Diğer 3D Programları : blender le ilgili bir kaç sorum olacaktı

blender le ilgili bir kaç sorum olacaktı
firketeyılmaz bağıran

merhaba arkadaşlar. Blender öğrenmek istiyorum. video derlerden baya bir şey öğrendim. Ancak bulamadığım bazı noktalar var. O konularda yardımınız gerekecek.

- mesela bir koltuk modelinde seçmiş olduğum bir vertexi ayrıp olduğu yerde kullanmak istiyorum. Maxde bu basit olarak yapılıyor. karşılığı blender komutu veya yolu.

-mesela bir küp çizimini ctrl+r ile bir yerden vertex le bölüyorum. o böldüğüm yerden küpü iki farklı nesne olarak nasıl alırım. ctrl+d yapıp birini sağını diğerinini solunu silmek dışında.

- Max deki attac ın blendre karşılığı nedir. Yani bir üstte yazdığımı tersi. iki farklı nesneyi nasıl birleştiririm.

-bir video derste anlatan kişi merkezi tek noktada olan bir dairenin içinde kesme işlemi ile sanırım el çizimi çok düzgün bir şekilde iç içe daireler yaptı. bir tanesini yapınca kalano çoğaltma oluyorda ilki ansıl yapılıyor. bu kadar düzgünlü sağlayan ne?

-Loop ve ring nasıl yapılır

şimdilik bu kadar. ilgilenen arkadaşalra teşekkür ederim.

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değer
2013-07-26 09:29:42 Edit:2013-07-26 09:49:09
  • Erkek
Blender için başvuru kaynağı
thecreepO.güvenAvatar

Dostum merhaba,
Benim arkadaşım da blenderla ilgileniyor. Gerçekten çok başarılı ve güçlü bir program. Belki bilmiyorsundur diye hatırlatmak isterim, biliyorsan da sorun yok zaten..:) www.blenderguru.com adlı site de ihtiyacın olacak çok eğitim videoları var. Ayrıca blender ile ilgili sorularını orada sorarsan sana en kısa sürede cevap vereceklerdir. Olmadı blendertr.com, Türkiye için ilk başvuru noktan olsun. Elimden bu kadar geliyor maalesef. :)
Kolay gelsin. Blender`a devam :)

2013-07-26 10:43:26
  • Erkek
ctrl+j iki objeyi birleştirir.
D3DSeyit Ali YAPRAKCI

ctrl+j iki objeyi birleştirir.
P seçilen yerleri objeden ayırır. (maxteki attac gibi)

seyitaliyaprakci.blogspot.com
2013-07-26 11:17:15 Edit:2013-07-26 11:36:43
  • Erkek
seyit birleşitirm konusunda sorduğum
firketeyılmaz bağıran

seyit birleşitirm konusunda sorduğum olay sanırım eksik kalmış. Kast ettiğim join türü birleşme değil de max da mesela 2d çizim içine başka 2 d çizimler yaptığımızda onları (sanırım attac ile birleştirip) tek parça yapıyorduk. Onun uygulamasını sordum.

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değer
2013-07-26 11:51:00
  • Erkek
1-) Rip komutu (V
suatcagdasSuat Cagdas

1-) Rip komutu (V tuşu) kenarlardan koparmadan vertex`i ayırır. Y ile split yapıpta ayırabilirsin ama kenarlardan kopar tek kalır vertex + Shift+D ile duplicate yaparsanda split ile aynı şekilde olur.

2-) face modunda ayıracagın yüzeyleri seç P-Selected yap. seçtiğin yüzeyler ayrı obje olarak ayrılacaktır.

3-) max`teki attach ın tam olarak nasıl çalıştıgını bilmiyorum ama birleştirme için iki seçenek var biri Join (Ctrl+J) mesh`leri aynı objede birleştirip çoklu objeleri tek objeye çevirir. diğeri objeleri birbirine bağlayan Parent (Ctrl+P) objeler ve mesh yapısı aynı şekilde kalır, ana obje hareket ederse ona bağlı objede aynı şekilde hareket eder, alt obje kendi içinde bağımsız hareket edebilir (parent-child ilişkisi) benim `attach` kelimesinden anladıgım daha çok buna yakın ataçlamak-birbirine bağlamak gibi, yinede max kullanmadıgım için tam bilemiyorum.

4-) bu bildiğimiz bişeydir mutlaka ama tam olarak anlayamadım, link verirsen yada resim gibi bişiler daha anlaşılır olur.

5-) mouse yüzey üzerine getirince Ctrl+R edge loop yapar, mouse tekerlegi ile sayısını ayarlayabilirsin.

2013-07-30 15:00:14
  • Erkek
Loop ve ring olayini
ArslanistGörkem ArslanAvatar

Loop ve ring olayini Ctrl E ile edge panalini ac orada edge loop, edge ring var onlarla yapabilirsin ayrica alt tusu ve farenin sag tusu ile de yapabilirsin

2013-07-31 05:10:23
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!