Genel Konular : freelance çalışma hakkında

freelance çalışma hakkında
fastblackman

Hayırlı günler internet üzerinden müşteri bulup freelance çizim yapmaktayım.Bazı Müşterilerim Yapmış olduğum çizimlerin paralarını kasti vermiyor bu konuda paralarımı alma konusunda suç duyurusunda bulunsam sonuç alabilirmiyim sonuçta elimde telefon ve e-posta kayıtları mevcut bu konuda beni aydınlatırsanız sevirim hayırlı günler…

2013-07-17 14:33:02
bunları senin yaptığına dair
dmrmrtMurat DEMİRAvatar

bunları senin yaptığına dair tescil ettirebilirsen bir çözüm olabilir diye düşünüyorum. çeşitli tescil siteleri mevcut. Deviantart`da bir hesap açık burada lisanslandırabilirsin. Ama aranızda bir imzalı sözleşme yok ise sonuç pekte parlak olmaz

2013-07-17 14:39:16
  • Erkek
sa
fastblackman

elimde işi yaptığıma dair telefon ve e-posta kayıtları mevcut bunlar bir delil sayılmazmı sonuçta hukuk delil üzerinden işleyen bir kurum değilmidir_?bu sorun bütün freelance çalışan arkadaşlarımızda mevcut anladığım kadarıyla haklarımızı almak için en doğru şekli bulmamız gerekli bence bu konuyla alakalı daha çok bilgi edinmemiz şart gibi görünüyor sonuçta firmalar artık bunu kullanarak arkadaşlarımızı resmen kullanmaktalar bnmde ilk defa başıma geldi çok proje deil sadece 2 tane basit proje ama olsun enayi durumuna düşmektense gerekirse 3-5 kuruş için dava etmeyi düşünüyorum amaç ya yaptırmasınlar yada mecbur ödesinler anlaşılan parayı

2013-07-17 14:44:52
Konu eski ama yine
mardulakOgan BİRANAvatar

Konu eski ama yine de faydalı olacaktır. Bir de yakın zamanda Derya Birinci bu tarz bir konu paylaşmıştı diye hatırlıyorum.

http://www.tr3d.com/forum/oku/genel/serbest-is-yapan-freelancer-arkadaslar-icin-onemli/1/

www.birantasarim.com
2013-07-17 15:43:44
  • Erkek
sa
fastblackman

adamlar 1-er 2şer bizlere çalışma yaptırsa paralarımızı alamıcaz anlaşılan bu galiba

2013-07-25 14:07:24
bu işler güven üzerine
belmuratmurat belAvatar

bu işler güven üzerine olmuyor.en azından yarısını peşin al bundan sonra.mahkemeylede uğraşma astarı yüzünden pahalı olur.

2013-07-26 21:39:43
  • Erkek
Öncelikle freelence çalışma yapıyorsanız
Problem

Öncelikle freelence çalışma yapıyorsanız müşterinize gönderdiğiniz ve tahsil edemediğiniz bir faturanız oması gerekir , faturanız olması içinde kişisel şirket ( bireysel iş yeri) kaydınızın ya da hizmet bedeli belgenizin olması gerekli , tüm bunlar için bir muhasebeciniz olması gerekir o size zaten yol yordam konusunda tavsiye verir , sonuç olarak her ne olursa olsun, %18 bir vergi vermek durumunda kalırsınız, eğer açıktan çalışıyor , fiş, fatura olayına girmiyor ve tahsilat işini karşılıklı güvene bırakarak, parayı tahsil etmeden tüm işi teslim ediyorsanız , yaptığınız her türlü başvuru sizin aleyhinize dönecektir.

2013-07-27 03:29:24
Bir başka durum ise
Problem

Bir başka durum ise isim tescil ile ilgili , siz internet üzerinden marka tescili yaptırarak sizin yaptığınız işler üzerinden iş bazlı vergi verebilirsiniz, dolayısı ile sizin imzanız bulunan ve marka tescili yapılan bir işiniz sizin onayınız olmadan yayınlanamaz , fiyatlar da makul fakat yine vergi konusuna girmeniz gerekli, ancak yine ödeme ve vergilendirme konusunda karşı tarafla uzlaşmanız lazım, ancak tescillenmiş çalışma sizden habersiz kullanıldığı takdirde hak iddia edebilirsiniz, eğer biz anlaşmıştık ama para vermediler konusuna girerseniz , yaptığınız işin vergilendirilmesi işi resmileştirir ve bu resmiyet de fatura ya da hizmet fişi ile olur, bence bu konuda maliyeden anlayan bir muhasebeci veya ticari davalara hakim bir avukata başvurmadan adım atmayın, sonuçta siz emeğinizin karşılığını ararken maadur olabilirsiniz.

2013-07-27 03:35:48

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!