Genel Konular : İş Yaptım Parasını Alamıyorum Ne yapabilirim?

İş Yaptım Parasını Alamıyorum Ne yapabilirim?
soneday7Soner ÇakırAvatar

Bundan yaklaşık 4 ay önce biryere iş yaptım, iç mekan. İş çok carfcarflıydı, boluya falan götürdüler, falan neyse. 3D Tasarımını yaptım adamın teslim ettim.
"Parayı istedim vericem haftaya şu gün dedi tamam dedim
"O gün geçti ses soluk yok, bidaha aradım. Bi akslik çıktı falan ,2 hafta sonra vericem dedi.
"Ogünde geldi geçti, aradım hafta sonu kesin,inşallah vericem dedi.
"vs
"vs
"vs

4 ay böyle geçti, dünden beri arıyorum telefonu açmıyor, az önce aradım çaldı cevap vermedi, 1 dk sonra tekrar aradım telefonu kapalıydı.
3500 TL alacağım var,

Bu adama yasal olarak ne yapabilirim, çıldırtıcak bu mesele beni.
Tecrübesi olan arkadaşlardan rica ediyorum bi fikir, öneri verin.
Daha önce böyle birşey yaşayan vardır illaki.

Tazminat davası açabilirmiyim, mahkemeye verip ödemesini zorunlu yapabilirmiyim falan ?
Delil olarak attığım mailler ve 2 şahit var.

https://www.facebook.com/3detasarim - 3dsmaxtr.blogspot.com www.lycinteraktif.com
2013-11-29 20:19:32
  • Erkek
Benim bildiğim ve forumlardan
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

Benim bildiğim ve forumlardan okuduğum kadarı ile mailler mahkemece kanıt sayılabiliyor 2 de şahidim var diyosun bence olur bu iş :D

yazicifx@gmail.com
2013-11-29 20:22:59 Edit:2013-11-29 20:23:29
  • Erkek
Anladığım kadarıyla sözleşme yapmamışsın.
dream_designerAhmet KABAKBAŞAvatar

Anladığım kadarıyla sözleşme yapmamışsın.
Şuanki durumunda gidip icra takibi başlatabilirsin (sözlü anlaşmalarla ilgili yasaya istinaden) ve adama yazı göndertebilirsin (şu işe istinaden alacağın 7 gün içinde ödenmesi vs.). Burda adam ödemiyorum derse yapabileceğin pek birşey yok..
2 şahit var diyorsan, bu kişiler de senin alacağın konusunda da yaptığın iş konusunda da şahitlerse, elin biraz daha rahatlar..
Yalnız şöyle de bir durum var, adam ödeme yapmadığı takdirde, iş biraz uzar. İlk başta dosya harcını kendin yatırıp takip başlatabilirsin (15 tl kadar harcı vardı sanırım.) Yok ben avukata vericem dersen de, avukatın masrafları da, yargılama masrafları da karşı tarafa yüklenir. Yalnız ilk baştaki danışmanlık ücretini senden alabilirler (200 tl civarını bulabilir).
Ama tanıdığın bi avukat varsa iyice araştır derim mevzuyu..

21 Volts Creative
2013-11-29 21:35:21 Edit:2013-11-29 21:35:58
  • Erkek
Fatura kesebiliyormusun? faturasız iş
rocker_trTuran BabacanAvatar

Fatura kesebiliyormusun? faturasız iş yapıyor isen vergi kaçırmaktan bu sefer ucu sana dokunabilir.

Bu işi sürekli yapıyor isen. Bireysel olarak vergi levhası alabiliyorsun bunu git al. İlla bir dükkan olması şart değil bu işte. Fatura kesebildiğini gösterebilmen lazım. Bundan sonraki işlerde sözleşme mutlaka yap. Hele böyle ücreti yüksek olan işlerde. Hangi işin ne kadar zamanda biteceğini paranın ne kadar zamanda nasıl ödeneceğini sözleşmeye koy.

İzmir - http://turanbabacan.cgsociety.org/
2013-11-29 21:54:46
  • Erkek
icra
limitVolkan ÇalışkanAvatar

İlamsız icraya başvurabilir ya da doğrudan asliye hukuk mahkemesinde alacak davası açabilirsiniz.

ilamsız icrada sizden senet ya da mahkeme kararı istenmez. bir kişinin size borcu olduğunu söylersiniz, icra dairesi borçluya 7 gün içinde borcunu ödemesi için ödeme emri gönderir. 7 gün içinde karşı taraf itiraz etmezse borç kesinleşir, haciz safhası başlar.
bu en kolay ödemeye zorlama yöntemidir. fakat borçlu "borcum yok" derse 7 gün içinde takip kendiliğinden durur.

bu halde de itiraz durumunda 1 yıl içinde mahkemeye başvurup itirazın iptali davası açabilirsiniz.

ilamsız icra pratik olduğu için sıkça kullanılır, fakat aynı pratiklikte def edilebilmektedir.
o yüzden davalının bulunduğu ya da borcun ödenmesi gereken yerin asliye hukuk mahkemesine gidip alacak davası açmak daha sağlıklı olabilir. en azından uzlaşmaya zorlama imkanınız olur, çünkü mahkemede mailler, senet niteliğinde olmasa da dikkate alınır ve borcu ispat gücüne sahip olmasa da mahkemece değerlendirilir.

Revo Endüstriyel Tasarım - CNC İmalat Çözümleri - Prototipleme https://www.youtube.com/channel/UCv9rVGrOM7W_QlhBrci0mig
2013-11-30 01:51:18
  • Erkek
Valla elinde sözleşme veya
graffixMurat GülerAvatar

Valla elinde sözleşme veya yazılı çizili bişi yoksa işin çok zor. Senin yaşadığın sorunu biz grafikerlerde çok yaşıyoruz. Ama keşke paranın yarısını işe başlarken alaydın. Bu sana sanırım çok iyi bir tecrübe olmuştur.

Tasarımın gヅlen yüzü… www.muratguler.net
2013-11-30 10:58:07
  • Erkek
Çoğumuz karşımızdaki insanı kendimiz
kazaamhakan bos

Çoğumuz karşımızdaki insanı kendimiz gibi zannediyoruz ve ona güveniyoruz, bende önceden öyleydim ve sonradan bu şekilde ciddiye alınmadığımı fark ettim, artık sözleşme yapmasam bile sözlü olarak ödeme planı istiyorum, hangi tarihler arası ödeme yapabilirsiniz şeklinde sözlüde olsa garanti istiyorum. İnanın siz kendi işinize değer vermiyorsanız karşınızdaki ona hiç değer vermiyor, yaptığınız işin değerini kendi tutumunuz belirliyor. Bu işi para için yaptığınızı unutmayın birinci önceliğinde bu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

2013-11-30 14:01:05
  • Erkek
Burada herkes para alamadıgı

Burada herkes para alamadıgı kişileri ifşa etse iyi olabilir.Ancak bunun sakıncalarıda olabilir.
Belki Şu isimle iş yaparken daha dikkatli ve garanti iş yapın diye isimleri toplasak bircok kişi icin faydalı olabilirler.
Birde para vermeyecek adam. Onden istenilen parayı bile vermıyor.Onun icin onden en az %40 alın ve vermiyorsa yapmayın.

2013-11-30 14:32:51
  • Erkek
@lordsoon muhtemelen piyasada
rocker_trTuran BabacanAvatar

@lordsoon

muhtemelen piyasada ciddi olarak olmayan kurumlar bu işi yapacağından ortak iş yaptan kullanıcı çıkmayacaktır diye tahmin ediyorum. Bunun yanında yalan haber koyma durumu var. Bunun da önlenmesi gerekiyor.

İzmir - http://turanbabacan.cgsociety.org/
2013-11-30 16:27:52
  • Erkek
Is oncesinde anlasma yapmamissin
AlikesmeciAli Kesmeci

Is oncesinde anlasma yapmamissin imzalatmamissin, kusura bakma biraz kaba olabilir ama isin dogrusu bu, parani alamazsin hic bir yasal yoldan.

Tek yapabilecegin adama baski uygulayip parani sokerek alman tabi onuda yerse.

Buna benzer bir durum ile daha once karsilastim.
Ismini vermeyecegim bir firmada 1. yilin sonunda tazminat vermemek icin isten cikardilar benimde safligima denk gelip, maasini ayin 5 inde yatiracagiz her zamanki gibi degince cikisimi imzaladim

Maasim yatmadi, firma sahibi maasi vermemek icin butun cihazlarin bozulmaya karsi sorumlulugum olduguna dair belge imzalatmaya kalktiginda imzalamadigim icin maasimida vermedi.

Icraya basvurup mufettis gonderttim fakat mufettisin soyledigi hakedisini aldigini imzaladigin icin yapabilecek birseyimiz yok.

Olay bu.. Saygilar

2013-11-30 22:06:38
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!