Genel Konular : Üniversite Hangi Bölüm

Üniversite Hangi Bölüm

Merhaba. Defalarca internette araştırmama rağmen gerekli bilgiyi bulamadım. Ben hep sinefekt, kurgutürk gibi görsel efekt stüdyolarında çalışmayı hayal etmişimdir ve kendimi buna göre geliştirmişimdir. Fotoğrafçılık olsun photoshop, 3d studio max, after effects olsun hep bu programlarda kendimi geliştirmişimdir fakat bir türlü bu meslek için hangi bölümü okuyacağımı öğrenemedim. Seneye sınava gireceğim ve şuan bu konudaki cahilliğime bakılırsa çok istediğim bu iş yerine mimarlık okuyacağım. Sizden öğrenmek istediğim hangi bölümü okumam gerekiyorki görsel efekt stüdyolarında çalışacak bir eleman olabileyim. Umarım cevaplarsınız, şimdiden teşekkür ederim

2014-07-04 02:33:25
görsel efekt stüdyoları tabiri
3ddesigner3d designer

görsel efekt stüdyoları tabiri yerine, şöyle düşünmek gerekiyor.Kavram kargaşası olmaması için..

öncelikle film sektörü ve oyun sektörü birbirinden farklıdır. aynı şekilde mimari sektörde farklıdır. Hangi yazılım kullandıgın buna göre değişir.

Fim sektörü içinde ne vardır ? mesela görsel efekt, bitmiş bir animasyon üzerine after effeckle çalışma yapılır. yada bir sahnede kullanılcak bir robot modellenir.

yada olmayan bir sahne gerçekçi olarak renderlanır.

yada bir simulasyon olusturulur bir fırtına sel vs..

tüm bunları görsel efekt olarak adlandırmak doğru değil.

şu anda mimari sektörde modeling texturing lightning renderin aşamaları bir elin parmagını geçmeyecek sayıdadır.

buda şundan dolayıdır.

müşteri bir görsün anlasın mantıgı üzerine kurulu bir sektör mimari sektör daha cok..

film sektöründe ise işler daha detaylı istenir.

bu bağlamda ben max biliyorum görsel efektin herşeyini yaparım . yada after effect biliyorum görsel efektciyim diyemessin.

gelelim üniversite okuma olayına. film istiyorsan animasyon bölümü okuyacaksın.

ama mimarlık istiyorsan mimarlık 3d si diye bir sektör yok. mimarlar 3dyi kendilerince işlerini görcek kadar kullanır. yani yan bir dal gibi bakarlar. kendi içinde bir meslek olarak görmezler.

hatta cogu zamanım olsa yaparım ama işlerim yogun der :)

kısaca, mimarlıga gireceksen , senin müthiş çalısmaların kimseyi bağlamaz. senden 100 kat kötü iş yapan biri senden cok kazanabilir.

çünkü kılını tüyünü yaptım olayına bakmazlar mimaride.bas geç mantıgı..

eğer 3d işine aşıksan o zaman mimariden uzak dur. yok ben mimar olcam diyosan git mimarlık oku ozaman. birilerinede 3d çizdirirsin. kendin çizmenede gerek yok.

2014-07-04 09:36:34 Edit:2014-07-04 09:38:13
  • Erkek
Görsel İletişim Tasarım bölümüne
3ddesenmustafaAvatar

Görsel İletişim Tasarım bölümüne git desem halen karakalem çizim ile öğrenci alıyorlar.Tabii ki üniversitesine göre değişir.
Sinema radyo televizyon bölümü oku desem içinde teknoloji yok kültürel dersler ağırlıkta.
Geriye en iyi 2 bölüm kalıyor:
1-Bilgisayar Mühendisliği 2-Çizgi Film ve Animasyon bölümü

2014-07-04 11:33:02
  • Erkek
Kardeşim İdari Bilimler okumada..
mehmet-erkanmehmetErkanAvatar

Kardeşim İdari Bilimler okumada..

EEM
2014-07-04 14:26:42
  • Erkek
Sorunum şöyle aslında, anladığım

Sorunum şöyle aslında,
anladığım kadarıyla benim okumam gereken bölüm anadolu üniversitesi animasyon bölümü fakat özel yetenekle alıyor. Benim hem puanım yüksek, o puandan sonra sadece barajı geçmemin yettiği bir yer aptalca geliyor hem de özel yetenek konusunda rakiplerim kadar iyi değilim. Yeteneğim yok diyemem ama ben kendimi riske atıp ygs-lys yi bırakıp bir sene boyunca çizim çalışırsam ve buna rağmen kaybedersem bu benim için felaket olur. Öbür seneye de bırakmak istemiyorum. O yüzden animasyon bölümüne benzer ama üniversite puanıyla alan bir bölüm var mı onu öğrenmek istiyorum

2014-07-04 23:43:34
Üniversite okumak için okuma.
3ddesigner3d designer

Üniversite okumak için okuma. Üniversite dediğin şey araştırma yeri. Sana lisedeki gibi bilgi öğretmezler genelde. Öğretselerde farklı konularda ve belki biraz genel öğretirler..Geriye senin azmin ve kendini geliştirmen kalıyor.

bu açıdan bakarsak felaket olur cümlesi biraz saçma bir düşünce.ben bir üniversiteli olayımda ne olursaa olsun diye düşünme. eğer girmen gereken yer animasyonsa oraya çalış herkes gibi. evet çok kişi giriyor ve zor ve riskli bu dogru ama bu herkes için geçerli. sadece senin için değil. madem 20 kişi alacak bu neden sen olmayasın ? benden iyiler var diyorsan neden senden iyiler onu araştır, ve onları gider. çünkü sen öss den yüksek puanla girmis oldugun baska bir üniversite ve bölüme girdiginde o benden iyiler dedigin kişiler senin önüne geçecek otomatikman. hem bölümünde okudukları için hemde ztn senden önde oldukları için ..tek yapmaları gereken kendilerini geliştirmek. sen atıyorum marmara mimarlıkta okurken animasyonda okuyan adamın yaptıgı işlere vakit bulamassın. ayrıca diplomaya filan cok takılma benm cevremde lise mezunu piskopata baglamıs ve cok ciddi rakamlara calısan cg artistler var. meseleyi kavra. yoksa diplomayı duvara asar ticarete atılırsın mutlak sonun o olur. üniversite okuma demiyorumda üniversiteye cok bel bağlama diyorum aradaki çizgiyi farket.kendinide riske at bence. risk yoksa basarı yoktur. kaderine inan. isteklerinin peşinden koş. sana çizilen yaşamı değil kendi çizdigin istedigin yaşamı yaşa.sonunda hiç olmazsa denedim dersin. kaybetceğin şey bir öss puanıysa onu kaybet . insanlar nelerini kaybediyorlar bu ne ki ...

insanız başımıza neler geliyor. bak şairimiz ne demiş. içimden geldi paylaşayım :)

--------
Eğer, bütün etrafındakiler panik içine düştüğü
ve bunun sebebini senden bildikleri zaman
sen başını dik tutabilir ve sağduyunu kaybetmezsen;

Eğer sana kimse güvenmezken sen kendine güvenir
ve onların güvenmemesini de haklı görebilirsen;

Eğer beklemesini bilir ve beklemekten de yorulmazsan
veya hakkında yalan söylenir de sen yalanla iş görmezsen,
ya da senden nefret edilir de kendini nefrete kaptırmazsan,
bütün bunlarla beraber ne çok iyi ne de çok akıllı görünmezsen;

Eğer hayal edebilir de hayallerine esir olmazsan,

Eğer düşünebilip de düşüncelerini amaç edinebilirsen,

Eğer zafer ve yenilgi ile karşılaşır
ve bu iki hokkabaza aynı şekilde davranabilirsen;

Eğer ağzından çıkan bir gerçeğin bazı alçaklar tarafından
ahmaklara tuzak kurmak için eğilip bükülmesine katlanabilirsen,
ya da ömrünü verdiğin şeylerin bir gün başına yıkıldığını görür
ve eğilip yıpranmış aletlerle onları yeniden yapabilirsen;

Eğer bütün kazancını bir yığın yapabilir
ve yazı-tura oyununda hepsini tehlikeye atabilirsen;
ve kaybedip yeniden başlayabilir
ve kaybın hakkında bir kerecik olsun bir şey söylemezsen;

Eğer kalp, sinir ve kasların eskidikten çok sonra bile
işine yaramaya zorlayabilirsen
ve kendinde `dayan` diyen bir iradeden
başka bir güç kalmadığı zaman dayanabilirsen;

Eğer kalabalıklarda konuşup onurunu koruyabilirsen,
ya da krallarla gezip karakterini kaybetmezsen;

Eğer ne düşmanların ne de sevgili dostların seni incitmezse;

Eğer aşırıya kaçmadan tüm insanları sevebilirsen;

Eğer bir daha dönmeyecek olan dakikayı,
altmış saniyede koşarak doldurabilirsen;

Yeryüzü ve üstündekiler senindir

Ve dahası

sen bir İNSAN olursun
-----

2014-07-05 09:53:05
  • Erkek
Benden abi nasihati,
sitemaltug tezerAvatar

Benden abi nasihati,

sen boşver bu palavraları

adam gibi bir bölümden mezun ol

mesleğin belli olsun

sonra istersen hobi olarak 3d işleriyle uğraşırsın.

http://maltugtezer.carbonmade.com/
2014-07-05 14:30:41
  • Erkek
Son iki yorum birbiriyle

Son iki yorum birbiriyle çelişiyor ben şimdi nasıl yapmalıyım :(

2014-07-06 16:38:51
Ben de Altuğ abinin
3ddesenmustafaAvatar

Ben de Altuğ abinin dediğini diyorum aslında...
Bilgisayar Mühendisliği okursan:
1-Mebde öğretmen olursun günde yarım gün çalışır teknik öğretmen sıfatıyla ek ders dahil 3500tl maaşlı olursun.Kalan zaman da yine 3d çalış.
2-Devlet dairesinde mühendis memur olursan programcılara ek bir kanun çıktı 1000tl fazla alıyorlar 4500tl maaş alırsın.
3-Özel bir iyi şirkette çalışırsan 5000tl maaş bile alırsın.
Neden bilgisayar mühendisliği? Oturarak para kazanılan iyi bir meslek.Diğer sahada çalışanlar belli bir yaştan sonra yoruluyor bırakıyorlar.
Benim çocuğum olsun ya doktor ya uçak pilotu en kötüsü bilgisayar mühendisi olmasını isterdim.
Şu anda melikşah üniversitesini bitiren bir yakınım Viyanada bir oyun firmasında stajyer olarak işe girdi bile aldığı stajyerlik ücreti ayda 2bin euro.Herşeyi iyi hesap et.

2014-07-06 18:37:18
  • Erkek
Ayrı konu mu açmam

Ayrı konu mu açmam gerekiyor bilmiyorum fakat burada sorayım. Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümü ile animasyon bölümü arasında ne fark var ?

2014-07-06 21:12:05

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!