Genel Konular : 80bin m2 Park Mimari Görselleştirme Fiyat?

80bin m2 Park Mimari Görselleştirme Fiyat?
ttamyurekTarık Tamyürek

Merhabalar. Bir mimarlık şirketten iş teklifi aldım. Çevre ve şehircilik bakanlığı için bir park projesinin tanıtım animasyonunu yapmamı istediler. Autocadde hesapladığım kadarıyla yaklaşık 80 bin m2lik bir alanı modelleyecem. 8-9 çeşit bina 2 spor sahası 2 otopark ve ekstradan piknik masaları, çeşmeler, çadırlar, çocuk oyun parkı ve tabiki bol bol ağaç vs. içeriyor. Vray ile render alacam ve animasyonlu olacak. Süresinin ne kadar olacağını tam kestiremiyorum şu anda. (Arazinin toplam alanı yaklaşık 750bin m2) Sizce nasıl bir fiyat biçmeliyim. Geniş bir portfolyom yok. Öğrenciyim ve benden 10 günü geçmemek üzere 1 haftada bitirmemi istiyorlar. 15 bin lira istesem fazla mı olur az mı olur?

2015-02-24 00:43:00
  • Erkek
Bu kadar detaylı bir
canceylanerCan CeylanerAvatar

Bu kadar detaylı bir projeyi bir haftada eksiksiz teslim edersen helal olsun derim. Animasyona saniye başına fiyat veriliyor, o da 60-100 lira arası kaliteye göre değişiyor bu tür mimari projelerde. işi yetiştirememe vb. durumlarda ne olacak onu bir düşün derim. Mutlaka sözleşme yap ve önden bir miktar avans al.

Bu tür bir animasyon için vray`i tercih edersen illaki bir farm bulman gerekecek gibi. Veya bu işi iyi bilen birine git, parayı ve riski bölüş bence.

canceylaner.com
2015-02-24 01:19:39
  • Erkek
Ben o mimarlık şirketinin
serkanozdoganSerkan ÖzdoğanAvatar

Ben o mimarlık şirketinin aklına ... yanayım..

Asus PX79 Pro - Asus Geforce gtx 690 - Intel i7 3930k 3,5Ghz - OCZ 1000W Gold - 32 Gb 1600 Mhz Vengeance Ram -
2015-02-24 01:56:18
  • Erkek
Böyle bir deadline yok,
hakanozerdemHakan ÖzerdemAvatar

Böyle bir deadline yok, daha doğrusu mantıklı değil.
80bin m2 için modelleme işini 10 gün kala isteyecek kadar düşüncesiz bir firma emin ol senin fiyatın ve ödemelerin konusunda da aynı düşüncesizliğe sahip olacaktır.

2015-02-24 09:54:53
  • Erkek
Portfoy yok, ve böyle

Portfoy yok, ve böyle bir büyük projeyi sana veriyorlar ise, bence bu isten birsey cikmaz.

Yani arkadaslarin dedigi gibi böyle kisa bir zamanda birseyde cikaramazsin, belki modellersin, ama ne kalitede? render? animasyon ??? bence olmaz

2015-02-24 10:19:28
  • Erkek
Bu sirket bence sadece

Bu sirket bence sadece senden fiyat teklifi alacak ve baskalarina yaptiracak senin verdigin fiyata.

2015-02-24 10:20:08
  • Erkek
Yok yani insallah alirsin

Yok yani insallah alirsin projeyi, ama böyle bir zaman icinde imkansizi basarirsin, böyle bir isi belki ekip olarak bitirirsin sadece bu ise odaklanirsaniz.

2015-02-24 10:21:40
  • Erkek
hazır model olsa
orhanyılmazOrhan yılmaz demirciAvatar

Hazır model olarak render alsan yine 10 güne yetişmez, Animasyon diyorsunuz... :)

Mimarlık şirketi demişsiniz, bir mimar bu işin zahmetini ve süresini az çok tahmin edebilir.
Geçen senede böyle bir iş bana gelmişti 15 günde teslim edermiyiz dediler.
Ben onlara 45 günde biter dedim :) Dalga geçtiler ama işi`de kimse teslim edemedi.

orhanyilmazdemirci@gmail.com
2015-02-24 10:24:53
  • Erkek
Eğer 10 günse ne
johonwayniMehmet KALAMANAvatar

Eğer 10 günse ne olursa olsun tek başına girilecek bir iş değil ve fiyat yaklaşık yuvarlak 100000 tl
+edinilmesi gereken stracer vb yazılımlarının masrafları
+satın alınacak ağaç böcek kütüphanesi
+render farm ücretleri (direk o firmaya fatura edilecek şekilde)
+fatura istiyorlarsa kdv
ve gelir vergisini dengelemek içinde eline 100000 tl kalması için + %20 daha eklenebilir
total masraflar + %38 gibi bişi oluyor

Aksi durumda iş elinde kalır iş yetiştiremeyen sen olursun paranıda alamazsın

Böyle bol poligonlu sahnelerin renderi 3d çalışma sırasındaki yönetimide zor olacak tabiki çeşitli çözümler var mesela kamera sahneden uzakdayken düşük poligonlu modeller renderlenir yakın sahnelere gelince hi poly modeller bunu otomatik yapan xref mantıkları var max`de mevcutmu bilmiyorum ve son olarak böle işler içinde render engine olarak vray`ı uygun görmüyorum "zaman / kare" olarak düşünürsek tabiki
sonuçda en iyi render engine en iyi bildiğindir.

©Mehmet KALAMAN | DXF
2015-02-24 10:32:10
  • Erkek
Haklısınız böyle bir işi
ttamyurekTarık Tamyürek

Haklısınız böyle bir işi yardım almadan 10 günde bitirmem imkansız. Bitse bile render sıkıntısı var. Bir farm bulmam şart. Şirketle tekrar konuşup süreyi uzatacağım. Ayrıca sözleşme de şart gibi görünüyor. Yorumlarınız için teşekkürler. Tekrar konuştuktan sonra neticeyi bildiririm.

2015-02-24 10:36:57
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!