Bilgisayar Donanım : Bu donanımlarla beraber Quadro almalı mıyım?

Bu donanımlarla beraber Quadro almalı mıyım?
OrionAhmet KARKAÇ

Merhaba arkadaşlar
Bugün siparişini verdiğim bileşenler üzerine ekran kartı seçimimi yapamamış olmamdan dolayı tecrübeli arkadaşlardan görüş almak istiyorum. Topladığım kasanın özelliklerini şöyle sıralayayım.

Asus Z9PE D8 WS Dual işlemcili anakart
İntel Xeon E5-2697 V2 işlemci
Corsair Vengeance 8gb 1866Mhz (x4) Ram
Corsair Obsidian 900d kasa
Corsair AX1200 Platinium güç kaynağı
Corsair sıvı soğutmalı sistem

Bu kasa için forumdaki okuduğum yazılarda Quadro yerine Asus Gtx780Ti modelinin daha iyi iş göreceği yazılıyor. Ancak farklı konularda Quadronun shader ve textureler vs gibi konular işin içine girdikten sonraki farkına da değiniliyor. Dolayısıyla bu konuda kararsız kaldım. Bu konuda sizin görüşünüz ne olur? Benim kararsız kaldığım üç ayrı model var bunları söyleyeyim ancak görüşlerinize de açığım.
Pny Quadro K5000
Amd FireproW8000
Asus Gtx780Ti DCU II OC

2014-06-15 00:40:59
  • Erkek
Hangi programları kullanıyorsun
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

Hangi programları kullanıyorsun

yazicifx@gmail.com
2014-06-15 01:06:00
  • Erkek
Kullandığım programlar sıklıkla Autocad
OrionAhmet KARKAÇ

Kullandığım programlar sıklıkla Autocad ve 3dsmax (vray render)
Ancak nadiren de olsa Lumion, archicad de kullanıyorum.

2014-06-15 01:11:03
  • Erkek
quadro k5000 e verceğiniz

quadro k5000 e verceğiniz para ile titan Z almalısınız derim

yazicifx@gmail.com
2014-06-15 02:17:04
  • Erkek
Sizce şöyle bir konfigürasyon
OrionAhmet KARKAÇ

Sizce şöyle bir konfigürasyon mantıklı olur mu peki? Gtx780Ti modelini bu işlemciyle çalışabilecek bir ekran kartı olarak gördüm. Şuan için bu ekran kartı ile başlangıç yaparak ilerleyen aşamada titan z ile desteklesem aralarında uyum problemi yaşar mıyım?

2014-06-15 02:27:09
  • Erkek
Ahmet bey gtx
sadrazam3xcelal siverekliAvatar

Ahmet bey gtx 780ti işinizi fazlası ile görür. Bence titan z almayın hiçbir zaman. Amd r9 295x yarı fiyatına daha iyi performans veriyor titan z ye göre. Quadro k5000 ben test için kullandım ve hiç memnun kalmadım. Quadro lar gereksiz yere büyük bir külfet çıkarıyor. Hiçbir yararları yok 3ds max autocad gibi programlarda. Bazı spesifik mühendislik programlarında işe yarıyorlar.(Solidworks vb.)
Oldukça iyi bir tekil bilgisayar kuruyorsunuz ama tek bilgisayar yerine 8-10 bilgisayarlık bir render farm konusunu da değerlendirin derim. Tek makineye aşırı derecede yatırım yapmak render için çok yararlı olmuyor. Bende 4930k + 3770 ve 2 adet amd 8350 işlemcili 4 makine var. Render hızında sizin kuracağınız makineye yakın bir performans verir diye düşünüyorum.

http://www.tr3d.com/forum/oku/donanim/3ds-max-vray-cpu-testleri/ bu linkteki testi embree açık olarak 48 sn de bitiriyor 4 makine. Sadece tek makinem hatrı sayılır parçalardan oluşuyor. Diğerleri düşük hdd ram ve onboard ekran kartı ile çalışıyor. Sadece render için kullanıyorum.

Kaldı ki sizin o makine için ödeyeceğiniz rakama amd 8350 işlemciye sahip 13-14 render node pc toplanabilir. Alacağınız bu makineye göre 4-5 kat hızlı render alırsınız. (tabii elektrik parası fazladan yazılım ücretleri gibi sorunlarda olur buda dezavantaj)

2014-06-15 11:11:12
  • Erkek
Celal bey ilginiz için
OrionAhmet KARKAÇ

Celal bey ilginiz için teşekkür ederim. Dediğiniz render farm olayını aslında ben de düşünüyordum ancak bilgisayarı kullanımım biraz farklı olacak. Ciddi bir sistem kurmayı ve şirkete dönüştürmeyi düşünüyorum. Yani bu kurduğum sistemin aynıları ya da belki daha iyi bileşenlerden oluşan sistemlerle destekleyeceğim.
Çünkü şuan için çok yoğun bir şekilde çalışmıyorum, henüz öğrencilik hayatım devam etmekte bir yandan da part time olarak çalışıyorum. Bu noktada render farm olayının bana biraz maliyet getireceğini düşünüyorum. Workstation masaüstü bilgisayarlarının bir artısı kararlı çalışmaları, hata oranını düşürmeleri olduğundan toplayacağım diğer kasalarda risk oranı biraz daha büyük olur diye düşünüyorum. Bu yüzden ileriyi düşünerek sağlam bir kasa kurmayı tercih ediyorum.
Forumdaki test değerlendirmelerini de inceledim. Ondan sonra Xeon işlemci kullanmaya karar verdiğimi söyleyebilirim. Ciddi anlamda render süresi ve sahne çalışmalarını hızlandıran bir etken. Bilgisayarcı bir arkadaşımdan aldığım yorumlar sonucu biraz karışıklık yaşadım sadece. Xeon işlemcilerin kullanıldığı bu tür workstationlarda ECC ramlerin kullanılması veya en azından onlar olmuyorsa 2133mhz lik bir ram bulundurulması gerekiyormuş. Ayrıca Amd FireproW8000 i önerdiğinde iyice afalladım ancak yine de benim saydığım üç model ve titan z den şaşmamak istedim. Doğru mu yaptım bilmiyorum :)

2014-06-15 12:01:28
  • Erkek
Bende şuan zotac

Bende şuan zotac gtx 780 ti amp var fps performansı
eski ekran kartım amd hd 6850 den kötü ama ben gpu gücünden faydalandığım için kullanıyorum.

yazicifx@gmail.com
2014-06-15 12:11:37
  • Erkek
Ahmet Bey
sadrazam3xcelal siverekliAvatar

Ahmet Bey söyledikleriniz doğru xeon lar kararlılıkları ile ünlüler. Özellikle animasyon işinde makineyi 1 ay çalıştırsanız bile aynı kararlılıkta çalışmaya devam eder. Ecc konusu da doğru. Hatasız hesaplamadan bahsediliyor her yerde. Hatalı hesaplama yapılmaması konusunda da ram-cpu ve bazen ekran kartı uyumu da gerektiği biliniyor. Ben bizzat ecc konusunda bir katkı hissetmedim. Hepsini kullanmış birisi olarak en azından kendi işlerimde bir fark görmedim.
Fiyat performans konusunu da göz önünde bulundurun derim. Çünkü sizin seçtiğiniz işlemcinin 2 tanesi 5000 dolar civarına alınabilir. Diğer donanımlarda düşünülünce neredeyse araba fiyatına bir Workstation çıkar.
Bende quadro k5000 e sahip xeon işlemcili bir Workstation u test ettim. 3ds max autocad lumion infraworks photoshop da testler yaptım. Bizi yakından ilgilendiren 3d max ve autocad testlerinde 20 bin liralık Workstation 2500 liralık standart makinemizi geçemedi. Hatta çok acı bir gerçek ki bayağı bir gerisinde kaldı. Tabii yaptığım testler aşırı derecede yüksek poligona sahip sahneli testlerdi. (1 milyon ile 40 milyon arası poligonda denedim.)
İnsan böyle bir sonuçla karşılaşınca ne gereği var diye düşünüyor. 4930k işlemciye sahip 5000 liralık bir pc almak varken neden 20000-25000 liralık bir pc alalım. Bize ne getirecek xeon işlemci ile quadrolar.
-1 saatlik renderi 5 sn de mi alacak.
-20 milyon poligondan oluşan bir sahneyi diğerleri 7 fps de çalıştırırken 100 fps demi çalıştıracak.
-Bilgisayarı kullanan 1 kişidir ve onun bilgi tecrübesi ürünü ortaya çıkarır. Ama o Workstation u alınca bir anda kullanıcının bütün eksik bilgi tecrübesi mi kapanacak.
-Kullanılan bütün programlar acaba 24 çekirdek ile 24 sanal toplam 48 çekirdeği verimli kullanacaklar mı.
Bunun gibi birçok soruyu sormak gerekir diye düşünüyorum. Bu değerlendirmeler yatırım için daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Tabii bunlar benim düşüncelerim neticede önemli olan kendi konunuz ve ileriye yönelik düşünceleriniz. Tek bir yöne saplanmak yerine geniş düşünmeli. Şimdiden hayırlı olsun bilgisayarınız.

2014-06-15 12:30:19
  • Erkek
Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
OrionAhmet KARKAÇ

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Tabiki tecrübe dediğimiz olay çok farklı ve çok zorlu yollardan geçerek elde edilen birşey. Bunu teknik altyapıyla kapatmak mümkün değil. Yalnızca destekleyebiliriz. Benim demek istediğim bu bilgisayarla beraber işimi geliştirip ileriye dönük yeni bilgisayarları ilave etmek ancak bu sonraki aşamalar. Şuan için bu bilgisayarı toplayıp işime başlamak benim için gerçekten büyük önem arz ediyor.
Bilgisayarı bu şekilde toplamamın bana birkaç artısı olacağını düşündüğümden dolayı masrafından kaçmadım. Hem benim işim bu olduğundan hem de aldıktan sonra kendimi daha hızlı geliştiririm düşüncesiydi. Bu düşüncemin sebebi de çalışma ortamında hem sahnede kasılmaların olmaması hem de render süresinin çok çok kısa sürelere inmesi. Bunun bana aldığım günlük projelerde de büyük avantajı olacak. Bir başka artısı da şöyle; max üzerinde animasyon yapmaya başlayacağım ancak dizüstü olduğu için makinayı pek zorlamak istemiyorum bu yüzden basit animasyonlarla yetiniyorum. Bu bilgisayarı aldıktan sonra bu işi de çözmüş olacağım.

2014-06-15 12:45:10
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!