Bilgisayar Donanım : SSD RAID

SSD RAID
vknvolkan simsekAvatar

Arkadaşlar bir kaç arkadaştan yardım istedim ama buraya da yazmak istedim

2 adet SSD Diskim var (120 gb Corsair Force GT Sata3 )

1 adet (WD 1TB Caviar Black Sata 3)

Bu diskleri 3d max ve render için en iyi performansta kullanmak istiyorum.

Not: 130 gb metaryel ve hazır maxim var. 60 GB ta çalışmalarım var. Raid yapıcaksak bir ssd yi komple boş mu bırakmalıyım. Tüm bilgileri 1 TB WD ye mi atmam lazım? Proje yaparken de masaüstünde çalışıp iş bitiminde mi yedeklemeliyim ssd hız açısından?

saygılarımla

vKn
2011-12-17 00:21:24
  • Erkek
Force GT sata3`lerin yanılmıyorsam
ksap

Force GT sata3`lerin yanılmıyorsam 550 MB/s okuma hızı var. Bu normal bir sata 3`den 4 tanesinin raid 0 ile birleştirilmiş hızından fazla. (130x4 = 520 MB/s)

Max`da texture`lar dışında ssd`ler fazla işine yaramaz.(aklıma başka bişey gelmiyor) Yaptığın Render`ların tanesi 130MB`yi geçmiyorsa tabi :) ( sata 2 = 120 MB/s - sata 3 = 130 MB/s ). 240 GB SSD`yi 130GB`lık çoğunu belkide kullanmıyacağın materyel ile harcamak bana göre yanlış.
Kullandığın textureların boyutu ortalama 1 MB olsa, normal bir sata ile bile 100 tane rahat kullanırsın.
Bide Ssd`lerin raid yapılması halinde ömürlerinin çok daha hızlı kısaldığını okumuşdum. İnternetten araştır istersen.
Sinema filmi (8K) boyutunda renderlarla uğraşmıyorsan 3dsmax; hdd hizina fazla ihtiyaç duymuyor. SD ve HD rahat kaldırıyor normal bir sata harddisk.
Ben olsam 1 SDD`yi proje diye isimlendirip, sadece proje ile çalışırken ilgili dosyalar ile kullanıp. Proje bittiğinde format atardım ( 3 Tane sata 2 raid0 o şekilde kullanıyorum ).
Bir ssd`nin hızı tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla görür. Başarılar..

2011-12-17 02:01:21 Edit:2011-12-17 02:16:45
murat arkadaşım anladığım kadarıyla
vknvolkan simsekAvatar

murat arkadaşım anladığım kadarıyla Raid e gerek yok diyorsun.

şimdi
C: SSD 1 (Windows)
D: SSD 2(Çalışmalar
E: WD 1 TB METARYELLER VE MAXLER olacak bu şekilde mi kullanıyım?

render sırasında veri aktarımında E: den metaryel kaplama texture leri alırken hızı etkilemez mi?

son olarak RAID siz bu şekilde en iyi max performansı görürmüyüm?

vKn
2011-12-17 02:13:15
  • Erkek
Ben olsaydım yazdığınız şekilde
ksap

Ben olsaydım yazdığınız şekilde çalışırdım.
Ayrıca kullandığım mataryelleri mutlaka proje klasörüne kopyalardım. Böylece ilerde tekrar projeyi açmam gerekirse veya başkası kullanacaksa kaplamalar kaybolmamış oluyor. Ve hızlı çalışırdı.

Ör: 15 MB `lik 10 tane kaplamayi E`den kullanıyor olsanız; 150MB/s gerek duyacak max`ın size saniyede kaplamaları gösterebilmesi için. 130MB/s`un üstünde olduğu için Material editoru açınca 2 sn bekliyip açacakdır.(130*2>150) Bu mantıkla düşünürseniz kendi ihtiyacınıza göre bence doğru kararı verebilirsiniz.

*Bu 130-120 gibi değerler ortalama örnek değerler. Diğer windows`un kullandığı ve diğer programların kullandığı Mb/s`leri hesaba katmıyorum.

2011-12-17 02:24:33 Edit:2011-12-17 02:32:56
raide gerek yok ama
vknvolkan simsekAvatar

raide gerek yok ama dimi?

vKn
2011-12-17 02:31:51
  • Erkek
SSD`lerin Normal HDD`lerden farkı
ksap

SSD`lerin Normal HDD`lerden farkı giderek ömüleri bitiyor. Raid yapınca bu ömür çok daha kısalıyormuş diye okudum. Bir araştır bence, ben çok fazla anlamıyorum donanım kısmından.

Raid yapsan ne işine yarar: After effects veya nuke`da yaptığın animasyona efek verirken 20 tane layer yaparsın ve yine hızlı çalışır. Veya HD sıkıştırmasız görüntülerle çok rahat çalışırsın.. 20 tane program açarsın diğer cpu,ram vs. gibi parçaların sınırladığı yere kadar hızlı çalışırsın. Hız iyidir herzaman..

2011-12-17 02:37:27 Edit:2011-12-17 02:38:59
2.makinamı yeni aldım onca
vknvolkan simsekAvatar

2.makinamı yeni aldım onca işin arasında doğru sistemi 1 kere kurayım bir daha raidmis yavasmis hizliymis ugrasmak istemiyorum acikcasi. yüklü para harcadım değsin istiyorum bilmediğim konuydu o yüzden bugün çok uğraştım bu konuyla sizin de yorumlarınızla yukardaki gibi kaplamaları d de kulanıcam teşekkürler....

son olarak..
eğer yarın raid yaptırırsam 0 mi 5 mi?

vKn
2011-12-17 02:43:16
  • Erkek
Raid 5 için fazladan
ksap

Raid 5 için fazladan bir harddisk gerekiyor. O fazladan olan sadece güvenlik açısından. Böylece bir harddisk bozulursa o hdd devreye giriyor.

Benimde başkalarına sormak istediğim bişey var.
Sata 3 = 600MB/s. 2 tane ssd (550) raid 0 olursa 600`demi sınırlı oluyor?? Öyle olması gerekiyor??

2011-12-17 02:50:15
fazladan bir harddisk var
vknvolkan simsekAvatar

fazladan bir harddisk var zaten? 2 ssd 1 wd ???

vKn
2011-12-17 02:52:10
  • Erkek
hadi bende bişey daha
vknvolkan simsekAvatar

hadi bende bişey daha ekliyim bir sistem varmış 2 ssd yi 1 tb wd in cache belleği olarak kullanıyolarmış tamamen... yani max hız?

vKn
2011-12-17 02:53:24
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!