Genel Konular : Unity3d pro , Lisans, Android, google play store , reklam alma , oyun yapma, yarışmalara katılma ???

Unity3d pro , Lisans, Android, google play store , reklam alma , oyun yapma, yarışmalara katılma ???

Arkadaşlar ben kendi sitesinden unity3d`nin 30 günlük deneme sürümü olan pro versiyonunu indirip android tabletler ve cep telefonları için bu süre zarfı içerisinde basitte olsa oyunumu yapmayı başardım. Oyunumu da google play store`da veya diğer satış sitelerinde satmak istiyorum.

.apk formatını deneme sürümü pro olduğundan elde ettim ve google play`e yüklemek istiyorum.

Lisans olayları burada nasıl işlemektedir. Daha öncesinde araştıran var mı?

Mutlaka unity3d logosu koymam gerekiyor mu ? Ya da pro versiyonunu satın almam gerekiyor mu ? satış yapabilmem için ?

Aşağıdaki konulardan hangisinde elimde 30 günlük deneme sürümü olmasına rağmen (unity3d pro) sorun yaşarım ?

1- Oyunu ücretli satmak bundan para kazanmak ve oyun içine reklam alarak ondan da para kazanmak
2- oyunu ücretli satmak bundan para kazanmak
3- oyunu ücretsiz dağıtmak fakat oyuna reklam almak reklamlardan para kazanmak
4- oyunu ücretsiz dağıtmak
5- oyunumla yarışmalara katılmak ve bundan para veya hediye kazanmak

lisansı mutlaka almam gereken maddeler nelerdir ?

ilave olarak da bu işi kesinlikle kişisel olarak yapmaktayım şirket olarak ta yapmamaktayım ???

2013-03-13 15:00:01 Edit:2013-03-13 15:00:41
  • Erkek
şirket olsanız işin boyutu
azuraerugülbey kasapAvatar

şirket olsanız işin boyutu değişir elbette ama ne olursa olsun ortada gelir getiren birşey varsa lisanslı ürün kullanmak durumundasınız, bunun etiği budur fakat her konuda olduğu gibi yine seçim size aittir. logoyu koymak da aynı şekilde size kalmış birşey, sonuçta tüm işi yapan sizsiniz unity size bir nevi araç oluyor, kullandığınız bir program sadece. benzer şekilde kullandığı her programın logosunu koyanlar da var. kimse size bunu hangi programla yaptın aç göster lisansını diye sormaz, ama insanlık hali bu olur da bi kontrol durumunda ortaya çıkarsa kan almasını da bilirler bunu unutmayın. hepimiz ha dedinmi kullandığımız programların lisansını alacak güçte olmayabiliriz ama ondan para kazanıyosak bizim dükkanımız budur ve uygun olduğumuz bir vakitte bunun karşılığını ödemeliyiz diye düşünüyorum. konuyu dağıttık, trial kısmı sizin programı kurcalamanız içindir burda bir lisans olayı yoktur. crackli kullanıp bedava app lar dağıtsanız neyse dicem de, ticari iş yaptığınız için unity`e accık ucundan vermeniz daha doğru olacaktır.

2013-03-14 13:12:16
  • Erkek
Şöyle yapmayı düşünüyorum. Kişisel

Şöyle yapmayı düşünüyorum.
Kişisel olarak (yani şirket olarak değil)
ücretsiz bir şekilde yayınlamak istiyorum (yani ticarette yok orta da)
ve
Oyunun başında unity3d logosuda çıkmakta Splash Ekran olarak.

Bu şekilde herhangi bir lisans gerekmiyor mu yani ? Deneme sürümünü kullanarak istediğim kadar oyunu logo koyduktan sonra ücretsiz dağıtabilirmiyim hiç bir gelir elde etmeden ???

2013-03-14 18:13:27
  • Erkek
Bu konudaki en iyi
JackyMehmet GüvenAvatar

Bu konudaki en iyi cevabı Unity`nin kendi sitesinde vermiş olduğu Unity Software License Agreement, ya da UnityPro`yu yüklerken size sunulan anlaşmayı okuyarak öğrenirsiniz sanırım. O da olmadı destek birimine mail yollayıp derdinizi anlatın.

Bedavaya da yapacak olsanız söz konusu UnityPro olduğu için bunları yapmaktan çekinmeyin derim. UDK`nın aksine bu adamlar proje gözetmeksizin koltuk başına lisans satıyorlar, o yüzden ilerde sorun çıkabilir.

www.mehmetgvn.com
2013-03-14 19:11:21
  • Erkek
peki daha da kısıtlayım

peki daha da kısıtlayım kendimi

1- unity3d free versiyonunu kullanıyorum (yani 30 günlük Unity pro deneme sürümü değil, Unity3d free olan ve 30 gün gibi bir süresi olmayan sürümü )
2- Unity3d logosu mevcut olacak açılışta
3- Ücretli satmayacağım (Belki reklama alırım veya sponsor)
4- Android tabletler için uygulama yaptığımdan sadece android lisansını alsam.

halen mi unity3d`yi almam gerekecek ? hala mı yayınlayamıyacağım ? hala mı başımın belaya girme riski var ?

Bu arada lisans agreement yazılarını buldum ama süper ingilizcem olsa bile hem teknik terimi bol bir ticaret ingilizcesi gerektiriyor hem de çok çok uzun, istediğim açıklamaları bulmak için çok fazla çaba sarfetmem gerekiyor.

2013-03-15 11:36:58
  • Erkek
http://en.wikipedia.org/wiki/Unity_(game_engine)#Licensing "A Unity Pro
JackyMehmet GüvenAvatar

http://en.wikipedia.org/wiki/Unity_(game_engine)#Licensing

"A Unity Pro license is required to purchase an Android Pro or iOS Pro license. The regular Android and iOS licenses can be used with the free version of Unity."

Android'in normal lisansıyla Unity'nin ücretsiz versiyonunu kullanabiliyorsunuz demek oluyor. Bir de şu var yalnız;

"Unity for Android, iOS, Adobe Flash Player, and Windows Phone 8 (in development), are add-ons to an existing Unity purchase."

burada da satın alınmış olan Untiy lisansına eklentidir diyor, neyi kastettiğini tam anlayamadım. Unity'nin forumlarında araştırma yapın bir de isterseniz.

www.mehmetgvn.com
2013-03-15 17:33:29
  • Erkek
ilk cümle bir çok

ilk cümle bir çok sorumu karşılamış oldu teşekkürler.

ikinci cümlede birinci cümleye ilaveten ;

unity den android, ios, adobe flash player ve windows phone 8`e publish yapabilmek için bunlara özel eklentiler satın almanız gerkiyor demek istemiş.

Mesela free indirdin .apk uzantılı dosya hazırlayıp google play store`da android işletim sistemi yüklü cihazlar için dağıtım yapacaksın o zaman android eklentisini satın alman gerekiyor demek istemiş.

2013-03-15 18:04:17
  • Erkek
Unity ve lisansları hakkında
JackyMehmet GüvenAvatar

Unity ve lisansları hakkında pek bi bilgim olmadığı için ...add-ons to an existing Unity purchase. bölümü kafamı karıştırmıştı, hem free deyip hem de purchase ten bahsettiği için. Ama durum bahsettiğiniz gibi ise sorun çözülmüştür. İyi çalışmalar size. :)

www.mehmetgvn.com
2013-03-15 18:27:49
  • Erkek
Burda bir makale var
Ufuk şenufuk şenAvatar

Burda bir makale var bak istersen fiyat konusunda

http://www.bilgisitesi.net/unity-nedir.html

http://www.ufuksen.com http://www.sketchupturkiye.com/
2013-03-15 21:45:19
  • Erkek
Konu lisans olduğu için
dmomustafamustafa çamAvatar

Konu lisans olduğu için buraya sorayım dedim. Acaba unity de oyuna eklediğimiz büyük markaların ürün modelleri için de bir lisans sıkıntısı yaşanır mı ? Mesela oyun araba yarışı ve oyuna gerçekçi bir ferrari modeli ekledik diyelim, ferrari bizden hesap sormaya kalkar mı ?

2013-03-27 20:41:22
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!