Genel Konular : winrarı hızlandırmak

winrarı hızlandırmak
compleYusuf ARUKAvatar

bir dosya sıkıştırıyorum,ve bunu 4,38 gblik partlara bölmem gerek dosyanın tam hali yaklaşık 80 gb.Ben bunu arşivlemeye başladığım zaman çok uzun sürüyor.üstelik cpu kullanımıda çok az %10 falan.Acaba ben işlemciye daha fazla yüklenerek bu süreyi azaltabilirmiyim.Yada başka bir yolu varmıdır.

winrar 4 64bit kullanıyorum

İt is only Business...
2011-07-19 15:21:38
  • Erkek
Alternatif programlar var onları
legolastDemo

Alternatif programlar var onları bi deneyin isterseniz turbozip quickzip gibi. Birde zip formatı rar dan daha hızlı arşivlenmesi lazım zannedersem.

2011-07-19 15:33:33
teşekkürler deneyeceğim
compleYusuf ARUKAvatar

teşekkürler deneyeceğim

İt is only Business...
2011-07-19 15:45:43
  • Erkek
zip yapınca partlara bölünmüyor,ve
compleYusuf ARUKAvatar

zip yapınca partlara bölünmüyor,ve dosya çok büyük diyor.

İt is only Business...
2011-07-19 15:57:06
  • Erkek
Programın son versiyonunu kullandığınızdan
ArkondeRAlper SözenAvatar

Programın son versiyonunu kullandığınızdan emin olun. Sonuçta dosya sıkıştırma doğrudan doğruya işlemci gücüne dayanan bir işlem. Ama dosya boyutu bahsettiğiniz gibi çok büyükse dosyanın tamamını RAM e yükleyip işlemek mümkün olmayağından burada belirleyici olan HDD in hızı olacak. Bir süre beklediğinizde RAM in dolup işlemci kullanımının arttığını göryor musunuz?

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2011-07-19 17:13:36
  • Erkek
winrarda "compression method" seçeneğini
xxonurxOnur YaşarAvatar

winrarda "compression method" seçeneğini fastest yaparsanız daha hızlı olur. ancak dosya daha az sıkıştırılacağı için part sayısı artabilir.

www.yasarmimarlik.com www.facebook.com/yasarmimarlik/
2011-07-19 17:23:11
  • Erkek
"Programın son versiyonunu kullandığınızdan
compleYusuf ARUKAvatar

"Programın son versiyonunu kullandığınızdan emin olun. Sonuçta dosya sıkıştırma doğrudan doğruya işlemci gücüne dayanan bir işlem. Ama dosya boyutu bahsettiğiniz gibi çok büyükse dosyanın tamamını RAM e yükleyip işlemek mümkün olmayağından burada belirleyici olan HDD in hızı olacak. Bir süre beklediğinizde RAM in dolup işlemci kullanımının arttığını göryor musunuz?"

ilk 5 dakika bekledim ama hiçbirşey değişmedi.Ram sabit kaldı.İşlemci de 10-20 arası geldi gitti

İt is only Business...
2011-07-19 17:32:01
  • Erkek
"winrarda "compression method" seçeneğini
compleYusuf ARUKAvatar

"winrarda "compression method" seçeneğini fastest yaparsanız daha hızlı olur. ancak dosya daha az sıkıştırılacağı için part sayısı artabilir."

benim bildiğim kadarıyla depolada daha hızlı oluyordu.İkisinide denedim ama hemen hemen değişen birşey olmadı.

İt is only Business...
2011-07-19 17:34:40
  • Erkek
hız testine tıkladımğım zaman
compleYusuf ARUKAvatar

hız testine tıkladımğım zaman cpu 80i buluyor ama arşivlerken 25i geçmiyor

İt is only Business...
2011-07-19 17:47:54
  • Erkek
5 dakika oldukça kısa
ArkondeRAlper SözenAvatar

5 dakika oldukça kısa bir zaman. 80 GB lık data yı HDD den sadece kopyalamaya kalkıştığınızı düşünün. Ortalama bir diskin efektif hızı 60 MB/sn gibi olsa bu

[(80x1024)/60]/60 = 22,75 dk.

gibi bir zaman alır. Kaldı ki winrar önce bu veri için bir temp dosyası oluşturup oraya kopyalayacak sonra onu tekrar okuyup işleyecek(sıkıştırıp parçalara bölecek), sonra da bu veriyi tekrar diske yazacak. En iyi tahminle 1,5 saatten uzun bir işlem olacaktır bence. Malesef buna yakın bir süreyi gözden çıkartmanız gerekiyor sanırım. Eğer programın işlemciyi efektif kullanmadığını düşünüyorsanız 50-60 MB gibi bir dosyayı sıkıştırıp işlemci kullanımını gözlemenizi tavsiye ederim. En azından dosya boyutu dışında kısıtlayıcı bir etken varsa farketmenize yardımcı olabilir. Tabii sıkıştırma oranı ne kadar yüksekse işlemciye gelen yük de o kadar çok olacaktır. Yani store seçeneğiyle sıkıştırdığınızda belki işlemcinin yüklendiğini farkedemeseniz de best seçeneğinde farkedersiniz.

Kolay gelsin...

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2011-07-19 20:06:20
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!