3ds Max : render penceresinde görünen ile kaydedilen resim farkı

render penceresinde görünen ile kaydedilen resim farkı
eRtanKaRayapiH. Ertan KarayapıAvatar

render penceresinde görünen ile kaydedilen resim farkı

merhaba arkadaşlar, bir proje üzerinde çalışmalarım sürüyor. v-ray deneme renderları alarak projeye devam ediyorum. Şöyle bir sorum olacak size; render işlemi tamamlandığında render penceresinde görünen resmin renkleri bana göre ideal geliyorken, kaydediyorum; sonuca bakıyorum; çok çok açık tonlarda oluyor. Jpeg, tif, png, bmp uzantılı resim dosyalarının hepsini denedim, hepsinde aynı sonuç çıkıyor. 3ds max veya v-ray renk çıkış ayarlarında mı bir sorun var; mesela RGB, CMYK gibi falan; epey kurcaladım bir şey bulamadım. Örnek olacak; iki deneme renderı atıyorum buraya; biri render penceresinde olan, diğeri kaydedilen. http://www.flickr.com/photos/72612917@N03/ iyi günler..

- eRtanKaRayapı -
2011-12-22 14:33:27 Edit:2011-12-22 15:05:59
  • Erkek
sanırım gamma ayarlarınızdan kaynaklanan
sener4186şener yıldızAvatar

sanırım gamma ayarlarınızdan kaynaklanan

sanırım gamma ayarlarınızdan kaynaklanan bi durum.ekledigim resimdeki gibi ayarlayıp tkrar deneyin

http://www.seneryildiz.com.tr
2011-12-22 15:34:19
  • Erkek
Kullandığım yöntem...
osenverOsenverAvatar

8 e basın Max`in gamma/lut ayarını açıp bütün kutucuklara 2,2 yazın sadece output gamma 1 olarak kalsın sonra vray ayarlarındaki color mapping kısmındaki gamma değerini 2,2 yaparak bir render deneyin.

Mentalray ile render alırken ise aynı gamma/lut ayarları varken resmi save as derken overwrite gamma 2,2 olarak girerek kaydederseniz.

ayar kısmı resimle belirtilmiş biraz geç kaldım.:)

http://3dilimkurgu.wordpress.com/ ***
2011-12-22 15:34:19 Edit:2011-12-22 15:35:58
  • Erkek
teşekkürler
eRtanKaRayapiH. Ertan KarayapıAvatar

evet, sorun çözüldü. dediğiniz gibi sorun gamma ayarları ile ilgiliymiş. yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

- eRtanKaRayapı -
2011-12-22 15:48:34
  • Erkek
arkadaşlar anlattığınız gibi ayarlarımı
secretwallMustafa Avatar

arkadaşlar anlattığınız gibi ayarlarımı değiştirmeme rağmen sorun devap ediyor ayarları değiştirince render sahnesi değişiyor ama kopyasını alınca yada png olarak kaydedince yine renk faklı çıkıyor ekte fotoğraf var ..neden oluyor anlamadım.

http://f1203.hizliresim.com/v/z/3z2zh.png

2012-03-31 14:52:22
  • Erkek
fotoğraf burda arkadaşlar link
secretwallMustafa Avatar

fotoğraf burda arkadaşlar link

fotoğraf burda arkadaşlar link yerine böyle ekledim.. ayrıca max in standart frame buffer ını kullanınca bu sorun oluşmuyor sadece vray frame buffer kullanınca sıkıntı oluşmakta

2012-03-31 14:56:32 Edit:2012-03-31 15:31:41
  • Erkek
arkadaşlar yardım beklemekteyim hala
secretwallMustafa Avatar

arkadaşlar yardım beklemekteyim hala :( bilgisi olan arkadaşlar dan rica ediyorum bir yol göstersinler..Win 7 64 bit max 2012 kullanmaktayım...
son olarak 2012 de slotlar da bazı materyaller kendiliğinden geliyo ben eski sürümlerdeki gibi olmasını nasıl sağlarım acaba.

2012-03-31 20:06:51
  • Erkek
arkadaşım o vray fbx
cfttfcdursun ÜMİTAvatar

arkadaşım o vray fbx in farklılığından kaynaklanıyo. kaydederken, kayıt türünü seçtiğin yerde " override " yi tıkla öyle kaytet. inş. sorun çözülecektir

25524
2012-03-31 20:09:08
  • Erkek
öncelikle çok teşekkürler sorunu
secretwallMustafa Avatar

öncelikle çok teşekkürler sorunu kısmen çözdüm yani çözüldü sorun ama ben bu ayarı kalıcı olarak yapmak istiyorum yani override her seferinde seçmek istemiyorum..zaten kopya oluşturunca yine aynı problem oluyo zaten yani kaydederken dediğiniz gibi yaptım güzelde oldu bide kopya alırken sorun olmasa....

2012-03-31 22:18:08
  • Erkek
rica ederim. o kadarını
cfttfcdursun ÜMİTAvatar

rica ederim. o kadarını bende bilmiyorum kopya alırken ki sorunu çözersen banada haber edermisin AYnı sorunu bende yaşıyorum da :))

25524
2012-04-01 09:15:28
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!