Genel Konular : Hükümetten "YERLİ" Destek

Hükümetten "YERLİ" Destek
ricopasaaHalil TaşAvatar

Bugün okuduğum,okudukça keyif aldığım bir haberi paylaşmak istiyorum.Yıllardır Avrupa`da bazı ülkelerin oyun ve animasyon firmalarına verdikleri destekleri çevremde konuşurdum.Buradada bir kaç kez bu tarz tartışmaları yapmıştık.Daha önce hükümet destekli projelerde Evliya Çelebi ve Pepe`den ileriye gidememiştik ancak artık yarınlara daha umutlu bakacağımıza dair bir ışık var.Artık birazda iş oyun ve animasyon sektöründekilere düşüyor.Haber şu;

Crytek, 500 milyon dolarlık yatırımla ülkemize geliyor!
Müjdeli haberi başbakan verdi

Son zamanlarda yaşadığı maddi sıkıntılarla boğuşan ünlü Türk kökenli Alman oyun firması Crytek, bildiğiniz gibi küçülmeye gitmiş ve sadece 2 geliştirici stüdyosu haricinde bütün stüdyolarını kapatmıştı. Bulgaristan ofisinde çalışanlarına aylardır maaşlarını ödeyemeyen şirket için ülkemizde bazı kampanyalar başlatılmış ve şirkete sahip çıkılması gerektiği söylenmişti ki galiba bu yardım çağrısını birileri duymuş. Çünkü bugün Türkiye`nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni`ne katılan başbakan Binali Yıldırım, yaptığı uzun konuşmasının bir bölümünde üstü kapalı Crytek`in kurucuları Yerli kardeşlere değindi ve müjdeli haberi verdi.

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamasında, ``İşte bakıyoruz, bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200`den fazla ülkeye bunu satmış. Daha bunun ötesi var. Almanya`da yaşayan bir Giresunlu delikanlı var, o dünyadaki bu oyunların liste başı olanını yapıyor. Türkiye`de gelip yatırım yapacak, öngördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim havsalam zor alıyor, anlamıyor, başka bir dünya anlatıyor. Ama düşünce, geleceğin böyle olacağını anlamak zor değil.`` ifadelerine yer verdi. Yani başbakan, 200`den fazla oyun satan şirket olarak Türk firması TaleWorlds`den bahsetti ve hemen ardından Giresunlu delikanlı diyerek Yerli kardeşlerden birisini ima etti. Zira bildiğiniz gibi Yerli kardeşler aslen Giresunlu. Şu anlık şirketten gelen resmi bir onaylama yok ancak başbakanın Crytek firmasından bahsettiği konusunda herkes hemfikir. Maddi zorluklar yaşayan şirketin neden bu kadar büyük bir yatırımla ülkemize geleceği ise bilinmiyor.

Ancak teorilere göre şirkete bazı konularda devlet yardımı olacak ve bundan dolayı da Crytek, yatırım yapacak ülke olarak Türkiye`yi seçmiş. Bakalım şirket ülkemizde nasıl oyunlar geliştirecek bekleyip göreceğiz.

Kaynak:Merlininkazani.com

Ateş olmayan yerden duman tütmezmiş diyerek,inşallah gerçekleşir diyorum.

2016-12-25 23:19:29 Edit:2016-12-25 23:20:17
  • Erkek
Bu mükemmel bir haber.
mustfa25mustafa canAvatar

Bu mükemmel bir haber.
3d iş imkanlarıda çoğalabilir böyle bir durumda.
Tek yönlü düşünmemek lazım.
Crysis serisi müthiş başarılı bir oyun. Oyuna en güzel anlam katan kısım ise Türkçe konuşma replikleri. Argo cümleler oyuna müthiş derecede haz katıyor. Ben FPS türü oyunlarda bir tek Crysisten haz aldım oynar iken.

Umarım kısa zamanda bahsi geçen haber gerçekleşir.

Paylaşım için teşekkürler.

windows 10 pro 64-bit (monster abra a7 v3.1) 8 gb ram (1600 mhz) i7 4710MQ 2.50 ghz 120 gb ssd 1 tb hdd nvidia gtx 860m 2gb -128 bit
2016-12-26 00:00:17
  • Erkek
Çok iyi haber umarım
fasuto53Fatih Avatar

Çok iyi haber umarım böyle bir şey gerçekleşir. Gerçek olmasa dahi hükümetin oyun deyip bir tarafa itmemesi bile bir gelişme. Her ne kadar oyun sektörünün sadece oyuncu tarafıyla ilgili olsam da çok sevinirim böyle işlerin tamamen ülkemizde gelişip kök salmasına.

2016-12-26 01:46:44
  • Erkek
yapsınlar yatırımlarını tabi. biraz
kajaxatakan şıkoğluAvatar

yapsınlar yatırımlarını tabi. biraz da yerli çalışanlara maaş veremesinler. sorun olacağını zannetmiyorum. taş üstüne taş koyandan Rabbim razı olsun.

Selam ve düa ile.

edit: aldığım duyumlara göre "15 temmuz şehitler oyunu" diye oyun yaptıracaklarmış.
gazanız mübarek olsun.

selam ve düa...

vefasız hedef kitle
2016-12-26 08:18:25 Edit:2016-12-26 09:18:20
  • Erkek
Ben şunu anladım. Adam
DARK_LordMetin KALAYCIAvatar

Ben şunu anladım. Adam avrupayı dolandırmış şimdi Türk animatörleri kafalamaya mı geliyor? Siz diyorsunuz maaş ödeyecek güçleri yok diye. Haa belki de vergilerimizle biriken devletin hibe parasını almak için bi kendilerini gösterecek ve geri gidecekler. Avrupa da bu işi yapamayan insanlar Türkiyede 2. gün kepengi kapatır. Bu ülkede oyunlara para veren kimse yok

BIRGUN HERSEY KARANLIGA GOMULECEK... O AN GELDIGINDE OLUP BITENLERE SADECE BEN TANIK OLACAGIM
2016-12-26 08:47:12
  • Erkek
animatör
drekonNecmi DemirkeserAvatar

"...Adam avrupayı dolandırmış şimdi Türk animatörleri kafalamaya mı geliyor?.."

smiley 2

Game maker
2016-12-26 13:17:31
  • Erkek
mecbur olması gereken oluyor,
RenderAliAli DemirtaşAvatar

mecbur olması gereken oluyor, ios ve android oyunları gırla uzun zamandır normal bir oyun oynamadım android takılıyorum sector çok değişti ayak uyduramayıp şekillenemezssen yok olup gidersin acı gerçek.
geçen bir arkadaşım bağdat cad. de bile dükkanlar kapanıyor çok fazla dükkan sahibi kepenk kapatmasının ana sebeplerinden biri internet ortamında online alışverişler
bu trendi yakalayamayan kepenk kapatmak zorunda kira mı versin elemanların maşlarını mı versin vergimi...

2016-12-26 15:08:37
  • Erkek
Online alışveriş sisteminin hızla
mustfa25mustafa canAvatar

Online alışveriş sisteminin hızla yayılması bu gidişle herşeyin teknolojik yol ile halledilmesine olanak sağlıyor.

http://www.gzt.com/teknoloji/marketlerde-kasa-sirasi-derdine-son-amazondan-harika-alisveris-teknolojisi-2575634

Bu haberi daha önceden duymuştum. Günümüz teknolojisine bağlı olarak kasa sırası beklemeden markete girip alışverişinizi tamamlayıp alıp çıkıyorsunuz. Kredi kartınızdan yada şahsi başka bir hesaptan ücretini otomatik alıyor. Bunun Türkiyemizde olduğunu düşünür isekkk.... Gerisini sizler tahmin edin ..  smiley 2smiley 2smiley 2smiley 2

windows 10 pro 64-bit (monster abra a7 v3.1) 8 gb ram (1600 mhz) i7 4710MQ 2.50 ghz 120 gb ssd 1 tb hdd nvidia gtx 860m 2gb -128 bit
2016-12-26 16:16:33 Edit:2016-12-26 16:16:47
  • Erkek
Burdaki asıl gelişme Crytek`in
ricopasaaHalil TaşAvatar

Burdaki asıl gelişme Crytek`in Türkiye`de oyun yapacak olması değil.Sektörün artık hükğmet tarafından tanınması ve her türlü desteğe açık olacak olmaları.Firmalar önemli değil.A-B bir çok firma kendini tanıtma fırsatına sahip olacak.

Ayrıca Avrupayı dolandırmış Crytek lafınada güldüm :)

2016-12-26 17:10:41
  • Erkek
maalesef yıllarca özellikle 70
ricopasaaHalil TaşAvatar

maalesef yıllarca özellikle 70 ler den bu yana borçlarla dönmüş bi ülke olarak böyle şeyler hep lüks olarak görüldü.Doğrusu ekmeği,suyu bulamayan bir ülkede zaten teknolojinin gelişmesi çok mantıklı değil.Ancak son bi kaç yıldır özelliklede bu güzel bi durum.Evet uzun sürecek sistemin oturması ama sistemin içine dahil olmak bile bu iş ile uğraşanlara yetecek.Kaldı ki Türkiye`de grafikçiyim,animasyon yapıyorum vs diyenlerinde net olarak bilgisi olmadığını düşünürsek geliştirme fırsatı.Herkes bu fırsatı iyi değerlendirmeli.

2016-12-26 21:25:15 Edit:2016-12-26 21:25:57
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!