3ds Max : bu yazı 3d cileree

bu yazı 3d cileree
yunusemredayiyunus emre dayıAvatar

bu yazıyı genel kategorısınde actım fakat 3dsmax bolumune gıren ve ınceleyen sayısı bı haylı fazla oldugunu dusundugum ıcın burayada eklemeyı uygun gordum

günümüz şartları 3d konusunda eskiye göre çok daha iyileşti.avrupa 1985 senesınde anımasyon programı uretırken 85 de ilk pc ler türkiyeye geldi.donanım acısından cok gerıdeydık ve kımse gorsel efekt,animasyon kavramını bılmıyordu(hala bılmeyenimiz çok).onların makinaları bizimkilerden çok güçlüydü. fakat günümüz teknolojisi düşünüldüğünde aramızda hıc bır fark yok.artık herkes kendı evındeki pc ile 3d modelleme,composting,animasyon,vb.işler yapabılıyor.
ama bu yeterlı değil hemde hiç.
3d sektörü ülkemize bulaştı fakat yayılma bılınçli bir şekilde ilerlemiyor .herkes 3dsmax ogrenıyor. diğer 3d programlara yeterli özen gösterilmiyor. turkıye sinema sektorunde gorsel efekt düşünüldüğünde çok kötü bir durumda.
3d ogrenenlerın hemen hemen hepsi mimari çalışmalar yapıyor animasyon alanında ılerleyıs yok. 3dsmax anımasyonda dıger programlara gore gerı kalıyor.
ulkemızde farklı programların kullanılmasının artması gerek dıye dusunuyorum. maya gereken ılgıyı gormüyor. bılım kurgu fılımlerının olmazsa olmazı halıne gelen programın sözü bile edilmiyor . açık kaynak kodlu olan blender ile mukemmel ısler cıkarılıyor. artık kabuğumuzu kırıp farklı programlar ve farklı çalışmalar yapmalıyız diye düşünüyorum. herkesin 3dsmaxa yonelmesı pıyasaya gereken ilginin gosterılmemesıne yol açıyor.

bazı arkadaşların dediği olay "hadı bır araya gelelım 3d fılm yapalım yada 3d oyun yapalım".
bi yerde bu cumleye katılıyorum aslında.kesinlikle basit bir oluşum değil fakat imkansız da değil.
bu ulkenin maharetli 3d artisleri parayı 2. planda bıraktıkları taktırde . türkiyeden de cok kalıtelı ıslerın cıkacagı bır gerçek.
ve bunun sonrasında 3d pıyasasının turkıye tarafındakı fitili ateşlenmiş olacaktır.

3d ye yeni başlayan arkadaşlar yada başlamış olnlar.
lütfen bu alandaki programları hangisinin hangi konuda daha ön planda olduğunu ve size en uyugn olanını seçmeye çalışalım . yapacağınız iş mimari modelleme ile sınırlı kalmasın.

saygılarımla

https://www.behance.net/yunusemredayi3d
2012-05-07 01:09:26 Edit:2012-05-07 21:28:01
  • Erkek
Herkes 3ds max ogreniyor
setavu-------Avatar

Herkes 3ds max ogreniyor ama yapamiyor yapanla yapamiyani karistirmamak lazim maya basarili ve yaygin bir program ama ben 3ds max in mekanik czimde daha iyi oldugunu dusunuyorum tercih meselesi animasyon yada cg olmak kolay olmayan ve surekli calisilmasi gereken bir konu evet yurkiye geride millet bir birinin gozunu cikarmak icin firsat kollayip hala gc tribi ile devam ederse oyle olmayada devam edecek yapacak bisey yok.
Ancak senin iyu dusuncelerin para kazanma kaygisi guden ve herseyi tek basina yapan calistigi sirkette yanliz kalan bir ulkede bu is anca bireysel ilerler.
Saglik olsun :(

2012-05-07 01:18:31
  • Erkek
( turkıye sinema sektorunde
izzet_7502

( turkıye sinema sektorunde gorsel efekt düşünüldüğünde çok kötü bir durumda.)

Türkiye neden sinema sektöründe kötü demişsiniz anlayamadım.Forum içerisinde gayet harika animasyon yapan prof lar var.
http://www.tr3d.com/video/klip/6t/ galerinin tamamını gezmedim ama bu kalitede işler olduğuna eminim ayrıca Türkiye de bu işi yapan herkes bu forumda değildir herhalde dolayısı ile her çalışmayı göremiyor da olabiliriz...

2012-05-07 03:39:58 Edit:2012-05-07 03:48:44
Günaydın, Sorma hocam,Yarama
dragutTarkan ASLANAvatar

Günaydın,

Sorma hocam,Yarama parmak basmışsın.

Benim de derdim bu.Şu an sadece 3d mimari yapıyorum.Ama bana yeterli gelmiyor.
Animasyon yapmalıyım.Film yapmalıyım diyorum ama nereden başlamam lazım bilemiyorum.
Böyle olunca da hevesim kaçıyor.

Ne yapmalı nereden başlamalı....

http://3de-Studio.com 0 505 939 93 09 https://www.behance.net/TarkanAslan
2012-05-07 10:09:59
  • Erkek
Her yerde -genellikle- kutu
iletisimnetTürker ERTENAvatar

Her yerde -genellikle- kutu modelleme dersleri verildiği için galeri de ona göre şekilleniyor.Algılar değişiyor. Bazı sitelerde görebilirsiniz.

Araba modelleme dersi, Ev modelleme dersi,

Villa modelleme dersi Masa modelleme dersi

Cami modelleme dersi Şişe modelleme dersi

Bitmezmiş gibi devamlı bu dersler,birbirinin aynısı,kopyası!

(Ders demek istemiyorum),durmadan yeni yeni versiyonları ile yayınlanır. Spesifik bir model olsa tamam anlarım ama..
Yeni başlayan gariblerim de bunları metah bir şey zanneder,işin özünü,yolunu kaybeder. İşin özünün gözlem ve inceleme olduğunu,Poly,nurbs,mesh,spline gibi modelleme biçimlerini; Organik,solid modelleme tekniklerini çözdükten sonra her türlü modelin üstesinden gelebileceğini bilmez,bilemez. Işık nedir,ortama ,sahneye uygun ışık yerleşimleri gibi konuları bilmeden Vray kastırır.Devamlı buralarda "XXX modeli var mı? Model yoksa dersi var mı?","Duvarımın üstünde tırtıllar geziyor,neden?" gibi sorular da bizlerde bir hoşluk bırakıverir.

Bu mudur yani şimdi?Her yer "3D ciiii geldi haniiiim" sesleri ile inlerken piyasanın ta anasını ağlatıverirler.

O sebepten rigleme,skin işlemleri,script işlemleri,parçaçık sistemleri gibi dersleri,özelliekle apayrıbir dal olan animasyon derslerini Türkçe olarak pek bulamazsınız.Onlar yeteneklilere özel bir alandır.Bulduklarınız için Allah'a dua edin.

Bu son saydıklarımı bilenler de kendilerine bir şirket kurup piyasaya iş üretmeye başlarlar.
Bildiklerini -haklı olarak- PARA ile satarlar.Orada burada forumlarda bildiklerini önüne gelen herkese anlatmazlar.

Haklıdırlar...

Yeni gelen bebeler,biraz saygı yahu...Bana değil,birbirimize...
2012-05-07 10:11:46 Edit:2012-05-07 10:13:55
  • Erkek
aynen katılıyorum
DARCEMelik ayAvatar

Yunus bey dediğinize aynen katılıyorum... zaten bende şu sıralar çevremde maya dersi veren bir şirket var... maya yı öğrenip animsyon ve 3d dünyama yön vermek istiyorum..
ayrıca ilerde birlikte çalışarak mükemmel işker çıkarılabilir. hiç bir şey imkansız değildir.
fakat bir animasyon film çıktığında film bittikten sonraki çalışanların isimleri çıkarken kendi kendime diyorum... biz nasıl bukadar kişiyi bi araya getirip böyle mükemmel bir şey yapabilriz....

Eğer sen kralsan geç ordunun başına.. yok eğer ben kralsam sana emir ediyorum GEÇ ORDUNUN BAŞINA :)
2012-05-07 10:50:59
  • Erkek
sitem
guvenxtrgüven güneş

çok güzel bir yazı teşekkürler benim tek sıkıntım heryerde ingilizce ispanyolca vs dillerde hd kalitesinde dersler mevcut fakat nedense türkçe hd olarak yok 320x240 cözünürlüğü düşük anlaşılmaz yarım derslerden şikayetciyim sanırım herkes işin maddi kazanç kısmında kimse kimseye gerçekden bişe vermiyor ders ders ders bizler birbirimize gerçekden yardımcı olamassak GÖRDÜNMÜ adamlar nasıl yapmışda azımız açık bakmaya devam ederiz değil 85 de bilgisayarın türkiye gelmesi eminim onlardan önce bize gelese yine paylaşımlarımız böyle oldukca bi gelişme yaşanmaz zenginlik gibi zengin daha zengin olur fakir daha fakir aynı o hesap bilenler harika işlerini buraya koymaya devam eder biz azım acık bakmaya sonrada şunu diyoruz... bizdede onlardan iyi çıkaranlar var evet varda herkes kendine birde çok bilmiş yardımlar var şuraya baksana kardeş bunu incele kardeş iyide başta dediğim gibi güzel türkce dersler nerde bukadr zormu gerçekden merak ediyorum zor olmadığını biliyoruz :) saygılar

guvenxtr
2012-05-07 10:56:48
  • Erkek
...
soneday7Soner ÇakırAvatar

max öğrenmeye çalışanlar,1 günde 20-30 tl haşlık çıkarmaya çalışanlar oluyor genelde ve piyasayı bozan kişilerde bunlar.. ve türkiyede kendi başına max öğrendiğinizde arkadaşın dediği gibi, box modelleme, şişe modellemeden öteye gidilemiyor, bunun nedeninin herkez bildiğini kendine saklamak istiyor diye düşünüyorum, çünkü onun bildiklerini bizde öğrenirsek,onn bi farkı olmaz. Zamanım olsa yapacaklarım çok ama vakit yok..Ama şu siteden 5-6 kişi bir araya gelip haftada 1 gün beraber çalışıp birşeyler yapmaya çalışsa eminim 3dnin sesi duyulacaktır

https://www.facebook.com/3detasarim - 3dsmaxtr.blogspot.com www.lycinteraktif.com
2012-05-07 11:38:56 Edit:2012-05-07 21:23:45
  • Erkek
Herkes araba kullanıyor ama
POWERD3D

Herkes araba kullanıyor ama herkes ralli pilotu olamıyor. Programlar sadece araçtır. Bilgi, özveri, çalışma ve yetenek olmadan bu iş bir yere kadar gelir. Binlerce 3d işi ile uğraşan insan var ama piyasada parmakla gösterilebilecek 100 kişi var en fazla. Kontrolsüz ve kalitesiz ilerlediği kesin piyasanın. Bunun sebebi ise herkesin max programına para getirecek bir araç gibi bakmasından kaynaklanıyor. Uzmanlaşma ve sistemli gelişim bizim ülkede şu anda yok.

Ama geriye doğru baktığımız zaman birçok meslek dalında bunun olduğunu görebiliriz.

Bu işinde geçmişi çok eskii değil. Halen olgunlaşma döneminde ve eleme dönemine doğru ilerliyor. Birgün gelecek max artık sıradan bir program haline gelecek fakat bu işten para kazananlar sabırla ve piyasayı kırmadan, emeğini ayaklar altından ezdirmeden mücadele edebilenler olacaktır.

Ayrıca diğer programların kullanımı gerektiği düzeyde olgunlaşmaya devam ediyor. Max ders bolluğundan dolayı kullanıcıları kendine çekiyor. Fakat ciddi işlere imza stmak isteyen birisi sadece max veya maya ile bu işlerin olmayacağını bilir. Bilmiyorsa zaten bir yerde çakılır kalır, yerinde saymaya devam eder.
Belki biz bunu göremeyeceğiz ama...

2012-05-07 12:57:19 Edit:2012-05-07 13:00:50
Bura kaynama noktasina gelmis
setavu-------Avatar

Bura kaynama noktasina gelmis :))

2012-05-07 15:01:20
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!