3ds Max : 3d kabartma harita

3d kabartma harita
baybars2000feyzullah demirAvatar

3d kabartma harita

Yukarıdaki haritanın 3 boyutlusunu ne materialden ne displacement kısacası hiç bir işlemle düzgün yapamadım.. Max 8 kullanmam mı sorun... Bir yıldır max kulllanmadım..Sanırım bana küsmüş..

2011-12-15 16:23:04 Edit:2011-12-15 16:37:22
  • Erkek
Senim Haritayı map olarak
ulasdenizulaş deniz

Senim Haritayı map olarak kullandığımızda iyi sonuç çıkmıyor. Haritanın düzgün bir şekilde yükseltilere göre renklenmesi, ve hatta siyah beyaz tonlama ile yapılması gerek. öteki türlü yükseltiler saçmalıyor.bunun için yükseltileri daha temiz bir halde temin etmen gerek. Küçük bir benek bile hemen çukur ya da tümsek oluşturur. Bunu ya Ps de tekrar boyaman, ya da belirli eşikteki renkleri tonlaman gerekebilir. epeyce bir map üzerinde temizleme çalışması yaparsan olur. bununla ilgili teknikler Photoshop için vardır sanırım. Mapi düzeltirsen Displace ile rahatlıkla yaparsın.

2011-12-15 17:58:10 Edit:2011-12-15 18:02:26
  • Erkek
önce PSD de çok
firketeyılmaz bağıran

önce PSD de çok iyi bir şekilde yüksekli haritasının greyscalaya göre olşturman gerek. Burdaki resmi direk koyarsan iyi bir sonuç alamazsın. Daha sonra plane segmenetleri ile resmin çözünürlüğünü eşitleyerek kabartma yapabilirsin. Ancak tam istediğin yine olmayacak. Çözünürlüğü çok iyi bir şekilde artırıp mesela 6 parçada render almak ve sonra PSD de birleştirmek çok daha mantıklı.

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değer
2011-12-15 18:00:09
  • Erkek
başka bir yöntem daha
ulasdenizulaş deniz

başka bir yöntem daha uygulanabilir ama işi bozan yüksek dağlardaki kar. bu mapıini çok bozuyor. Belki o hallolursa Bir de Vue de deneyebiliriz. Bu akşam bu hali ile vuede bir deneyeceğim.

2011-12-15 18:00:20
  • Erkek
displace map
eraHalis ÖZTÜRKAvatar

Yukarıdaki haritanın size hiç bir şekilde faydası olmayacak. Çünkü gerçek yükseklik haritaları ışık ve gölge içermez. Dikkat ederseniz kimi dağ yamaçları parlak görünüyor. Bu da demek oluyor ki Siyah beyaz yaptığınızda o kısım 3d de yükseklik olarak hesaplanacak. Ayrıca bu resimde Doğu Anadolu karlı olarak gösterilmiş, bu resmi siyah beyaz yapsanız bile karlı alanlar beyaz olacağından 3d yükseltmek istediğinizde tepsi gibi düz yükselecek. Komple ülke haritaları bulmak zor oluyor ama lokal olarak hazırlanmış yükseklik haritaları mevcut. Ben de çok aradım, ülkemizle ilgili bir harita hiç bulamadım. 

Düzgün Türkçe ile konuşmak hiç de zor değil.
2011-12-15 19:14:06
  • Erkek
Herkese teşekkür ederim..Söylediğiniz

Herkese teşekkür ederim..Söylediğiniz tüm sorunları yaşadım..Beyaz kısımlar düz çıkıyor..
Ne gariptir türkiye 3d kabartma harita yok..
Derslerde acayip sıkıntı yaşıyoruz..
Türkiyenin yükseltisinin doğuya doğru arttığını yerşekillerinin dağlık ve engebeli olduğunu ancak yukarıdaki haritada anlatmaya çalışıyoruz.

Max imdadıma yetişir diye baya uğraştım..
Hatta bir ara abartıp büyük bir harita yapıp içine kamerayla dalıp örneğin doğu anadoluya gitmek ve ana dağ kütlelerini göstermek..
Hayalim olmadı..
Söylediklenizden anlıyorum ki bu benim baya boyumu aşan bir mesele..

Photoshopta displace map hazırlamaya çaıştım..
Siyah beyaz ama olmadı..Hep problem çıktı..

Demek ki neymiş..

Hayal et gerisini max halleder olmuyormuş...

İlginize gerçekten müteşekkirim..

Saolun varolun..En azından olmayacağını öğrendim.

Boşuna uğraşmayacağım..

2011-12-15 20:04:16
  • Erkek
Bne yine de vue
ulasdenizulaş deniz

Bne yine de vue üzerinde şöyle göz ucuyla baktım. aynı şey. Belki daha iyi sonuç alınabiliyor ama kusurlr cidden umut kırıcı. blur ile biraz düzelir gibi oluyor ama yine de map üzerinde çalışmak gerek, hem de epeyce.

2011-12-15 20:42:04
  • Erkek
Kimsenin umudu kırılmasın :)
ArkondeRAlper SözenAvatar

Kimsenin umudu kırılmasın :)

İnternetten bulacağınız uydu destekli "3d elevation data" dosyalarını max e import ederek harita yapabilirsiniz. Daha önce yapmıştım ben. Evet bu datalara ulaşmak kolay değil. Ama google başında yeterince vakit harcayınca mümkün oluyor :)

Kolay gelsin...

Gerçeği nasıl tanımlarsın?
2011-12-16 13:56:20
  • Erkek
mobılya
likos

arkadaşlar mobılyaların uzerındekı klasık kabartmaları nerden bulabılırım hazır olarak.yoksa cok uzun surecek onunla ugrasmak cok acıl lazım.yerdımlarınızı beklıyorum.sımdıden tesekkurler

2011-12-16 16:03:41
3d elevation data dosyasını

3d elevation data dosyasını yarım saate yakın aradım..ilk girişimler malesef sonuçsuz..

madem olabiliyor aramaya devam..

İlginize teşekkür ederim..

2011-12-16 16:19:55
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!