Genel Konular : 4K ve yeni Görsel Efekt Anlayışı

4K ve yeni Görsel Efekt Anlayışı
uncfilm

Geçen yıl, Avrupa fuarında gösterilecek olan uluslararası bir proje için hazırladığımız 4K görsel efektleri 3D alpha perdede ve hologramda izlediğimde çok etkilenmiştim.

4K görselin, detay bağlamında algıyı ne kadar güçlendirdiğini, bu defa çok daha canlı görmüştüm. Yaptığımız efektin içinde yaşıyor gibi hissettiğim bir andı...

O tarihlerde 4K yayın teknolojisinin Türkiye televizyonları için alt yapısının hazırlandığı konuşuluyordu.

TRT yakında 4K yayına başlayacak. Diğer ulusal kanalların bazıları da bu konuda hazırlık yapıyor.

Avrupa`nın bazı bölgelerinde ve Amerika`da bazı alanlarda yeni 4K yayın tipi başladı.

Beş - Altı yıl öncesine kadar PAL yayın sistemiyle yetinen görsel efekt anlayışı, FULL HD`nin yaygınlaşmasıyla, bu tabana uyumu güçlendirmek zorunda kalmıştı.
Şimdilerde 4K / Realistic 3D-4K yayın / render sisteminin uygulanması konuşuluyor.

Bu durum, donanımdan 3d yazılımlara, televizyondan sinema görseline, 3d gözlükten reel üç boyutlu hologram teknolojisine kadar bir çok alanda değişime yol açacak gibi...

Sanırım yeni çağ 4K olacak.

2015-03-18 09:53:45
4K sadece gelecek bir
koccAdnanAvatar

4K sadece gelecek bir kaç yil geçerli olacak çünkü simdiden 8K basladi bile... Ben geçenlerde  8K televizyon görünce 4K'nin lafi mi olur demistim...

Eğitim hayata hazırlanmak değildir ; Eğitim hayatın kendisidir.
2015-03-18 10:03:29
  • Erkek
yaya kalmak ne kadar
firketeyılmaz bağıran

yaya kalmak ne kadar zormuş yaaaaa!!!!

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değer
2015-03-18 16:53:10
  • Erkek
Vışş
uncfilm

Aynen başlıktaki gibi

2015-03-18 19:42:31
8K da nedir yahu,
aregt

8K da nedir yahu, emekliliğim yüksek dozda "K"ya maruz kalmaktan olacak sanırım. 2K için aldığım bilgisayarın kredi borçları daha yeni bitti. 4K için yeniden borca gireyimm mi diye düşünürken. siz 8K dan bahsediyorsunuz.

2015-03-18 20:24:02
İnsan gözüyle kıyaslarsak bütün
Seke

İnsan gözüyle kıyaslarsak bütün teknolojiler geride kalıyor :)

2015-03-19 10:10:04

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!