiklerim sağlık

yukarıda söz ettiklerim sağlık bakanlığı normal süreci birde ilaç ne için olursa olsun doktor kontrolü olmadan alınmamalı neticede etkin maddeleri bir antidepresan yan etki durumları falan var.

bide sigarayı bırakmak istemek önemli benim bu sene içerisindeki 2. girişimim ilkinde bıraktım vücudumda gelişen sorunlar ( kendiliğinden açılan yaralar aşırı kilo alma vs.) yüzünden tekrar başladım. İnşallah bu sefer kesin olarak bırakacağım kararlıyım.

MODO, rhino
2011-09-22 14:00:39
  • Erkek
Çok güzel ,tebrikler :)
Silent AssassinBarış Can ÖztürkAvatar

Çok güzel ,tebrikler :) 17 yıl çok uzun bir süre, umarım o zaman diliminde buna dönüşmedi ciğerleriniz..

http://www.youtube.com/watch?v=2glFau9ORAY

http://www.vimeo.com/user849027
2011-09-22 14:33:42
  • Erkek
merak etmeyin barış bey

merak etmeyin barış bey yukarıda da söyledim nefes-kan-akciğer ve kalp durumuna bakıldı normal sayılacak değerlerde akciğerler için herhangi bir sorun yok sigara içen birisi için sağlıklı sayılabilecek durumda

MODO, rhino
2011-09-22 14:38:26 Edit:2011-09-22 14:39:25
  • Erkek
Süper ! O zaman
Silent AssassinBarış Can ÖztürkAvatar

Süper ! O zaman geri dönüş de rahat olacaktır sizin için.
Umarım eski sağlığınıza kavuşursunuz. :)

http://www.vimeo.com/user849027
2011-09-22 14:42:49
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!