Genel Konular : Türk Halkına Layık Sektör Hangisi ?

Türk Halkına Layık Sektör Hangisi ?

Arkadaşlar şöyle bir bakıyorum da ilerleyebileceğimiz bir sektör var mı diye de çoğu sektörü başkaları kapmış çok önceden ve onlara yetişebilmek için 40 fırın ekmek bile yetmez diyorum.

Mesela holywood veya bolywood sinema sektörünü kapmışlar biz ne kadar uğraşsak ta ne kadar başarılı olabiliriz ve onların önüne geçebiliriz ?
Bakıyorum teknolojiye ya japonlar ya da amerikalılar.. Tabi film sektörü deyip geçmeyin çoğumuz 3d ile vfx ile ne bileyim buna benzer şeylerle uğraşıyoruz bu sözüm onları da kapsıyor. Açıp bakın çalışmalara onlara ulaşmamız çok zor kimi kandırıyoruz ? kendimizi sadece etrafta dolaşıp ondan bundan bir şeyler kapıp bir yerlere varmaya çalışıyoruz ki çoğu çalışma da kopyadan ileri gitmiyor.

otomotiv avrupa , tekstilçin kapmış.
oyun sektörü diyorum biraz araştırıyorum yine bu konuda japonlar uçmuş durumda.

Ya peki bize layık görülen yani Türk halkına uygun görülen sektör hangisi biz hangi konuda iyiyiz ? bize bırakılan kısım hangisi ?

Çiftçilik mi mesela ? onda da biliyorsunuz tohum olayında israil uçmuş vaziyette bildiğim kadarıyla ..

Peki gerçekten en ön sırada bizim varlığımızı gösterebileceğimiz sektör hangisi olabilir sizce ???

2013-08-19 12:41:06 Edit:2013-08-19 14:20:27
  • Erkek
dostum her şeyin temel
50c3ntsercan ağbabaAvatar

dostum her şeyin temel sebebi dünyadaki kapitalist sistem bunun başka açıklaması yok .her şey tekelin elinde. bütün devletler egemen güçleri(burjuva) korumak için var ve onların çıkarları doğrultusun da hareket ederler.bizim gibi 2. dünya ülkeleri onlar için birer pazar.sermayeleri sürekli artmalıdır.egemen sınıflar aralarında anlaşma yapar ve her ülke gücüne göre bir sektörde sermayesini büyütür.işci sınıfına ise yaşaya bileceği kadar ve onlara yeni işciler üretebileceği kadar para verir.işcilerin emeklerini kiralarlar.bu paraylada senin onlara ulaşman imkansızdır. ama günümüzde kapitalist sistem kendi ürettiğini satın alınamaz duruma getirdi ki buda kriz demek ve kapitalistlerin krizden kurtulma yolu olarak her zaman savaşı görmüşlerdir.şu anda orta doğu ileride 3. dünya savaşı.

http://www.sercanagbaba.blogspot.com "Yardım Etmek Can Yakmaz"
2013-08-19 14:07:03 Edit:2013-08-19 21:10:35
  • Erkek
Türkiyedeki en gelişmiş sektör

Türkiyedeki en gelişmiş sektör tokatçılık ve üçkağıt...
Bunlar anca kendi içimizde. Yani ihracatını yapamadığımız sektörler :)

2013-08-19 14:13:47
  • Erkek
anlıyorum elbette ortada bir

anlıyorum elbette ortada bir sistem var ve bu sisteme karşı koymak neredeyse imkansız.

Bu konuda açıkçası çok ta üzülüyorum çünkü gerçekten herşeyi ellerine öyle bir geçirmişler ki hiç bir yerde ilerleme kaydedemiyorsun.

Örneğin bir mucitsin bir şey icat ettin bunu satmak istiyorsun ne yaparsın ?
Elbette bunun patentini alırsın. Bakıyorsun patent endüstrisi de onlarda .

Ya sağa bakıyorsun insanlar bir şeylerle uğraşıyor sola bakıyorsun insanlar bir şeyler uğraşıyor fakat uğraştıkları şeyler genelde yabancıların ürettiği veya uyguladıkları teknikleri öğrenmek oluyor.

Örneğin c++ yazılımını öğreniyorsun ee bu yazılım kaynak kodları onlarda senin öğrendiğin aslında onların ürettiği bir şey.

bilgisayarda bir model yapacaksın xsi,maya cinema 4d solidwork .. diyorsun eee yine onların ürettiği bir şey..

Kendi dillerinde kendileri bir şeyler ürettiği için onlar çok hızlı ilerlerken sen hiç bir şey yapamıyorsun.

Bakıldığında aslında anlatmak istediğime dek geliyor ne kadar uğraşırsanız uğraşın onların gemilerine binmenin dışında bir şey yapmıyoruz aslında.

Boşa kürek çekiyoruz yani.

Onun için öyle bir sektör olmalı ki onlara ait olamayan ve sadece kendimizin ilerleyebileceği..

2013-08-19 14:18:56
  • Erkek
En büyük yeteneğimiz taklit.
Paranistserkan toydemirAvatar

En büyük yeteneğimiz taklit.

2013-08-19 14:58:50
  • Erkek
o zaman bize söylenen

o zaman bize söylenen bir çok şey yalan
bunlardan birisi de
anadoluya geldiğimizde
anadoluda yaşayan halkların ilkel çağda yaşadıkjları ve bizlerin onlara bir çok şey öğrettiği.

Biz bir çok şey öğretecek bilgiyi o zamanlardan nereden öğrenmiştik ? Amerikadan mı taklit etmiştik Asyadan gelirken,
yoksa çinliler`den mi öğrenip Anadoludaki insanlara satmıştık ?

2013-08-19 15:04:12
  • Erkek
masal
drekonNecmi DemirkeserAvatar

Kendimizi kandırmaya gerek yok. Ütopik hikayeleri bir kenara bırakırsak. bizim iş yapacağımız sektör yok maalesef:

- Teknoloji yok, Araba yapamayız, bilgisayar yapamayız, işlemciyi bırak teneke PC kasası yapamıyoruz.

- Doğal kaynak yok. benzin ve doğal gaz dışarıdan, elektriği bile doğal gazla üretiyoruz. rüzgar türbini yapmak mümkün ama bakanlık izin vermediği için evlerin çatısında güneş paneli kurmak mümkün değil.

- Nükleer enerji yok, çevreciler izin verse, gelişmiş ülkeler izin vermez.

- Tarım yok. Köylü modern olmadığı ve destek alamadığı için hormonlu tohumları ithal ediyor. kendi doğal ürünler yerken toplumu zehirliyor.

- Bilişim yok: internetten korkan bir toplum ve halen cepten megabayt hesabı yapan firmaların esiriyiz. 2001 yılında telsim cepten sınırsız internet vermişti, şimdi telsim yok 3 tane karaborsacı haydutun eline bakmaya mahkumuz. cepten 1.gb 10 liraya gidiyor. hemde cebine koyacak 8.Gb'lık flash disk. 5 liraya giderken.

Mümkün ihtimaller:
Yabancılara toprak satabiliriz, kalaylı bakır tencere-tava satabiliriz. mermer satabiliriz.

benim sevdiğim ihtimal: internet üzerinden birşeyler yapabiliriz, C++ onların, ama PHP bizim smiley 3

Game maker
2013-08-19 15:16:25
  • Erkek
Çevik kuvvet tarafından atılan
GARYOSAVANİzzet Berkay KaramanderesiAvatar

Çevik kuvvet tarafından atılan

Çevik kuvvet tarafından atılan gaz fişeğine gelişine vole vuran, bir damacana suda gaz bombasını boğan, İngiltere`de polisin baş edemediği isyancıları tekme tokat döverek kovalayan bir millet olarak, bizden olsa olsa asker olur. Hakkaten korku yok bu millette. :) Necmi hocam işte bu yüzden Atatürk tarihinize bakın onu iyi öğrenin demiş. Size hep yanlış öğretmişler. Tarihin ilk en büyük topunu yine Türkler yapmıştı. Yaptıran usta Türk değildi ama yapan işçiler Türktü (Şahi Topu)... Bu ülkede beyin göçünün nedeni paranın ve iktidarın malum şahıslar olması... Aklı olan yurt dışında emeğinin hakkını alıyor. Burası resmen sömürgeye dönmüş durumda. Günümüzde Dr. Öz dünyanın en büyük Kalp Cerrahlarından. Türk doktorlarından daha deneyimli ve tecrübeli doktor yok dünya üzerinde. Bir Türk doktor günde 50-100 hastaya bakıyor, yabancılar 1 hastaya bakan 10 doktorun dizisini 1 haftaya yayıyor (Dr. House)... Aradaki farkı hesap edin. :) Türkler her alanda ileri gider dünyaya öncülük eder, yeterki baştakiler gavurun çobanı olmasın. Hepsini geçtim Türk mutfağı dünyadaki en lezzetli yemeklere sahip. O bile yeter.

http://www.youtube.com/user/GARYOSAVAN
2013-08-19 15:19:02 Edit:2013-08-19 15:27:44
  • Erkek
"Ben yapamıyorsam bunun sebebi

"Ben yapamıyorsam bunun sebebi sensin!"

"Çünkü sen çalıp çırpıyorsun"

"3 kuruşa ürettiğini 30 liraya satıyorsun"

"zenginleşiyorsun daha da zenginleşiyorsun"

"bilgiyi, teknolojiyi tekeline almışsın"

"gizli güçlerle sürekli yolumu kesiyorsun"

"beni yönetiyorsun, elim kolum bağlı"

-Seni yönetiyormuyum, güldürme beni-

-Eşit şartlarda dünyaya geliyoruz-

-Sende de aynı koldan, bacaktan, beyinden var-

-Ben atalarımın bıraktıkları bilgileri kullanıyorum-

-Peki ya sen, okadar övündüğün atalarının hangi bilgisini kullandın-

-Gizli güçler mi-

-Hayır buna gerek yok, sen kendi kendini engelliyorsun zaten-

-Hayır ben seni yönetmiyorum, sadece sen kendini yönetemiyorsun okadar-

-Son olarak iyi bir rakip değilsin-

-Şimdi git 3. sınıf kompartımana otur ve trenim ilerlerken manzaranın tadını çıkar-

- ha bu arada, manzara seyretmenin dakikası 30 lira-

2013-08-19 15:34:44 Edit:2013-08-19 15:49:52
  • Erkek
Şunu da söylemek istiyorum

Şunu da söylemek istiyorum ve bunu açıkçası çoook çook üzülerek söylüyorum.
son 10 yıl ciddi anlamda dünyadaki herhangi birinin tirilyarder olabileceği dünya yüzeyinde ki herhangi birisine verilmiş gelmiş geçmiş en büyük şansı barındırdı.

Malesef bu şans yine Amerikadaki insanlara ait oldu.

Bu şans neydi ? hepimizin bildiği internet elbette.

Facebook Türkiyeden çıkabilirdi ? çıkmadı.
Google Türkler düşünebilirdi belki benzer şeyleri düşünmüştür ama ortada adı sanı bile yok.
Yahoo ?
Youtube ?
Twitter ?

ya bunların hiçbirisini biz düşünemezmiydik ? aklımız nerede neredeydik ?

Bildiğim kadarıyla hepsi Amerikadan çıktı. Türkiyeyi bırak çoğu ülkeden de çıkabilirdi ama çıkmadı. Şimdi bu bir şans mı ? zeka mı ? hile mi ?

Bunun anlamı bence sadece şu bu işte iyiler, yetenekliler ona göre eğitim düzeyleri var. Onlara BU SEKTÖRDE uzunca bir süre ulaşamayız da.

Peki nedir derdimiz ? niçin evlerimize kapanıp c# , c++ php , asp gibi zırvaları öğreniyoruz ?

Yaptığımız sadece onların bize gösterdiklerine ulaşmaya çalışmak . Hayatta ülkemizi bir yerlere getirebilecek projeler üretemeyeceğiz . kendimiz için bile bir şeyler yapamayacağız.

Bazılarımız çok şanslı aralardan sıyrılıp diğerlerinden hızlı öğrenip bir şeyler üretiyor ve şimdi onların iki - üç evi arabaları yazlıkları var ama bir google gibi dünya çapında öğünebileceği bir şey yok.

Hal böyleyken niye bu sektörede debelenip duruyoruz ?

2013-08-19 16:05:14 Edit:2013-08-19 16:07:39
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!