Bilgisayar Donanım : Pc toplama(yardımlarınızı bekliyorum)

Pc toplama(yardımlarınızı bekliyorum)
bbr

Merhaba arkadaşlar,
Bilgisayardan çok anlamayan biri olarak yardımınıza ihtiyacım var. Freelance olarak 3d işler yapıyorum, fakat artık laptopum yetmiyor. (Kullandığım laptop:i7-7700HQ, gtx1050, 16 gb ram) Render dışında animasyon ve video edit işleri de yapacağım, fakat esas önceliğim viewportta çok rahat çalışmak. Render süresi de önemli tabi ama tek renderı 20 dk geç almam çok problem değil, önemli olan dediğim gibi rahat çalışmak.

Kullandığım programlar: 3dsmax, blender, vray, corona, twinmotion ve photoshop. Tabi ki bu süreçte başka programlar da öğrenmek istiyorum; after effects gibi.

Örneğin twinmotion için büyük projeler için 15.000 üstündeki ekran kartlarını tavsiye etmişler. (https://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html)

Bu da cpu için, 2500 üstü önermişler.
(https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html)

Mesela buradaki proje gibi bir işi takılmadan donmadan çalışmak istiyorum.
(https://www.behance.net/gallery/96247587/Villa-Bosund-v2)

Bütçe konusunda kendimi zorlayacağım, yapacak bir şey yok. 40000 tlye kadar çıkabilirim, belki biraz daha fazla.
Arkadaşlarım dell iş istasyonları kullanıyorlar fakat gördüğüm kadarıyla pek memnun değiller, cafe restorant projelerinde zorlanıyorlar.

Özetle, cafe-restorant ya da ağaç,bitki vb modellerin kullanıldığı projelerde, her şeyi de proxye çevirmeden, render tuşuna bastığımda render alacak (laptop bazen almıyor) ve en önemlisi viewportta akıcı ve takılmadan çalışabileceğim bir pc toplamak istiyorum.

Ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler..

2021-10-05 14:56:04 Edit:2021-10-05 19:00:49
Şimdi bir bilgisayar toplayacak

Şimdi bir bilgisayar toplayacak olsam alacaklarım, düşüneceklerim vs...

- AMD RYZEN 9 3950X CPU (yanında fan yoksa fan alman gerekecek) - 9000TL civarı
- ASUS A520M-K ANAKART - 800TL civarı
- En az 32GB (2x16GB) DDR4 RAM - 1800TL civarı
- En az NVIDIA RTX 3060TI (piyasada bulursan) - 9000-1000TL civarı
- En az 850 watt power supply - 1700TL civarı
- Anakartına uygun bir kasa (coolermaster, thermaltake, asus) - 300-600TL civarı
- Fare + Klavye (en ucuz logitech'i al geç)
- Monitör'ü düşük tepki süreli, gerçek siyah üretebilen bir şey seçmelisin. Elbette en azından 27 inç ekran boyutu olmalı(asus, samsung) 2500-4000TL civarı
- 2TB HDD (Western Digital, Seagate) - 700-800TL civarı
- 1TB m2 SSD (Samsung, Kingston, Western Digital) - 1600-2500TL civarı

Notlar:
1.Anakartta ne kadar m2 slotu olursa o kadar iyi. benim önerdiğimde bir tane var ama bir kaç TL farka daha üst modeli alınabilir. m2 diskler data aktarım hızını ve genel sistem performansını olumlu yönde ciddi etkiliyor.
2.Ekran kartında minimum 3060Ti, üstünde ne alırsan iyidir. (GPU render, viewport performansı vs. için)
3.RAM miktarın ne kadar çok olursa o kadar iyi. En düşük 32GB olmalı. Ağanın eli tutulmaz, para kalıyorsa 64GB, 128GB çık çıkabildiğin kadar. Ancak benim önerdiğim anakart en fazla 64GB'a kadar destekliyor.

Burada anakart önerdiğime bakma. Aslında anakartlarda önerilecek bir durum yok. Kullanacağın CPU, RAM ve diğer donanımlar için uygun slotları barındırması yeterli. 6000TL'ye millete oyuncu anakartı falan filan satmaya çalışırlar gerek yok. Haybiye altın kaplama ses çıkışlarına, ışıklı ledlere falan para verme.

Bazı ürünlerin en pahalılarını alınca 23.000TL civarında tutuyor. Ama Ekran kartının her üst modeli için 3000-4000TL ekleyip RTX 3090 için 40.000TL'yi rahatlıkla geçebilirsin. Son baktığımda bazı siteler RTX 3090'ı 35.000TL civarında listeliyordu. Tabi aradığın ekran kartını piyasada bulursan ne ala.

2021-10-05 16:14:45 Edit:2021-10-05 16:26:01
  • Erkek
Teşekkürler hunturk, Ben 5950x
bbr

Teşekkürler hunturk,
Ben 5950x alırım diye düşünmüştüm, bir de araştırdığım kadarıyla 64 ya da üzeri ram almam gerekiyor..ama muhtemelen 3090 alamam, fiyat çok uçuyor çünkü. Yurtdışından akrabalarla getirme şansım var, belki öyle denerim ama çok avantajı oluyor mu bilmiyorum. Mesela amazonda satılan çok iyi sistemler var 3-4 bin dolar arası ama kasa gelmez herhalde?

Ben ışıklı mışıklı şeylerden nefret ediyorum zaten, mümkünse simsiyah bi şey alıcam bulabilirsem..
Bir de önerdiğiniz bu sistemde çok rahat çalışabilir miyim? Bıraktığım linkteki gibi projelerde kasmaması gerekiyor çünkü..

2021-10-05 16:39:07
ben listedeki donanımları ekran

ben listedeki donanımları ekran kartına ciddi bütçe ayırabilmek için özellikle biraz kısıtlı tuttum.

aslında amd ryzen 9 5950x benim önerdiğimin yerine alınabilir. 400-500TL farkla %10-15 civarında bir performans artışı veriyor gibi görünüyor. en azından benchmarklar böyle diyor.

64GB ram bence de 32gb yerine tercih edilmeli.

ekran kartında rtx 3060-3060Ti'ı başlangıç kartı olarak önermemin nedeni vram miktarı. Çoğu sürümde rtx 3060 ekran kartlarında 12gb vram var. vram miktarı çok yüklü sahnelerde, 8k texture boyama işlerinde falan oldukça fark yaratacaktır.

yurt dışındaki tanıdığın biriyle uluslararası garantili ucuz rtx kart alabiliyorsan al, ucuz 3090 bulabiliyorsan çok daha iyi. 24gb vram'i var. Bir iki sene sonra vram'in oldukça önem arz edeceği günler göreceğiz.

yurtdışından bilgisayar, elektronik eşya vs. alınabilir, insanlar alıyor. ancak gümrük vergisi, gümrük görevlilerinin malzemeyi ellemesi gibi tonla risk var. sonra kimseden hesap soramıyorsun.

aslında sahnenin sistemi yorması meselesi biraz görecedir. orta karar iş bilgisayarlarıyla dev gibi projeleri çalışan vatandaşlar var. bu biraz da yazılımdaki seviyene ve 3d kavramlarını ne kadar anladığınla ilgili.

ben gerçek zamanlı uygulamalar üzerinde çalışıyorum, burada tüm hayatı profesyonel olarak senin bahsettiğin projelerde geçen insanlar var. bu konuyu görürlerse onlar da bir şeyler söyleyecektir. bu tip şeylerde acele etme derdim ama dolar artıyor :)

2021-10-05 22:08:14 Edit:2021-10-05 22:11:53
  • Erkek
Teşekkür ederim. Zaten
bbr

Teşekkür ederim.

Zaten 2 senedir bekliyorum, keşke beklemeseymişim. 5950x ve 64 Gb ram alacağım kesin gibi. Fakat ekran kartı konusunda çok kararsızım. Ağır dosyalarda viewportta rahat edebileceğim bir ekran kartı bana yeterli gelecektir. Ve tabi bu bileşenleri toplarken nelere dikkat etmek gerekir ya da ne alırsam daha iyi performans alırım bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Yorumlarınızı bekliyorum.

2021-10-06 18:22:56

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!