3ds Max : 3D MAX DOSYASI İÇİNDE GEZEBİLMEK

3D MAX DOSYASI İÇİNDE GEZEBİLMEK

merhaba arkadaşlar

Bir müşterim bir ev planı içerisinde mouse klavye ile gezmek istiyor.

3d plan yapıyorum mobilyaları yerleştiriyorum tek tek render alıp her odanın 360 panoramiğini aldığım halde yeterli gelmiyor, illa içinde gezmek istiyor. 3d home planer`da ve sketchup ta benzer yapabiliyorum ama tüm dosyayı tekrar baştan yapmak zorunda kalıyorum ve görüntü kalitesi çok fazla düşüyor.

İnternetten bir kaç programa baktım ama bunu basit olanı yokmu dosyayı export edip hemen içinde gezebileceğim bir şey varmı bildiğiniz?
panda3d 3dgamestudio falan denedim ama kafam basmadı beceremedim?

2011-12-29 00:13:05
  • Erkek
http://quest3d.com/ şunu bir dene
TalikaOkan EyüpAvatar

http://quest3d.com/ şunu bir dene hocam baya aradım sonunda buldum bununla yapılan çok güzel işler vardı umarım işine yarar

- Hiç...
2011-12-29 01:17:23
  • Erkek
teşekkürler güzel bir programa

teşekkürler güzel bir programa benziyor biraz kurcalıyalım bakalım neler yapabileceğiz.
aaman sabahlar olmasın :)

2011-12-29 02:28:54
  • Erkek
Zamanında araştırmıştım şimdi siz
TalikaOkan EyüpAvatar

Zamanında araştırmıştım şimdi siz sorunca aklıma geldi bir araştırayım dedim lumion3d programının temelindede quest3d var.

- Hiç...
2011-12-29 09:35:46
  • Erkek
Bugün linux`un Blender programını

Bugün linux`un Blender programını bir arkadaşım söyledi. Onuda deneyeceğim bakalım en hızlı ve kolayı nasıl olacak. quest 3d`de import ederken sadece 3ds formatını kabul ediyor tekrar baştan kaplama yüklemek gerekiyor. blender`ı daha kurmadım ama fbx formatını kabul ediyormuş bu bir sürü zahmetten kurtarır beni.

Dediğin programıda indireceğim bakalım o nasılmış.

2011-12-29 17:11:11
  • Erkek
Selam,
campanellaMahmut AltuntaşAvatar

Selam,

questi de blenderı da boşverin bence, onları öğrenmek çok uzun sürer. Lumion programı ile çok az zahmetle yapabilirsiniz. Dosyayı dae formatında kayıt edip kaplamaları ile aynı klasöre koyun ve lumion a import edin. Hiç bir program kullanmadan kalitesi düşük olarak yapsam da olur derseniz, sahnenizi dwf formatında kayıt edin ve maxin yanında yüklenen ücretsiz dwf viewer ile açıp gezebilirsiniz.

Bir düşte yaşıyoruz. Düşleyenin olmadığı, düşün kendini düşlediği bir düş.
2011-12-29 21:03:21
  • Erkek
bunu unity 3d ile
kenokenanAvatar

bunu unity 3d ile de yapabilirsiniz. programın en güzel tarafı 3dsmax ve maya ile yapılmış tüm modelleri unity içine export edip sanki fps tarzı oyunlar oynuyormuş gibi sanal sunumlar için kullanabilirsiniz. texture ve metarial kaplamalarında da herhangi bir kayıp yaşamanız söz konusu değil.

2011-12-29 21:27:08
  • Erkek
Beyler Lumion3d programına hayran

Beyler Lumion3d programına hayran kaldım çok basit ve çok kullanışlı. Özellikle full versiyonunda yok yok. Videolarını seyrettim ağzım açık kaldı desem yeridir. Tek kötü yanı aleti kasıyor baya, özellikle dosya aktarımında çok bekliyor bazen kilitleniyor anlamadım? samsung 3gb ram li 1024 mb ekran kartlı laptop zorlandı baya. Bu akşam masaüstünde deneyeceğim bakalım o ne sonuç verecek.

2011-12-30 17:57:56
  • Erkek
Merhaba,
MrtCltmuratAvatar

Merhaba,

Bence Unity3d kullanmanız size çok fayda sağlayacaktır. Unity Fbx uzantılı dosyaları çok rahat bir şekilde import edebiliyor ayrıca içindeki hazır First Person Controlleri sahnenize attığınız anda projenin içinde gezinebilirsiniz.Tabi burda benimde hala araştırıp çözüm bulamadığım nokta attığınız dosyanın içinde eğerki merdiven yada basamak türü bir nokta var ise unity bunları tam olarak algılayamıyor ve gezinirken camera bu noktalarda takılıp kalıyor.

Bunun dışında önerebileceğim ikinci yöntem ise Archicadin plugini olan Virtual Building Explorer(VBE) fakat tabi 3dmaxten archicade import edibiliyor mu bilmiyorum.

Pek yardımcı olamadım malesef ama en azından Unity3d ye bi göz atmanızı öneririm

İyi günler.

2012-02-03 15:37:02
  • Erkek
Archicad programınıda kullanabilirsin ondada
barcelona1988barcelona1988

Archicad programınıda kullanabilirsin ondada projenin içinde gezinebiliyor.

2012-02-03 19:14:07
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!