Genel Konular : İç mimarlık (Okul)

İç mimarlık (Okul)

Merhaba ben Onur 24 yaşındayım. İstanbulda özel bir okulda iç mimarlık okumaktayım. yabancı bir okul Canada ya bağlı yani yök`e bağlı değil. İç mimarlık okuyacağım fakat yök e bağlı olmadığı için menzun olduğumda hiç bir işime yaramaz diye korkuyorum. size asıl sormak istediğim KIBRIS a gidip 5 sene iç mimarlık mı okuyayım ? yoksa bu okulda 2 sene (tatil yok, yurt dışı eğitim 3 yıl olduğu için burda tatili kaldırıp 2 seneye sıkıştırmışlar.) okuyup menzun olup üstüne 5-6 ay bilgedede kursuna gidip iç mimarlık okursam daha mı iyi olur ? Kıbrıs uluslar arası üniversitesi güzel mi değil mi bilen varsa lütfen söylesin hiç zamanım kalmadı son çarem buraya yazmak oldu aşırı derecede yardıma ihtiyacım var. Kıbrıs Uluslar arası üniversitesi hakkında yorumlarda kötü göstermişler ama ne kadarı doğru onu bilemem. şimdiden teşekkür ederim.

Bakayım ne çizmişsin O-o
2014-09-19 16:04:13
  • Erkek
Bilge de aldığın kursun
bermanErman B

Bilge de aldığın kursun sana teknikerlikten başka ne katkısı olucağını düşünüyorsun. İç mimarlık mesleğini iyi anlayıp ona göre seçimini yapmanı öneririm. Bizim işimiz sadece çizim değil, tasarım, renk, malzeme bilgisi, görsellik, estetik. Sadece okul`la kurslada bitmiyor bu iş, meraklı olman lazim, sürekli kendini geliştirmen lazım, yurtiçi - yurtdışı gelişmeleri takip etmen diye gider.

Eğer bu işi Türkiye`de yapmak istiyorsan Türkiye`de geçerlili olan bir diploma olması gerekir, eğer okuduğun okul geçerliyse problem yok. 2 sene veya 5 sene olmasına değil okulun sana katıcağı bilgiye göre seçim yapmanı öneririm. Okul sana yurtdışı kapısını açıyor mu? Yurtdışında çalışmak ister misin? Kendi işinimi yapmak istiyorsun, bir yerdemi çalışmak istiyorsun? Türkiyede`ki üniversitelerin bazıları yetenek sınavı ile de öğrenci kabul ediyor, onları denedin mi?

Enine boyuna tartışılacak bir konu, yaşamını etkileyecek bir karar, ailenle, hocalarınla konuşsan senin için daha yararlı olur sanırım.

4930K - GTX 780 - 32GB - 3dsmax 2014 - Vray 3.6
2014-09-19 17:46:12
  • Erkek
sa
fastblackman

iç mimar arkadaslar çok olmasına rağmen cevap gelmemiş benimde merak ettiğim bir konu gerçektende bilge adammı yoksa yöke bağlı olmayan ünivlermi

2014-09-19 21:06:35
Berman

Demek istediğim şu 2 senelik okul yök e bağlıdeğil ama kıbrıstaki yök e bağlı fakat 5 sene yani 30 yaşında mezun olacağım. Yaş önemli değil derler ama insan bi tereddüt ediyor malesef. İlgin için teşekkür ederim söylediklerini dikkate alıyorum

Bakayım ne çizmişsin O-o
2014-09-19 22:04:59
  • Erkek
İç mimarlık (Okul)
nilay82nilayAvatar

yök`e bağlı değilse burada nasıl işe gireceksin?nasıl staj yapacaksın? asıl olan kendini kabul ettirmek için piyasa da elle tutulur şeyler yapabilmen lazım o okul(kanada ya bağlı olan) sana bu becerileri verebileceğine nasıl güvendin de o okula yazıldın?Asla özel kursa gitmeee derim.Asla!!PARA TUZAĞI!!! bence sen yök`ün kabul edebileceği bir üniversiteye dikey geçiş sınavı varsa ona girmeye çabala(o da zor gibi duruyor duruma bakarsan).özel kursa da o okula verdiğin para kadar para verme!!kolay gelsin

Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır.. Ama dostun başarısına sempati duyabilmek; sağlam bir karakter gerektirir...
2014-09-19 23:01:03
  • Bayan
Nilay Hanım

Teşekkür ederim Nilay hanım. Kararımı aldım Kıbrıs ünv. sine gideceğim dediğiniz gibi yök e bağlı değil bu yüzden kıbrıstaki okul yök`e bağlı olduğundan dolayı oraya gideceğim en azından mezun olduğumda umarım DİPLOMA işime yarar. ilginiz için çok teşekkür ederim

Bakayım ne çizmişsin O-o
2014-09-20 01:20:06 Edit:2014-09-20 01:20:32
  • Erkek
Bir içmimar olarak derim
selim287SELİM AYDOGANAvatar

Bir içmimar olarak derim ki ;

Dünyanın en prestijli mesleklerinden birinin geldiği hale bak !!!

sadece pc programlarının kullanmakla içmimar olunmaz-olunmuyor.Nasıl sistem detayı verecen , nasıl imalat ölçüsü verecen , nasıl keşif yapacan , vs...

içmimarlık yetenek ve ergonomi işidir.

yök e bağlı bir üniversiteye gitmen gerekir. hattaa vakıf değil devlet üniversitesine
imkanın yoksa al eline 3-5 dvd izle 3d artis ol en iyisi

Ama 3-5 aylık kursla bir kaç pc programı bilmekle içmimar olunmaz

2014-09-20 03:15:56
  • Erkek
Okul sana
Paranistserkan toydemirAvatar

Okul sana İç mimarlık alanında ki derslerden çok farklı bir şey vermeyecek. Malzeme bilgisi, tasarım yönünü geliştirmene, vs vs gibi temel kavramları sana öğretecek.

NOT: AMA AKLINI KULLANIRSAN GİDECEĞİN ÜNİVERSİTE DE CEVRE EDİNEBİLRSİN BANA GÖRE ÜNİVERSİTELERİN TEMEL BİLGİ SONRASINDA VERDİĞİ EN BÜYÜK BİLGİ ÇEVRE EDİNMEDİR BUNU İYİ SAĞLAMAN GEREK...

Önemli olan senin, mezuniyetten sonra ne yapmak istedigin. O yüzden mezun olana kadar meslekle ilgili neler yapılır, kim nerede nasıl çalışır. Ofis çalışanımı olmak istersin! Mağaza da aylaklık yapmak mı istersin... Konsept tasarımlar oluşturup kendi mağazanı yada ofisini mi açmak istersin. BUnlardan hangisi ni yapmak istersen sonuç belli, birikim, tekrarlılık, sürekli pratik demektir.

Ben senin yerinde olsam KIBRIS`a giderim. Öğrenim süresi boyunca bulunduğun yerde Tasarımlarını bilgisine güveneceğim bir firma bulur. Mezun olana kadar onun yanında staj yapmş olurum. Bir bakarsın belki mezun olduktan sonra seni bırakmıcak.. Yada sen diyeceksin ki ben memleketime gidicem yada istanbul/ankara/izmir/antalya vs gibi yerlede faaliyet göstermek istiyorum diyecen. O kişiden sana yardımcı olack belki...

Arkadaşlar`ın dedigi gibi. 3d ve 2d bilmen seni iç mimar yapmaz. Sonuçta eskiz yaptıgında ortaya çıkan resmi pc ye aktarmış oluyorsun..

Benim eski patronumun ilk çalışma hayatına girdiginde ki yaptıgı eksizleri gördüğümde biz boşuna eğitim almışız dedim. o kadar senemi üniye degilde patrona harcasaydım şu an ki bilgimin 10 katını alırdım demiştim bundan 4 sene önce...

Neyse gideceğin yer belli KIBRIS ama sonrası daha önemli ...

he dersen ki kardeşim baba da para bol, mezun olduktan sonra direk dükkan açar bana diploma yeter açıkçası diyorsan. KIBRIS`a gidipte senin gireceğin kontenjana başka ihtiyacı olan girebilir o yüzdeen meşgul etme derim. Gİt Kanada üni`ye oku...

Ayrıca, böyle bir düşüncen varsa da hiç okuma da derim. Bilgi olarak dursun ..

2014-09-20 09:47:07
  • Erkek
Teşekkür ederim

Serkan bey öncelikle benim sorunum için zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Sizin söylediklerinizi dikkate aldım ve dedikleriniz çok doğru bu yüzden KIBRIS`a gitmeye karar aldım. Babam zengin değil fakat ödeyebiliyor yani ben kendimi geliştirmek için gidiyorum o zengin çocuklar gibi kulüplerde takılmak yerine dediğiniz gibi staj yaparım ve evden autocad photoshop 3dmax çizmeye devam ederim. 24 yaşındayım okul 5 sene sürüyor yaşım 29 olacak diye dert ediyorum malesef. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için serkan bey.

Bakayım ne çizmişsin O-o
2014-09-20 14:14:27
  • Erkek
aytaç bey

şu an Uluslar arası kıbrıs mı okuyorsunuz aytaç bey ? ben diploma için gelmek istiyorum yani demek istediğim okul yöke bağlı olduğundan dolayı Türkiyede iş bulmamda sanırım zorlanmam fakat benim şuanki gittiğim La Salle Colege istanbul- özel üniversite 2 yıllık eğitim veriyor ama yök veta denklilik yok yani türkiyede işime yaramaz.uluslar arası kıbrıs üniversitesine karar verdim sanırım en iyisi budur bence :)

Bakayım ne çizmişsin O-o
2014-09-20 15:31:02
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!