Genel Konular : kanalllara anımasyon satmak

kanalllara anımasyon satmak
feyzullah_tas

Değerli tr 3d üyeleri...3 boyutlu 10-15 bölümden oluşan bir animasyon serisini acaba kanllara nasıl satabiliriz.. ya da kanallar satın alıyor mu..satın alma ücretleri ve şartları nelerdir...
trt cocuk dışında diğer kanllar animasyonu hangi şartlar dahilinde alıyor..ücretleri vs...
şahsi bir ekip animasyon şirketi kurmadan da acaba yaptığı eserleri kanallara satabiliyor mu .lütfen acil cevaplar bekliyorum.....
selametle

2015-12-10 10:39:13 Edit:2015-12-10 10:44:52
trt
drekonNecmi DemirkeserAvatar

tanıdık dayı bulursan TRT tek geçiyor, tanıdık yoksa ettiğin masrafın yarısı fiyata satarsan, hemen alırlar, yoksa zor alırlar.

çizgi film kanalları yurt dışı firmalardan nasıl alıyor dersen: öncelikle Amerika ve avrupa TV kanallarına satıyorlar. geriye kalan ülkelere üçte biri fiyata verse bile zarar etmiyor.

Game maker
2015-12-10 10:54:16
  • Erkek
mesela pepe gibi
feyzullah_tas

mesela pepe gibi bir 5 dklık anımasyon 5*10 toplamda 50 dakıka eder yaklaşık olarak 20-30 milyar civarı etmez mı dersiniz....

peki o halde ne yapmak gerek..animasyon bilen bir ekip başka studyolara katılmadan şahsi olarak nasıl para kazanabilir...illa sinema filmimi çekmesi gerekiyor.....

2015-12-10 11:33:35 Edit:2015-12-10 11:37:10
planet çocuk
feyzullah_tas

planet çocuk yumurcak tv vs gibi kanalalra satılan filmlerden o halde studyolar nasıl para kazanıyor. bir studyoda en az 40 kişi çalışıyor.... ve bu çalışanlar ayda toplamda 4 bölüm seri çıkarıyorlar... 40 kişinin aylık maası asgari ücretle dahi hesaplasak 40 milyar eder....Ayşe Şule Bilgiç(pepe yapımcısı) şayet bu işten çok para kazanmazsa ne diye bu işi yapsın ki.....yanılıyor muyum....bu kadın her bölümden 10 milyar kazansa dahi aylık ancak çalışanların parasını ödeyebilir...
kısacası 5 dklık animasyon 2-3 milyardan daha mı aşağıya satılıyor....
bir tane bina projesi 3ds max ile modellnip satıldığında en ucuz fiyat olarak 500 milyondan başlıyor... kaldı ki 5 dk animasyonun içerisinde 24 kare*3600:86400 kare render eder....her kare yi 5 liradan dahi hesaplasak yaklaşık olarak 4-5 milyar eder en az..... yani...
selametle

2015-12-10 11:42:24
Bu konuyu bende öğrenmek
mustafakalaycimustafa kalaycı

Bu konuyu bende öğrenmek istiyorum su zamana kadar tam olarak öğrenemedim.

2015-12-10 12:08:17
  • Erkek
Özet Bilgi
setavu-------Avatar

Merhaba;

Ben Ayşe Hanımın ekibinden biri olarak cevap hakkımı kullanayım;

Bir çizgifilm satmak bu ülkede zor olduğu kadar güç her kanalın kendi birim fiyatı vardır ve bur birim fiyat malesef sizin beklentilerinizi karşılamaz, diğer bir konu lisans hakları eğer işi trt ye satacaksanız tüm lisans hakları ile sizden alır yani işiniz tutar yada ünlenirse yine elinize bir şey geçmeyecek demektir.

Burada size düşen sürümden kazanmak oluyor tek çıkar yol yani birden fazla proje yapıp hem yurt içi hem yurt dışı satmak.

Ama açıkcası çok zor işler tabiki kimsenin hevesini kırmayalım da gerçekten çok zor işler

Eğer elinizde projeniz varsa sunum hazırlayıp mevcut kanallara yollayın zaten öngörülebilinir bir iş ise size vaadedilen birim fiyatları söyleceklerdir ilk sezon ünlenir daha sonra oyuncu olmaya başladığınızda kendi fiyatınızı belirlersiniz.

2015-12-10 13:20:33 Edit:2015-12-10 13:22:53
  • Erkek
Malesef bu yoldan geçmiş
arnagras

Malesef bu yoldan geçmiş biri olarak şnu söylemek isterim. Etiğin masrafı karşılayabilecek tek kanal şu an için trt. Diğer kanallara bir çizgi film yapmak istiyorsan gerçekten ucuz ve çok ilgi çekebilecek bir şey yapman gerek. Onun dışında kimse işin ederini vermiyor ne yazık ki. Trt ye gelince tek kıstas var oda kanalın içinden sağlam bir bağlatın ve tanıdığın olacak :)(deneyimle sabittir)

2015-12-10 13:25:08
mustafa bey
feyzullah_tas

Şunu öğrenek isterim sadece 5 dklık anımasyon filmi trt dışındakiler için söylüyorum ortalama ne kadara alınır bana bu önemli

2015-12-10 13:38:16
mustafa bey
feyzullah_tas

cevaplarsanız çok makbule geçer....

biz 3-4 kişilik bir ekibiz bize ne önerirsiniz.. para kazanmak için illa bir firmeye mı katılmamız gerek....
sinema filmi mi yapmak gerek....
selametle

2015-12-10 13:40:19
5ddk lık bir animasyonu
arnagras

5ddk lık bir animasyonu özel kanallar çok tercih etmeyecektir. İşe tamamen ticari baktıkları için. Hem düşük maliyetli hem de süre olarak tatminkar bir çalışmayı tercih ederler. Sonuçta 5dkk lık bir çizgi filimin yayınına reklam alacak ve para kazanacak olması gerekiyor.

2015-12-10 13:42:06

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!