Genel Konular : Noter tasdikli gibi belge oluşturmak - Cevap Alınmıştır Teşekkürler.

Noter tasdikli gibi belge oluşturmak - Cevap Alınmıştır Teşekkürler.
sahinbeyŞahin GeldeçAvatar

Nasıl bir başık yazacağımı bilemediğim için konuyu böyle açmak zorunda kaldım.
Bilgisayarımda Bir kenara herhangi bir not alıp tarih yazsam.[(Metin,world veya excell)(Bunu resmederekte olabilir)]
Bu belgenin veya resmin çıktı almadan ilerde üstündeki tarihte yazıldığını veya resmedildiğini ıspatlamak mümkünmüdür.
Teşekkür ederim.

YILBAŞINDA YÜKLÜ İKRAMİYE KAZANANLAR BANA BİR SERVER MAKİNE ALMAZLARMI OLA
2013-03-20 20:14:19 Edit:2013-03-21 05:29:30
  • Erkek
Bilgisayarınızda bir dosya oluşturduğunuzda
shineseeHakan BabarAvatar

Bilgisayarınızda bir dosya oluşturduğunuzda bu dosyanın oluşturulma tarihi kayıt olur. Sağ tıklayarak özelliklere girdiğinizde oluşturulma tarihini görebilirsiniz. Dosyanızı daha sonra değiştirirseniz değiştirilme tarihi farklı olur fakat oluşturulma tarihi aynı kalır. Bu sizin istediğiniz gibi bir özellikmidir onu tam bilmiyorum.

2013-03-20 20:27:41
  • Erkek
Ispatlamak mümkün değildir.Dosya oluşturma
3ddesigner3d designer

Ispatlamak mümkün değildir.Dosya oluşturma tarihi bir şey ifade etmez.Onu değiştirebilen Hacker lar da mevcuttur. Ayrıca, Photoshop gibi programlarda belgenin üstünde değişiklik yapılabilir ve bunun değiştirildiğinide kimse hiç bir teknoloji ile ısptalayamaz.O yüzden çıktı alınmadan pc ortamındaki bir belgeniz işe yaramayacaktır. çıktıyı alıp üstüne imza attırmanız gerekir. Kolay gelsin.

2013-03-20 20:35:51
  • Erkek
bildiklerimi aktarayım; 1. konu
palyaçohalil özhan

bildiklerimi aktarayım;
1. konu mahkemelik ise, mahkeme delil olarak harddiskinizi alıp inceler. onların farklı teknikleri var bu konularda ve oluşturma tarihi gibi basit konuları rahatlıkla çözerler.
2. sözleşmesel tarzda bir kanıt ise, oluşturduğunuz tarihte güvenilir bir domain üzerinden (gmail gibi) göndermek işe yarayabilir.

ayrıca 3ddesigner, photoshop ile değiştirlen bir belgenin dğeiştirildiğini çözmek dünyanın en basit işidir. lütfen yanıltmış olmayın. örnek olarak, kameranız ile çektiğiniz bir resmi photoshop ile basitçe editleyip kaydedin, daha sonra notepad içine sürükleyip bırakın. notepad içinde arama ile photoshop kelimesini aratın. hangi sürüm ile ne zaman değiştirildiği çıkar.

benzer şekilde bir hacker windows üzerinde bu oyunu (word dosyasına) yapsa bile, dosya aslen tarih bilgisi silinir ya da değiştirilirse bunu da değişiklik olarak kaydeder aslında. tek ihtiyacınız olan şey bu okumaları yapacak yetkili merci.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.139020102071.109153.533812071&type=3&l=e1d9bec034
2013-03-20 22:01:33
  • Erkek
Teşekkür Ediyorum

shinesee Hakan Babar
Bu bana yeterli
Lazım olmadığı için özelliklerde oluşturma tarihinin değilde değişim tarihinin değiştiği hiç dikkatimi çekmemişti.
demekki oluşturup hiçbir değişiklik yapmazsam en azından bilgisayarı az bilen birine bunu ıspatlayabilirim.
Teşekkürler.

3ddesigner
3d designer
Onu değiştirebilen Hacker lar da mevcuttur.
Tamamda ne işimiz var bizim hacker ile bizim ambara giren fare bile açlıktan ölür.Yasal bir belge olamaz tabii
Teşekkürler

cumci
aytac demir
Tabbi yasal bir belge olmaz.Ptt yolu belki fena bir yöntem değil
Yasallığı beni pek ilgilendirmiyor.
Teşekkürler

2013-03-20 22:08:00
  • Erkek
palyaço halil özhan

Sanada teşekkür arkadaş ben cevap yazarken senin yorumunu okumamıştım

2013-03-21 01:57:17
  • Erkek
Çözüm şu; Hiç
serkanozdoganSerkan ÖzdoğanAvatar

Çözüm şu;

Hiç açmayacağınız bir mail adresi alın ama gerçekten hiç açmayın mail adresinizi, daha sonra belgeyi tarihinde o maile atın. İleride bir sıkıntı olursa savcılıktan mail hesabının incelenmesini talep edersiniz olur biter.

Dünyada ve Türkiye`de örnekleri var denenmiş kesin yöntem.

Asus PX79 Pro - Asus Geforce gtx 690 - Intel i7 3930k 3,5Ghz - OCZ 1000W Gold - 32 Gb 1600 Mhz Vengeance Ram -
2013-03-21 02:15:13
  • Erkek
serkanozdogan

Konu nerelere geldi
Hani derlerya aha şu duvara 3 çizgi atıyom yanımda kimse yokken bilgisayarda ben bunu dedimdi diye birine kabul ettirebilmek içindi.

ama baya bilgilendim.Muhtemelen senin önerin kanunende geçerli olabilir.Mantıklı

Yani açacam ama hiç bakmayacam e-posta gitmezsse zaten gönderilemedi diye yazacak.tabii
Teşekkür ederim.

Aslında yukardaki cevaplar bana yeterliydi
senden gelen bu yorumu görünce Cevap alınmıştır diye yazdığıma pişman oldum. iyiki okumuşsun

bu arada hiç şirket sahibi değilmiş gibi bu saatte yatmamak yavrularamı bakıyorsun yoksa biberonla.

2013-03-21 05:13:52 Edit:2013-03-21 05:35:16
  • Erkek
5 gundur uyku kalmadı
serkanozdoganSerkan ÖzdoğanAvatar

5 gundur uyku kalmadı sahinbey :) yavrularin fotolar geliyo yakinda

Asus PX79 Pro - Asus Geforce gtx 690 - Intel i7 3930k 3,5Ghz - OCZ 1000W Gold - 32 Gb 1600 Mhz Vengeance Ram -
2013-03-22 04:48:28
  • Erkek
mail

kendinize mail olarak yollayın belge her ne ise. bildiğim kadarıyla mail delil olarak sunulabiliyor.

*edit: yasal bir durum değilmiş anladığım kadarıyla. yine de boyut büyük değilse en temizi mail.

2013-03-22 11:40:43 Edit:2013-03-22 11:42:44
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!