Genel Konular : "ya da" ayrı yazılır.

"ya da" ayrı yazılır.

Biliyorum tamamen dil bilgisi kurallarına uyamayız yazarken fakat bazı kurallar var ki çok göze batıyor bu da onlardan birisi. Bazılarına bari uyalım. YA DA ayrı yazılır arkadaşlar.

İlaveten sizin de gözünüze çarpan böyle dil kurallarını örnek cümleleri de kopyalayarak buraya yazmanız güzel olabilir. Bazı arkadaşlarımızın yazım kuralları konusunda baya eksiği olduğu düşünülürse bu konu çaktırmadan arkadaşlarımızın bazı yazım kurallarını öğrenmesi ve düzeltmesi konusunda yardımcı da olabilir.

2013-09-19 08:55:33
  • Erkek
he
drekonNecmi DemirkeserAvatar

böyle insanları uyarmak yada tekrar eğitim vermek gerekiyor smiley 1

ilan bölümüne gelen ve anında sildiğim; Türkçesi kıt mesajları toplasam burdan eve yol olur. imla kurallarını da geçtim, "i" yerine "ı" yazan, tamamını büyük yazan, üç satırlık yazıda 5-6 yazım hatası yapanlar o kadar fazla ki. uyarınca da "sen kimsin uleeen" şeklinde tepkiler geliyor. smiley 2

Game maker
2013-09-19 09:50:17
  • Erkek
"sen kimsin uleeen"  

"sen kimsin uleeen"  smiley 2

2013-09-19 09:56:16
  • Erkek
herkese-herkeze
ibitemYaşar Ş.Avatar

birde şu herkese-herkeze sorunu, dilbilgisi konusunda sıfırım ama bazı yazı hataları göze batıyor. Vakti zamanında üniversite 4 sınıf öğrencisine tez konusunda yardım ediyordum. Dikkatimi çeken herkese yerine herkeze yazmıştı. sorduğumda böyle yazılıyor demişti. zaten kendi dilbilgimizi iyi bilsek yabancı dilimizde iyi olur.

2013-09-19 10:46:25
  • Erkek
yanlış yalnış yalnız yanlız

Gördüğüm yanlış yazımların başında

yanlış yalnış
yalnız yanlız şeklinde yazılan kelimeler de var.

doğruları,

yaNLış , yaLNız

yanlışı aslında yan yola sapmıştan aklımıza getirebiliriz ve karıştırmayız.

2013-09-19 10:52:12 Edit:2013-09-19 10:58:01
  • Erkek
Öss vs derken öğrenciler
Tuna_Tunahan AvsallıAvatar

Öss vs derken öğrenciler sınav maratonu içerisinde Türkçe yazım kurallarına neredeyse hiç dikkat edilmiyor.

2013-09-19 12:26:06
  • Erkek
Özellikle noktalama işaretlerinin kullanımına
EnqinEngin Yiğit

Özellikle noktalama işaretlerinin kullanımına özen gösterilmeli. Bildiğimiz gibi noktalama işaretlerinden sora bir karakter boşluk bırakılır önce degil.
Kendi dilimizi düzgün kullanamadan yabancı dil öğrenmeye çalışanlara şaşıyorum.

2013-09-19 12:48:28
  • Erkek
Resimde gördükleriniz değil "egzoz"
halkaFurkan YILMAZ

Resimde gördükleriniz değil "egzoz"

Resimde gördükleriniz değil "egzoz" :) "Azerbeycan" değil "Azerbaycan"

www.furkanyz.com
2013-09-19 15:30:27
  • Erkek
Son zamanlarda okuduğum en
EnqinEngin Yiğit

Son zamanlarda okuduğum en komik bi okadarda acılı yorum. :)

2013-09-19 16:25:19
  • Erkek
uyarı
drekonNecmi DemirkeserAvatar

Bir arkadaşı ile veya önemsiz bir facebook mesajında o kadar sorun değil elbette, ama iş arayan biri veya önemli bir yazı yazan birinin azıcık dikkat etmesi gerekir. tez ve projede zaten alacağı notu etkiler, herşey önemsiz diyip devam ederse ileride farkında olmadan zarara girer.

örneğin karşıdaki iş veren kişinin gözünde kalitesi düştüğü için fiyat da direkt düşer. veya işyeri sahibi ise eleman arama ilanında Türkçe yazmayı bilmiyorsa kaliteli eleman bulması zorlaşır (bence)

Game maker
2013-09-19 20:39:10
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!