Genel Konular : TGDD(Tüm Grafikerler Dayanışma Derneği)

TGDD(Tüm Grafikerler Dayanışma Derneği)
ErtuğErtuğ YENİDEMİRAvatar

Freelance çalışanların da haklarını korumaya yönelik çalışmalar yapan bir meslek örgütü var artık arkadaşlar. Kısa bir süre önce kuruldu. toplantılar, söyleşiler etkinlikler düzenliyorlar. İlgi göstermekte,üye olmakta,ya da sadece bilmekte de fayda var düşüncesindeyim. GMK(grafik meslek kuruluşu) nun eksiklerini tamamlayan,daha geniş kapsamlı bir dernek. Ücretsiz Hukuk ve Mali danışmanlık gibi hizmetleri de var.Yıllardan beri mesleki olarak nasıl örgütlenebiliriz,haklarımızı nasıl koruruz diye kafa patlattık.Böyle bir derneğin kurulması beni sevindirdi. Birlikten kuvvet doğar. Bi inceleyin derim. http://www.tgdd.org.tr/

www.wox.com.tr www.facebook.com/woxdesignstudio
2013-07-31 02:14:25 Edit:2013-07-31 02:22:57
  • Erkek
Kutlu olsun
KEMALBUDAK34KEMAL BUDAK

Herkes için iyilik getirsin.

https://kemalbudak.tumblr.com/
2013-07-31 09:24:28
  • Erkek
birlikten kuvvet doğar
aquila34Hüseyin EkinciAvatar

Artık birlik olma zamanı

Hayatta BEŞİKTAŞ
2013-07-31 10:55:18
  • Erkek
Bana 3d yi kapsayan
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

Bana 3d yi kapsayan bir dernek gibi gelmedi öyle bir hava göremedim

yazicifx@gmail.com
2013-07-31 11:11:12
  • Erkek
aynen güzel bir adım
cfttfcdursun ÜMİTAvatar

aynen güzel bir adım ama 3D adına hiç bişey bulamadım sitede

25524
2013-07-31 11:16:08
  • Erkek
Yaptığımız iş zaten Grafik
ErtuğErtuğ YENİDEMİRAvatar

Yaptığımız iş zaten Grafik sanatlarıdır arkadaşlar, Modelleme de bunun içine girer,render da vs de. CG artistler de kendi aralarında 3d ciler diye ayrılmak isterse bu iş organikçiler odası ,mimariciler kurulu ,sarışın mavi gözlü mental ray ciler örgütü` ne kadar gider. 3D de sonuçta görsel sanatlarda bir anlatım yöntemidir.

Henüz benim de gördüğüm kadarıyla çok yeni bu dernek. Taban fiyatların belirlenmesi konusunda çalışmalar yapmaktalar şu an.En azından anket araştırmalarına katılıp buralarda belirtebiliriz 3d artist maaşları,hakları vb önerilerimizi. Bu anket sonuçları ne işe yarayacak derseniz, şu an Bursa`da davalık olan bir grafiker arkadaş için savcılık talebi üzerine anketle bunu belirleyip örnek teşkil etmesi açısından ilgili makamlara bildirecekler. Bunlar yarın öbür gün örneğin yaptığımız iş başvurularında bize bir dayanak olacak. Elimizde bir meslek örgütünün belirlediği taban fiyatlar çervesinde pazarlığımızı yapacağız,ona göre çalışma saatleri ve mesaileri konuşacağız vs. Kendi adıma şu an eşe dosta duyurarak katkı sağlıyorum.Umarım bu tip girişimler daha iyi noktalra gelir, zira ihityacımız var.

www.wox.com.tr www.facebook.com/woxdesignstudio
2013-07-31 12:05:41
  • Erkek
Hayırlı olsun.Bence güzel bir

Hayırlı olsun.Bence güzel bir düşünce.Ertuğ by in dediği gibi yaptığımız işler grafik tasarıma girer arkadaşlar.3d nin adı geçmiyor diye konuya soğuk bakmamak lazım.

2013-07-31 13:18:10
3 Boyut ile vektörel
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

3 Boyut ile vektörel çizimi aynı kaba koymak bana ters gelmekte
Kesinlikle alt başlık olarak ayrılmaları lazım.
Diye düşünüyorum...

yazicifx@gmail.com
2013-07-31 14:59:09
  • Erkek
Umarım kağıt üzerinde pasif
Derya BirinciDerya BirinciAvatar

Umarım kağıt üzerinde pasif bir örgütlenme olarak kalmaz, gerçekten güçlü bir meslek birliğine dönüşür, elbette bunun için bizim destek olmamız gerekiyor, derhal üye olacağım, üyelik aidatı iki bardak çay fiyatına, hiç birimize ağır gelmez.

3D nin ayrı branş olmasına gelince, CG dediğiniz şeyin açılımı zaten computer graphics, yani 2 boyutlu 3 boyutlu tek renkli, çok renkli, hareketli, hareketsiz diye bir ayrım yok.. Elbette her mesleğin kendi altında uzmanlık alanları ve branşlaşmaları var, 3D nin de kendi altında branşlaşmaları olduğu gibi, grafik sanatlarının kendi içinde pek çok bölümü branşı var.

Ancak her biri için ayrı bir oda kurulsa Ertuğ` un verdiği örneğe benzer mesele. "sarışın mavi gözlü mental rayciler " derneği iyiymiş:) Ben de "kızıl, ela gözlü vrayciler derneği" kurayım:)

Buna en güzel örnek şöyle verilebilir sanırım, Beyin cerrahları odası, kardiyologlar odası, Dahiliyeciler odası diye bölünmek yerine neden tüm hekimler "Tabibler Odası" altında birleşiyor?

bizim ana meslek dalımız da "Grafik Sanatları" dır.

2013-07-31 16:55:13
  • Bayan
Bu haber hem sevindirici
ozgurtarÖzgür Tarımcıoğlu

Bu haberin hem sevindirici hemde gelecek için umut verici olduğunu düşünüyorum. Haber için teşekkürler Ertuğ Bey.

2013-07-31 21:19:26 Edit:2013-07-31 21:20:21
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!