Genel Konular : Ses sistemi yardım

Ses sistemi yardım
ertugrultacErtuğrul TAÇ

Arkadaşlar merhaba,

Sizden bir konuda yardım isteyeceğim. Ses sistemleri hakkında pek bir bilgim yok bu yüzden amfiden pek anladığım da söylenemez, onun için bu işi bilen, bu işten anlayan arkadaşlardan yardım istiyorum. Evde müzik dinlerken Yamaha RX-V465 AV Receiver kullanıyorum. Bildiğim kadarıyla orta karar bir cihaz. Merak ettiğim konu, arabamda JBL 1000 watt subwoofer var ( aracımda müzik dinlerken JBL`nin subwooferı beni tatmin ediyor). Ben bu subwooferı evdeki amfi ile kullanabilir miyim, eğer kullanabilirsem bir tane de evde kullanmak için temin edeceğim.
Gerekli görselleri ekledim.

Yardımcı olursanız çok memnun olacağım.

2013-09-29 23:10:32
  • Erkek
Yamaha RX-V465 AV Receiver
ertugrultacErtuğrul TAÇ

2013-09-29 23:11:58
  • Erkek
JBL 1000 Watt Subwoofer
ertugrultacErtuğrul TAÇ

JBL 1000 Watt Subwoofer

JBL 1000 Watt Subwoofer

2013-09-29 23:12:48
  • Erkek
525 watt
limitVolkan ÇalışkanAvatar

Evdeki amfi ile kullanırsın elbet, ama sesi belki %10 bile açmadığın sürece. Bahsettiğin amfinin toplamda 525 watt çıkışı var, ki bu da bölünmüş durumda. Sadece subwoofer için çıkış katı bile yok sanırım, merkezi sesi sub kanalından veriyor gibi görünüyor. Sesi yükselttiğinde amfide aşırı ısınma yapabilir, hatta bazı transistörler yanabilir. Düşük ses seviyesinde kullanacaksan da 1000 wattlık bir subwoofer a ihtiyacın yok. Onun yerine merkezi güçlü bir ev ses sistemi ya da 100-200 watt aralığında kaliteli bir hoparlör kullanmak daha sağlıklı bu amfide. Bir de şu var, gerçek bir 1000 watt ile 40m2 bile olsa kapalı alanda durmak istemezsin. Bu tip JBL`ler sadece beslenmek için 1000 watt çeker, ama çektiğinin yarısını bile vermez. Maksat kaliteli ses ise bence birazcık araştırma yap, piyasadan uzun zamandır ayrı olduğum için hoparlör tavsiye edemem, ama watt konusuna takılma derim. 525 watt ile yeterince iyi bir ses elde edebilirsin.

Revo Endüstriyel Tasarım - CNC İmalat Çözümleri - Prototipleme https://www.youtube.com/channel/UCv9rVGrOM7W_QlhBrci0mig
2013-09-30 02:05:02
  • Erkek
Yardımcı olduğunuz için teşekkür
ertugrultacErtuğrul TAÇ

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Benim amacım maliyeti düşük tutup biraz daha tok bir ses almak. Cihazıma uygun "aktif baslar" var fakat ben işin ekonomik boyutunu düşündüğüm için bu şekilde bir çözüm aradım. Bahsettiğim subwoofer JBL`in giriş seviyesindeki ürünlerinden biri, fiyatını aşağı yukarı sizde bilirsiniz. 150-160 TL`lik bir ürün. Bu şekilde bir çözüm olsaydı benim için çok iyi olacaktı.

Tekrar teşekkür ederim.

2013-09-30 08:45:12
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!